Poprvé od října klesl index Fear & Greed bitcoinu zpět na neutrální hodnotu

4.5
(8)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Index Fear & Greed je velice dynamickým ukazatelem aktuální nálady na trhu. Již od loňského podání žádostí o spotová ETF se držel v oblasti chamtivosti. Těsně před schválením se dokonce dostal do hodnot extrémní chamtivosti. ETF ale evidentně nenaplnila některá očekávání. Cena bitcoinu padá a s ní i nálada na trhu.

Index se skládá ze šesti klíčových ukazatelů trhu. Z jedné čtvrtiny jej tvoří volatilita bitcoinu a druhou čtvrtinu přidává dynamika a objemy. Po 15 % si rozdělily sociální sítě a průzkumy trhu (aktuálně jsou pozastaveny). A zbývajících 20 % se dělí rovným dílem mezi dominanci bitcoinu a jeho trend vyhledávání na Google.

Celkově vyjde hodnota na škále od 0 do 100 bodů. Do 24 bodů se jedná o extrémní strach. 25 až 44 bodů označujeme jako strach. 45 až 55 jako neutrální a 55 až 75 bodů jako hamižnost. Nad 75 bodů se pohybujeme v oblasti extrémní hamižnosti.

Extrémní hamižnost často hlásí blížící se korekci

Historicky extrémní hamižnost často označovala blíží se korekci. V této oblasti se index pohyboval například v listopadu 2021 během dosažení současného all-time high (ATH). I když se samozřejmě jedná pouze o jeden z ukazatelů, tak pro investory může být signálem k prodeji. Zase naopak extrémní strach lze vyhodnotit i jako ideální příležitost k nákupům bitcoinu. V těchto hodnotách se index pohyboval na konci roku 2022, kdy se token prodával kolem 16 000 USD.

Závěr

Vše naznačuje tomu, že by se index mohl brzy do hodnot chamtivosti vrátit. Google Trends po schválení spotových ETF ovládlo vyhledávání fráze: „Proč klesá bitcoin“ (denní nárůst o 1 100%). Již jsme se ale vrátili k normálu a dominance již také opět dva dny roste. Včera byl ovšem ve Spojených státech svátek (Martin Luther King, Jr.). Uvidíme tedy, jak se kurz ceny bitcoinu začne hýbat dnes odpoledne, až se opět otevře newyorská burza.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img