Proč jsou akciové trhy a bitcoin vystrašené a tolik klesají?

3.5
(13)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Z původního nadšení kolem Trump trade se nakonec stal pravý opak. Najednou je pro retailové investory Trump hlavním viníkem jejich frustrací, protože jejich portfolia krvácí. Přitom když se podíváme na celkový trh prismatem indexu S&P 500, tak ten se ještě ani nepřiblížil k 10% korekci od svého ATH.

Zatímco bitcoin sice též jde dolů, ale prozatím nejde zase o takovou katastrofu. Viděli jsme mnohem hlubší kurzové propady.

Ano, pohyb dolů je agresivní, náhlý a zatím nevidíme úspěšný odraz. Ale pokud je vaše portfolio přehnaně volatilní a zaznamenává extrémní propady, tak si za to můžete jen a pouze sami. Nikdo jiný za to nenese odpovědnost.

V posledních letech se retail naučil investovat stylem „all in na hype“, což ve výsledku vede k tomu, že když přijde sebemenší turbulence, portfolia se rozsypou jako domeček z karet. Kdo si totiž naložil příliš velkou koncentraci do spekulativních akcií, technologických titulů nebo rovnou do shitcoinů v domnění, že rychle zbohatnou, tak si sám podepsal ortel.

Teď si hledají viníka. Jednou je to Trump, jindy Fed. Nebo zlé finanční instituce, co prodávají. Realita je taková, že trh se pohybuje v cyklech a pokud si někdo neohlídal expozici vůči riziku, byl prostě nepozorný a v euforii zapomněl na základní pravidla investování. A za to skutečně nemůže Trump, Fed ani instituce.

Cykly
Cykly prostě byly, jsou a budou. Co jde nahoru, musí někdy i dolů. Trhy neustále kolísají, což je jejich běžná vlastnost.

Video: Na akciích a bitcoinu je chaos

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Makroekonomický fundament se pro bitcoin a akcie rychle změnil

Co se týče vnímání rizika na trzích, kreditní spready od poloviny ledna zaznamenaly nejvýraznější rozšíření od roku 2022. To samo o sobě naznačuje, že se investoři začínají více obávat o kreditní riziko, což většinou souvisí s horším výhledem pro ekonomiku nebo větší nejistotou na trzích.

Info
Kreditní spready představují rozdíl mezi výnosem korporátních dluhopisů a výnosem státních dluhopisů s obdobnou splatností, přičemž slouží jako ukazatel vnímání kreditního rizika na trzích. Pokud se kreditní spready rozšiřují, znamená to, že investoři požadují vyšší rizikovou prémii za držení firemního dluhu, což obvykle signalizuje zvýšenou nejistotu nebo očekávání ekonomického zpomalení.

Když se rozšíří kreditní spready, znamená to, že investoři požadují vyšší rizikovou prémii za držení dluhopisů firem s nižším ratingem, což ukazuje na nárůst averze k riziku. A jak to tak bývá, tenhle posun v sentimentu se propsal i do dalších aktiv.

Výrazně se to projevilo na bitcoinu a akciových trzích, kde vidíme postupnou změnu dynamiky. Nemyslím si, že jde o náhodu vzhledem k rozšiřujícím se spreadům. Obzvláště bitcoin v tomto ohledu dlouhodobě funguje jako kanárek v dole. Jeho cenové pohyby často reflektují posuny v likviditě a náladě investorů dříve než tradiční trhy.

Jinými slovy, jak jsem zmínil na svém profilu X, pokud se bitcoin prudce propadá, obvykle to značí, že se na trzích něco mění. A přesně to teď sledujeme. Bitcoin se nedokázal udržet nad klíčovým supportem 92 000 dolarů, a jakmile ho prorazil, prodejní tlak akorát zesílil.

Polopaticky řečeno, změnilo se očekávání k horšímu. Růstové katalyzátory, které dříve podporovaly trhy, postupně vyprchaly a nahrazují je obavy z inflace, úrokových sazeb nebo zpomalujícího hospodářského růstu. Zkrátka šmakuláda toho nejlepšího.

Sentiment se otáčí a trhy už nefungují na auto pilotovi směrem nahoru. V tomto kontextu není překvapivé, že riziková aktiva jako bitcoin nebo technologické akcie dostávají největší zásah. Teď už je jen otázkou, zda je to jen krátkodobý výkyv, nebo začátek hlubšího cyklického poklesu.

Jak jsem psal ale výše, prozatím není důvod se obávat, že dorazí nějak extrémní kurzové poklesy. Nebuďme ale naivní, protože trhy přinesly v posledních letech opravdu skvělé kurzové výsledky. A někdy se zisky vybírat přece musí.

Bitcoin skutečně směřuje k 70 000 dolarů

Bitcoin zakončil minulý týden dost bídně, což jen potvrzuje, že předminulá týdenní svíce v podobě pin baru byla spíše výsledkem umělého vypumpování než organického oživení trhu.

Všechno nakonec postupně krystalizuje, protože trh šel přesně tam, kam měl od začátku namířeno. Zkrátka se ten agresivní odraz minulého týdne nepovedl. Respektive cenu bitcoinu algoritmy naprosto uměle vytlačily nahoru.

Zatím to ale nevypadá na okamžitý opravdu hluboký propad, protože trh má tendenci se pořád bránit. Ještě asi nepřišel dostatečně silný impuls, který by cenu poslal o patro níž. Ačkoliv scénář kurzového pohybu bitcoinu k 70 000 dolarům zůstává pořád otevřený a osobně se k tomuto scénáři nanejvýš přikláním.

Cenový vývoj ovšem není nikdy tak snadno předvídatelný. Nakonec je to vždy o něco složitější. Přeci jen bitcoin je známý svou schopností před velkými pohyby delší dobu konsolidovat a sbírat likviditu na obě strany. Zkrátka vypráskat dlouhé a krátké pozice najednou.

Závěrem: Čeho se trhy tolik bojí?

Akciové trhy smazaly veškeré kurzové zisky, které nabraly od září 2024. Bitcoin je na tom de facto podobně. Co je však hnací silou k poklesu?

Jak už jsem naznačil nahoře, Donald Trump je v tomto ohledu oblíbeným viníkem. Ostatně jeho cla a snahu seškrtat vládní výdaje začínají trhy propisovat. Řekl bych, že s dost velkým zpožděním. Jenomže investoři jsou prostě hloupí a občas jim trvá, než si leccos uvědomí.

Mnohokrát jsem se snažil vysvětlit, že trhy měly tendenci s Donaldem Trumpem propisovat jenom ta pozitiva. Zatímco negativa zcela ignorovala. Přitom Trump opakovaně prohlašoval, že chce šetřit a zároveň začít obchodní války. Alespoň co se týče Číny, se tomu dalo bez problémů věřit.

Možná si trhy mysleli, že do značné míry Donald Trump blufuje. Jenomže v těchto chvílích americký prezident dokázal všechny přesvědčit v opak. Riziko se tudíž stupňuje, což jsme si ukázali na tom, jak se rozšiřují kreditní spready na dluhopisovém trhu.

Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!

Bitget recenze pro rok 2025

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Marty
Hodnocení článku :
     

Nic neroste do nebe a korekce trhy potřebují jako prase drbání. Ano, bolí to! A hodně! Ale není to právě ono, o čem to celý je? Když je všechno zalitý sluncem, je to sranda a zvládne to každej Lojzík (tímto se omlouvám všem Aloisům, nic osobního) ale když jde do tuhýho, až pak se tzv. oddělí zrno od plev. Aspoň se celý „hřiště“ pročistí od pákařů, spekulantů a jiný verbeže. Ztráty jsou relativně velký, ale kdo u investic přemýšlí a diverzifikuje, musí být i teď furt v pěkným plusu… Výborný článek, díky za něj (a jde to i bez těch přepálených bulvárních titulků ;-))

Pučmeloun

Otázka nemá být „Čeho se trhy tak bojí“ jako spíš „Proč se až do teď nebály“. Proč ještě v prosinci někomu připadalo jako dobrý nápad kupovat firmu s P/E 200, protože jednou v budoucnu možná bude mít zisk na desetinásobku. A riziko měli započítané kde? 😀

Marek
Hodnocení článku :
     

Aktivovat DCA a je po obavách.

spot_img