Počet bitcoinových velryb je aktuálně na historickém minimu

4.8
(9)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Počet bitcoinových velryb s nejméně 10 000 BTC na jedné adrese klesl na historické minimum, což naznačuje decentralizovanější distribuci tokenů.

Distribuce bitcoinů se tak podstatně méně koncentruje. Zároveň počet transakcí v síti BTC a vklady na burzách nadále klesají na měsíční minima.

Nové historické minimum

Velryby si můžeme představit jako obrovské peněženky obsahující 10 000 nebo více mincí BTC. Z pohledu USD by tato částka představovala podíl v hodnotě nejméně 550 milionů USD k dnešním cenám.

Podle údajů z monitorovacího zdroje Glassnode se počet těchto adres od začátku letošního roku snižuje. V nedávné době takových peněženek bylo 115, ale k dnešnímu dni kleslo toto číslo na 90, což je nové historické minimum.

To lze připsat prudce rostoucí ceně BTC v posledních několika měsících. Kryptoměna od října zvýšila svou hodnotu více než pětinásobně. Velryby jako takové mohly jít za ziskem a svých podílů se zbavovat.

Bitcoinové velryby 10 000+ mincí. Zdroj: Glassnode
Bitcoinové velryby 10 000 + mincí. Zdroj: Glassnode

Informační zdroj CryptoPotato uvedl, že tyto velké peněženky v únoru vyprodaly nejméně 140 000 bitcoinů (v hodnotě zhruba sedmi miliard USD), a to ve chvíli, když BTC dosáhl vrcholu 58 400 USD.

V delším horizontu se počet velryb od roku 2019 snížil přibližně o 30 %. To naznačuje, že distribuce primární kryptoměny se nyní výrazně snížila ve srovnání s několika předchozími lety.

Klesají i BTC na burzách a denní transakce

Zatímco počet adres bitcoinů s větším množstvím mincí v posledních měsících poklesl, klesly i aktivity související na burzách. Další data Glassnode odhalila, že počet směnných vkladů (7denní klouzavý průměr) dosáhl měsíčního minima pod 2,7 milionů. Jen pro informaci, v polovině ledna byl počet od 3,6 milionů.

Bitcoin Počet směnárenských vkladů. Zdroj: Glassnode
Bitcoin Počet směnárenských vkladů. Zdroj: Glassnode

Naproti tomu výběry z obchodních míst se zvýšily teprve nedávno, což vedlo k dosažení rekordně nízkého počtu bitcoinů držených na burzách.

Síť BTC také zaznamenala pokles transakcí. Analytická společnost uvedla, že počet denních transakcí (7d MA) dosáhl minima na hodnotě jen o něco málo přes 12 300, zatímco na začátku tohoto roku bylo výrazně nad 15 000.

Bitcoin Number of Transactions. Source: Glassnode

Počet transakcí v bitcoinech. Zdroj: Glassnode

Závěr

Skutečnost, že několik velryb má stejné bohatství jako velké množství menších investorů, je typické pro všechna finanční odvětví. U kryptoměn je však toto téma žhavější z toho důvodu, že je zde nižší likvidita a vyšší volatilita, což může ze strany velryb vytvářet mnohem větší tlak na cenu aktiva než u jiných oblastí. Čím tedy na trhu bude velryb méně, tím menší bude i volatilita a potencionální panika při velkých přesunech z BTC směrem ven.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img