[Pátek 13.] Je nebezpečné vyjít ze dveří? Proč se lidi bojí třináctky?

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Víte, co je dnes za den? Pro některé lidi je pátek 13. spojen s předtuchou něčeho špatného. Utkvělá obava z tohoto data dokonce má i své jméno – paraskavedekatriafobie. Poněkud krkolomné, že? Zatímco se pokusíte toto slovo vyslovit, řekneme vám, proč byste se měli bát! A nebo ne?

Strach z čísla 13

Třináctka je v mnoha zemích považována za nešťastné číslo. Zejména pak pátky 13., ale nejen ty. Například v celé řadě hotelů po celém světě toto číslo prakticky nenajdete. Třináckou totiž neoznačují pokoje, ba dokonce ani podlaží. A stejné je to v mnoha dalších budovách. Samozřejmě se toho chytli i tvůrci filmových hororů a kromě toho s názvem Pátek 13 je třináctka použita v nespočtu dalších filmů.

A původ toho všeho? Kdo ví, snad biblický – smrt Ježíše v pátek a fakt, že ho zradil 13. apoštol Jidáš, snad některá jiná událost, či prostě jen pověrčivost lidí.

Apollo 13

Jednou ze slavných třináctek je i Apollo 13. Zajímavostí je, že když se plánoval start této vesmírné lodi, někteří příbuzní posádky začali šířit obavy a hysterii okolo třináctky. Věřili, že jejich blízkým hrozí nebezpečí a o pomoc požádali Sybil Leekovou, slavnou anglickou čarodějnici. Sybila prohlásila, že „dva ze tří astronautů budou při letu čelit vážnému, možná smrtelnému, nebezpečí.“

13. dubna nakonec skutečně došlo k určitým problémům, ale vše dopadlo dobře a kletba se nenaplnila. Apollo 13 jednou obletělo měsíc a vrátilo se i s posádkou bezpečně zpět na Zemi. K přistání, kdy by 2 astronauti vyšli na Měsíc, však nakonec nedošlo, nicméně posádka se vrátila bez úhon a pomoc tehdy nabídl dokonce i Sovětský svaz, což bylo za dob studené války vlastně štěstí. Celkově lze tuto událost považovat za jeden z příkladů, proč byste pověrám o pátku 13. věřit neměli. A máme pro vás ještě jeden příběh.

Krach na newyorkské burze

Tato událost z roku 1929 je považována za vůbec největší burzovní krach v dějinách. Nikdo tehdy neočekával, že by po extrémním růstu mohl přijít brutální propad. Sitaci, která krachu předcházela, lze shrnout jedním slovem – šílenství. Každý se chtěl podílet na tomto finančním zázraku.

Akcie rostly a rostly a všichni odpovědní hlásali, že neexistuje důvod, proč by to nemělo pokračovat. Pátek 13. zde sehrál zajímavou roli, ale předpovídal někdo vůbec pád? Jediným, kdo před krachem varoval, byl analytik Roger Ward Babson. Nikdo ho však nebral vážně a eufórie pokračovala. Necelé dva měsíce na to se jeho „věštby” naplnily.

K masivnímu propadu došlo ve čtvrtek 24. října 1929, později  nazvaném „černý čtvrtek.” Jednalo se především o nucené prodeje akcií zakoupených na úvěr, ke kterým došlo kvůli předchozímu poklesu kurzu. Banky zkrátka vyhodnotily, že jejich dlužníci nebudou mít z čeho splácet a byly nuceny jejich akcie prodat. To vyvolalo paniku. Nával prodejců byl tak obrovský, že došlo k zahlcení. Opakované výpadky paniku ještě zvýšily.

Největší burzovní krach v historii není spojen s pátkem ani s číslem 13, tak proč ho zde uvádíme? Totiž, v roce 1927 již k něčemu podobnému, byť v menší míře, došlo. A světe div se, bylo to v pátek 13. května na evropských trzích. Kdyby tohle varování vzali tehdejší ekonomové, politici, bankéři a všichni ostatní na vědomí, jistě by následný krach nemusel být tak bolestivý a krvavý.

Závěr

Pátek 13. není nešťastný. Věřit tomu je nejen zbytečné a neopodstatněné, ale potenciálně i škodlivé – autosugestivní. Pokud uvěříte, že se stane něco špatného, tak se vám to opravdu může splnit, ale datum za to nemůže. Když to udělá hodně lidí, mohlo by se skutečně něco stát, ale na vině by v takovém případě byly jejich vlastní obavy a špatné předtuchy. Nedělejte to! A když už, raději to otočte, může to být přece stejně dobře i šťastná třináctka!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Naprosto souhlasím. A sám aplikuji ten doporučovaný způsob pozitivních pověr. Dokonce mě baví vytvářet nové. Je zvláštní, že se lidé takhle nesmyslně straší. Na druhou stranu žijeme v jakési sdílené realitě (pokud tedy neexistuji jen já). Jakmile hodně lidí začne přemýšlet nad tím, že se něco semele, jdou tomu vlastně naproti přesně tak, jak píšeš v článku. Takže vznikne nějaká „tendence“ nebo „proud“, což by mohlo teoreticky strhnout i nevinné. Těmi mám na mysli ty, kteří na tyhle blbosti nevěří. Samozřejmě je to jen domněnka.

pavel

Odtud se traduje, pátek 13 : Ráno v pátek 13. října 1307 (odtud podle některých teorií nešťastný pátek třináctého) začalo rozsáhlé zatýkání templářů v celé Francii. Zároveň byl veškerý templářský majetek převzat královými zplnomocněnci.[23]

spot_img