V pondělí jsme byli svědky propadu Bitcoinu ze supportu na hladině ~ 3850 $ na hodnotu 3700 $. Zdá se, že tato akce byla pouze pokus velkých hráčů manipulovat trhem a vydělat pár BTC na panice, kterou vyvolali. Včera kolem páté následovala pumpa, která Bitcoin vrátila zpět na původní hodnoty. Na grafu BTC/USD tak vznikla další Bartova hlava.
Stále však platí to, co jsme psali v minulém přehledu trhu. Proražení klíčové rezistence v pásmu 4200 – 4500 $ je málo pravděpodobné. Tyto pohyby však do trhu vnesly větší volatilitu, což je docela fajn.
Pokud se na trhu udrží dobrá nálada, můžeme očekávat další otestování klíčové rezistence – v pořadí již páté (nebo čtvrté pokud nepočítáte Barta ze 7. – 10. ledna). Bohužel tyto testy jsou stále spíše sporadické. Bitcoin se očividně nedokáže usadit nad hodnotou 4000 $, takže to ze střednědobého hlediska vypadá na propad.
Přihlaste se k odběru našich článků na Facebooku a staňte se součástí největší kryptokomunity v Česku a na Slovensku.
Na druhé straně tu máme dost silný fundament, který z dlouhodobého hlediska Bitcoinu určitě pomůže. Pokles ceny BTC tedy neberme jako žádnou katastrofu. Je to skvělá příležitost vydělat na shortech a následně levně nakoupit na HODL! Za rok už budeme na tyto problémy jen nostalgicky vzpomínat.
Pamatujme, že otáčení dlouhodobého trendu je velmi nepříjemný proces. Ještě stále na grafu nevidím kapitulační svíčku. Každopádně trh s kryptoměnami je nyní přiměřeně volatilní a předvídatelný. Bitcoin se, stejně jako i další kryptoměny, drží na známých supportech a rezistencích. Při obchodování tedy není třeba dávat supporty hluboko pod nejbližší support, což zlepšuje vaše RRR (Risk to Reward Ratio). Trh navíc dává hodně signálů, takže není problém vytvořit na burze profit. Do plusu se dříve či později protlačíte už jen kvůli tomu, že budete dělat velký počet obchodů s dobrým RRR.
Je třeba si však dávat pozor na manipulace a počítat s tím, že trh může neočekávaně vypálit (stoploss to jistí). V tom vám rozhodně pomůže i naše služba technických analýz na Trading11. V poslední době je o ně velký zájem, což nás velmi těší.
Altcoiny komplikují situaci
Jak jsem zmiňoval výše, v trhu je nyní pěkná volatilita. Na Bitcoinu byste ji však hledali marně. Volume na trhu s BTC je nyní vysoký, což podmiňuje vysokou likviditu tohoto aktiva. Bohužel, co se samotné volatility týče, je to bída. Na altcoinech se dají udělat mnohem lepší zisky.
Volatilita highcap coinů
Bitcoin +3,5 %, Ethereum +8 %, XRP +3 %. To jsou highcap coiny. Jediné Ethereum dělá výraznější pohyby. V poslední době však tradery přitahují hlavně vybrané midcap coiny!
Volatilita vybraných midcap coinů
EOS +14 %, LTC +20 %, ONT +11 %, Maker +6 %, BCH +5,5 %. Velcí hráči svou pozornost v poslední době přesunuli na některé altcoiny a vyměňují za ně své Bitcoiny. To Bitcoin tlačí dolů, zatímco tyto alty rostou. I to je možná důvod, proč neumíme překonat rezistenci v oblasti 4200 – 4500 $. Okamžité zisky jsou pro tyto obchodníky důležitější než růst celého trhu s kryptoměnami.
Velcí hráči vydělají nejvíce tehdy, když vytvoří volatilitu na stagnujícím trhu. Neustálé přesouvání kapitálu z Bitcoinu do altů a zpět spojené s menšími manipulacemi vyvolává mezi retailovými obchodníky paniku a emoce. A přesně to je to, na čem se dá vydělat.
Mějte při obchodování emoce na uzdě, snažte se myslet jako velryba a vyděláte i vy. A samozřejmě, sledujte Kryptomagazín .
Co číst dál?
Tento článek je přeložen ze slovenského originálu, který pro vás připravil náš šéfredaktor Samuel S.
Konečně někdo s kulama. Tak nějak to vidím i já. Naprostý souhlas a konečně někdo kdo vidí i jiné krypto než btc.
Mě se líbí vaše nadšení pro altcoiny, Petře! Nemám nic proti Bitcoinu (naopak), nicméně v altcoinu vidím budoucnost a neustále se snažím zjistit, zda je takový již na světě nebo ještě ne. Mám však silný pocit, že v sektoru pro IoT už by mohly být hotová řešení. Ty však zase nejsou vhodné pro placení v obchodech, protože mohou působit jako pomalé, ikdyž mají nekonečnou škálovatelnost. Samozřejmě mluvím o IOTA. Tam jsou v rychlosti zpracování plateb hned dva problémy. První při protlačení platby do Tangle, neboť je potřeba zpracovat dvě cizí transakce prostřednictvím místního PoW ověření, což lze ovlivnit rychlostí vašeho zařízení. Druhý problém je při ověřování vaší platby, kde se spoléháte na výkon neznámého zařízení, které vykonává PoW pro vaší transakci (a ještě jednu transakci cizí). Tam je to o štěstí, na koho zrovna natrefíte. Nicméně většinou je za deset až třicet minut hotovo, takže na placení v krámě to není, ale vzhledem k nekonečným možnostem škálování Tangle je toto řešení do miliard zařízení IoT naprosto ideální. V krámě to vidím na BTC+LN, QTUM nebo něco takového. Pokud jsem byl při popisu IOTA nepřesný, opravte mě. Rád se poučím. A vám, Petře, držím palce. Svět altcoinů je momentálně pořádný hardcore, ale taky velké šance. 🙂
Rob ,jsem rád pokud se tady někdo najde a umí tech. rozebrat jakékoli krypto. Rád se poučím . Tech specifikace jdou komplet mimo mně. Tedy lépe řečeno moc tomu nerozumím . Načetl jsem si doporučení, zlehka tech věci
a vše kolem u xrp,trx,iota,BChsv a stelar. Tyto mam jako investici na par let. U posledního jsem asi udělal chybu.ale rozhodnutí nezměnim nenechávám se ovlivnit po vstupu ničím. Do btc investovat nehodlám . Krypta mám nakoupeno ze 75% . Potřeboval bych ještě jeden pořádný propad .Navic se stává že některe krypta udělaly 100 a vice % . Nuti mně to stále sledovat trh a hledat nové kvalitni krypto. Což už mi leze krkem už do toho čumím 5 měsíců což je nad míru u akcií je to jednodušší . Qtum budu muset načíst . Možná do něj vlitnu. Díky za tip.
Já bych asi doporučil navíc BNB a ADA. Oba coiny mají ohromný potenciál, dle mého názoru. Binance testují decentralizovanou burzu, podporují spoustu projektů na svém mainnetu. ADA měla za rok nejvíce naprogramovaných řádků, spousti staking, přijde jeho doba. Zbavil bych se ale BCh a Bsv…
Stellar bych jako chybu nepovažoval, jen proto, že zrovna nemá silné fundamenty. Kdysi jsem za spícího obra považoval NEO, ale tam to vypadá, že krom tvůrce na tom nikdo pořádně nedělá…
Z menších coinů bych nastudoval třeba PundiX, Waves, Grin, …
Dalším zajímavým projektem dle mého názoru je Electra(ECA), mají dobrý projekt a za poslední rok udělal tým dost práce.. http://www.electraproject.org
Souhlasím. A ten Stellar opravdu vypadal jak před smrtí, nicméně vzhledem k novince z posledních dní, která hovoří o tom, že právě technologie Stellaru se stane pilířem pro blockchain řešení od IBM, mám pocit, že by mohl vzlétnout jako Fénix. Uvidíme. V případě altcoinů není jisté opravdu nic, ale v zásadě, Petře, souhlasím se vším, co napsal Michal. Každopádně BCH má v plánu zvládat miliony transakcí za sekundu a ta rychlost je v prostředí digitálních měn opravdu podstatnou veličinou. Ne, že bych byl fanouškem BCH (už jen za to, jak vzniknul), nicméně pokud ho již máte, držel bych se (Petře) osobně vaší strategie. Samozřejmě v případě, že jste ochoten riskovat vše, což ale beru v odvětví kryptoměn jako samozřejmost. BSV je na tom, mého pohledu daleko hůř. To, co provedli (128x navýšení velikosti bloků oproti tradičnímu BTC) považuji za nesmysl. A navíc ta osobnost Craiga Wrighta… Grin je pro mě zatím nejasný. Vadí mi na něm, že pokud chcete poslat transakci, příjemce musí mít “horkou peněženku” v tu chvíli připojenou na internet. Myslím, že Grin ani s “chladnými peněženkami” neoperuje. Je ale fakt, že mám o něm stále málo informací, tak budu rád, když má tvrzení případně někdo opraví a uvede na pravou míru. Přínosem Grinu je, zdá se, především malá velikost blockchainu oproti jiným anonymním měnám typu ZCash, Dash, XDN nebo Monero. I toto mé tvrzení však možná není úplné. Vlastně by to chtělo v mém případě si ten Grin nastudovat pořádně. Každopádně díky, Petře, za odpověď, která mě potěšila. Inteligentní diskuse na internetu jsou dnes opravdu balzámem na duši. 🙂
Mě osobně se koncept IOTA moc líbí, je to revoluční využití decentralizované databáze. Ještě bude potřeba hodně času, než se IOTA stane standardním protokolem IOT. Podle mého názoru se to nestane dříve než dojde ke spuštění 4G síti, celá myšlenka fungování je založena na JINN prosesoru a qubic protokolu, který bude akcelerovat POW právě u zařízení s omezeným zdrojem energie nebo s malým výpočetním výkonem. Bohužel o se o projektu JINN moc neví, vše je pod NDA u tudíž se kolem toho hodně spekuluje. IOT je stále na samém začátku a masivní nasazení přijde se 4g síti, takže je ještě čas na vývoj. Pokud se podaří koncept IOTA přenést do reálného světa, pak je velká šance, že se IOTA stane hlavní páteří IOT zařízení. Smysl IOTA úplně nevidím v běžném platebním styku, ale kdo ví:) Co se týká vize a budoucnosti IOTA, tak ta je pro mě mnohem zajímavější a více komplexní než bitcoin a jiné “kryptoměny”. To zda se vize podaří naplnit ukáže čas, ale za mě je to jednoznačně šampion:)
Díky za zajímavý příspěvek! Ikdyž máte na mysli spíše sítě 5G (řekl bych). Já si ani nemyslím, že by IOTA trpěla nízkou propustností sítě. K tomu důvod nevidím. Spíše se stále málo používá. Těším se na vzestup transakcí. Tehdy se bude lámat chleba a kryptoměny typu IOTA nebo NANO by z toho mohly vyjít vítězně. Věřím tomu. Já myslím, že investorům se na IOTA nemusí zamlouvat použití centrálního serveru (myslím, že mu říkají koordinátor), který zajišťuje bezpečnost sítě proti 33% útoku v době, kdy je v síti málo připojených přístrojů a transakcí. Mě to třeba vůbec nevadí, když to srovnám se situací na fiatu. Jen, ať to hlídají. Nakonec ho vypnou a síť bude bezpečná i bez něj. Na druhou stranu nedávno jsem někde zachytil informaci, že konkurenční měně NANO se podařilo prokázat plnou decentralizaci, ale zase… Prozatím trpím v tomto směru nedostatkem ověřených informací, tak to berte s rezervou. IOTA je podle mě geniální počin. A držím palce i měně NANO. 🙂
Ještě taková vsuvka. Podle mě IOTA moc neleze do zelí tradičním kryptoměnám. Ono když člověk platí v “sámošce” za rohlíky, tak je rád, že mu to horníci nebo master nody ověří rychle. Na to, myslím, bude Tangle vždy působit těžkopádně a zdánlivě pomale. Na druhou stranu mu je naprosto jedno, kolik transakcí zrovna zpracovává, protože má právě tu výhodu nekonečné škálovatelnosti v prostředí, kde jsou při ověřování plateb v kooperaci všechna připojená zařízení. Naproti tomu do ledničky, která vám sama koupí mléko, až dojde, to opravdu vidím jako ideální řešení. A nakonec vývoj teprve začal, takže se nebráním vlastnímu prozření v budoucnosti, až uvidím, že už je IOTA vhodná i k platebním stykům tohoto druhu. V tom případě mě z dnešního pohledu čeká “aha moment”, za který budu případně jen rád. 🙂
Máte recht, myslel jsem 5g sít:) Nástup nové generace sítě bude pro IOT zásadní, např. automobilový průmysl plánuje, že každé auto bude připojeno do sítě (5g) a bude komunikovat s ostatními automobily, budou si navzájem vyměňovat informace o poloze, rychlostí, atd. a za některé, třeba i platit, proto iota vstoupila do partnerství s VW. 5g síť bude primárně budována pro IOT zařízení, proto je kolem toho takového humbuku. Většina operátorů u nás má vybudované 4g sítě na technologii od Huawei a nikomu to nevadí, protože když by se Číňan rozhodl škodit, tak se ve většině případů jen nikam nedovolate. U 5g sítě už je to něco jiného, jednou nastane doba, že auta budou autonomní a budou pomocí 5g sítě spolu komunikovat a pokud by došlo k sabotáží, tak to ochromí dopravu v celé zemi a to už problém bude. A to nemluvím o dalších miliardě zařízení, které budou pomocí 5g sítě komunikovat. IOTA si razí vlastní cestu a už od samého začátku se snaží řešit problémy, které klasický blockchain má. IOT doba se pomalu, ale nezadržitelně blíží a z mého pohledu není technologie, která by nabízela to co IOTA. Může se samozřejmě stát, že někde v zákulisí může něco podobného připravovat Google nebo jiná tech. firma, ale mě zatím baví sledovat projekt IOTA a věřím, že o ní ještě hodně uslyšíme:)