Propad a následný vzestup – Co se děje na kryptotrzích?

0
(0)

Máme za sebou první vlny paniky, které pocuchaly v podstatě všechny trhy. Dnes si uděláme podrobný rozbor toho, co se stalo na kryptotrzích, co se děje nyní a kam máme namířeno dál. Zároveň se podíváme na rizika spojená s jednotlivými kryptoměnami. Trhy jsou nebezpečným prostředím a dostatek informací je klíčový.

Koronavirus a jeho dopad

Lze jen málo pochybovat o tom, že trhy zachvátila panika spojená s koronavirem a to včetně BTC a ostatních kryptoměn. Všichni máme vzadu v hlavě ten podivný pocit, že se všechno může otočit k horšímu. Týdny mediální masáže udělaly své. Na trzích se to promítlo silným propadem a to primárně kvůli tomu, že dochází k silnému omezení ekonomické aktivity.

Továrny, restaurace, školy se zavírají. Lidé se k sobě bojí přiblížit. Média bez přestání šíří paniku, protože čím více bombastická zpráva, tím více kliků. A to vše dohromady vytvořilo strach na trzích. Akciové trhy padají nebývale rychle a podobně tomu bylo i u Bitcoinu, podle kterého se řídí i ostatní kryptoměny.

Na předchozím obrázku máme porovnání grafu BTC a akciového trhu S&P 500 (500 největších společností). Běžným pohledem můžeme vidět jisté korelace a to hlavně u propadů na akciovém trhu. Nicméně nelze vyvodit závěr, že by trhy korelovaly hluboce. To potvrzují i jednotlivé studie o korelacích BTC s ostatními trhy.

Jak je vidět, tak kryptoměny korelují spíše mezi sebou, ale s ostatními trhy je míra korelace poměrně nízká. Jsme tak pravděpodobně svědky toho, že koronavirus překročil tuto hranici a poslal dolů všechny trhy najednou. Nabízí se ovšem otázka, proč byl propad tak rychlý a radikální.

Proč byl propad tak silný?

Propad, kterého jsme byli svědky, byl způsoben mimo jiné také pozicemi se silnými pákami (leveraged position). V kryptoprostoru se staly hitem pákové burzy a především futures kontrakty. Ty umožňují si půjčit peníze na otevření pozice (páka) a znásobit tak svoji investici. Nevýhodou je, že pokud máte otevřenou pozici na páku, tak pokud cena padne pod určitou hranici, přijdete o celou investici (likvidace).

A to se nyní stalo na kryptotrzích. Lidé měli v očekávání budoucího růstu (halving a fundamenty svědčily o růstové tendenci) otevřeny pozice s obrovskými pákami a sázeli na růst. A tím se stali vlastně jednoduchými cíli pro trh. Na následujícím grafu je vidět množství likvidací za poslední období a je vidět, že trh kryptoměn zasáhly likvidace opravdu drsně.

Na předchozím grafu můžeme vidět likvidace na Bitmexu. Zde dokonce přesáhl počet likvidací pozic 1 miliardu dolarů za den. To jsou obrovská čísla. A právě tento kaskádový efekt, kdy likvidace snižovaly cenu, což přineslo další likvidace, vytvořil prostor pro masivní propad.

Data z Bitmexu se dají považovat za rozumnou referenci i pro ostatní trhy. Mezi největší, pákové burzy patří dále Bybit, Binance, Bitfinex a několik dalších. Na dalším grafu můžete vidět, jak poklesla míra long pozic a začaly růst short pozice. A to je důvod nynějšího vzestupu. Mnozí opět sázeli na pokračující pokles a ty nyní trh také vypekl, protože pohybem nahoru spálil jejich short pozice.

Co nás čeká dále

Pokud si nyní říkáte, že jsme z nejhoršího venku, tak to pravděpodobně není pravda. Prvotní panika prozatím vůbec nereflektuje dvě důležité věci. První jsou logicky dopady na ekonomiku. Zatím nikdo netuší, jak budou brutální či dlouhodobé. Podniky po celém světě kvůli obavám z nemocí zavírají výroby.

Spojené státy pravděpodobně nejsou na krizi způsobenou nemocí připraveny. Jejich zdravotní systém není na takové úrovni jako v Evropě, protože velká skupina obyvatel nemá garantovaný přistup ke zdravotnictví. Dopad na USA může být masivní. Pravděpodobně nás tak ještě čeká minimálně jedna vlna paniky, až se Covid19 rozjede právě za oceánem.

Co se týká dlouhodobého výhledu, tak svět se pravděpodobně dostane do ekonomické recese a to minimálně na jeden až dva kvartály. To může vést k následnému prohloubení paniky. Momentálně je důležité být se svými investicemi chytrý a respektovat základní, bezpečnostní opatření. Tz. neinvestovat , co nemůžu ztratit a držet alespoň část svého majetku ve stablecoinech.

Dopady potencionálního prohloubení krizové situace nejhůře ponesou altcoiny. Ty totiž patří do skupiny vysoce rizikového majetku.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img