[Osobnost] Lise Bourbeau – 5 typů masek – bolest, která mění lidi k nepoznání (2. díl)

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Dogecoin pumpuje po videu na Tik Toku • Telegram ukončí provoz TON sítě v srpnu • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Trhy mají...

[Polední zprávy] • Profi trader: Žádná pozice není nyní nejlepší pro Bitcoin • Ethereum se stává dominantním u evropských krypto startupů • a další...

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého víkendu v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin zůstává...
Profilový obrázek
Kytka
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Důvod, proč jsem si Lise Bourbeau vybral do cyklu Osobností, je její zajímavý a v praxi ověřitelný náhled na to, jak nás ovlivňují naše masky, proč je nosíme, a jak se jich můžeme zbavit. Podle Lise Bourbeau bychom se měli pokusit vyřešit svá traumata a bolesti z minulosti. Učí nás přestat skrývat bolest, kterou v dětství a během života zažíváme. Možná na tom opravdu něco je, takže než to zavrhneš, zkus si to alespoň ověřit.

První díl najdeš zde.

Ego

Abys mohl připustit, že tě skutečně ovlivňuje bolest do takové míry, že formuje to, jak vypadáš, jak se chováš a co děláš, musíš umět pracovat se svým egem. Chce to jistou dávku sebereflexe a pokory, která ti umožní překonat svou hrdost, své ego. Zároveň musíš být připravený se nad to povznést a nebrat to příliš tragicky.

Osvobozující na tom je, že stačí, když budeš upřímný sám k sobě. To je totiž první krok.

Jak se uzdravit?

Bolest prožitá v dětství nás může poznamenat a ovlivnit na mnoho let dopředu. Než přistoupíme ke zbylým třem maskám, pojďme si rovnou ukázat, jak se můžeš uzdravit. První krok je jasný, je třeba si danou masku uvědomit. Proto se v tomto článku věnuji především popisu 5 typů masek. Také je možné, že jich budeš mít více, nebo dokonce všech 5. Ty se mohou projevovat a ustupovat v určitých situacích.

Nevadí, dá se s tím něco dělat. Lise Bourbeau doporučuje projít si postupně v opačném směru celou cestu, která vedla k rozvoji tohoto druhu osobnostních změn. Popisuje následující etapy.

  1. Uvědomění si své rezignace a tvorby masky – snaha o nápravu.
  2. Přijetí zranění (můžeš cítit a překonat vzdor a odmítnutí odpovědnosti).
  3. Odpuštění rodičům či dalším osobám, kvůli kterým jsi (jako dítě) trpěl.
  4. Smíření, láska k sobě samému – staneš se sám sebou.

Bolest a masky (pokračování)

„To, že začneme používat masky, je důsledkem snahy skrýt to, co jsme ještě nechtěli vyřešit, ať už před sebou samými, či před druhými. .. Tělo je natolik inteligentní, že vždy najde způsob, jak nám dát vědět, co potřebujeme vyřešit.”

Lise Bourbeau

Masochistický typ (ponížení)

Jeho zraněním je ponížení a největším strachem svoboda. Tělo člověka odpovídající tomuto typu bolesti a masky je tlusté, obličej kulatý, oči velké a nevinné. Často se za sebe stydí. V očích druhých vypadá svobodně, ale sám si vybírá podmínky a dělá rozhodnutí, kterými si vytváří omezení a povinnosti. Sám si je vytváří. Může to být nepohodlné oblečení, špatná židle, nebo třeba malé auto. S rozhodnutími nečeká na druhé a většinou si najde čas a prostředky k tomu, pro co se rozhodl.

Ponížení člověk obvykle prožívá s matkou, resp. osobou, která ho učila sebeobsluze (jíst, oblékat se, atd.). Proto masochistický typ cítí ponížení ve styku se ženami a má sklon je za to obviňovat. Při ponížení s osobou mužského pohlaví naopak obviňuje sebe. Zároveň se umí mistrně přetvařovat. Nalhává si, že je vše v pořádku, když cítí ponížení. Pro takové situace si nachází omluvy.

Maska masochistického typu způsobuje, že daná osoba začne myslet jen na potřeby druhých. Stává se velkomyslným, dobrotivým a úslužným člověkem, a to i tehdy, když je to nad jeho síly. Za každou cenu musí být užitečný, a to proto, aby se necítil ponížený. Sám sebe navíc přesvědčí, že mu to působí potěšení.

Za maskou masochistického typu se ukrývá odvážný dobrodruh s nadáním ve všemožných oborech. Je citlivý k potřebám druhých i ke svým vlastním. Umí zmírnit dramatické situace a sjednat mír. Má organizační nadání. Vyzařuje z něj důstojnost, smyslnost a také velkomyslnost a schopnost potěšit druhé.

Ovládající typ (zrada)

Ovládající typ pod touto maskou ukrývá zranění způsobené zradou. Považuje se za odpovědného a silného. Chce být důležitý, ale často neplní, co slíbil. Je přesvědčen o své pravdě, ale nedělá mu potíže lhát a manipulovat. Tělesně staví na obdiv svou sílu a moc. U muže to jsou široká ramena či vypracovaná hruď, u ženy spíše široké boky.

Jeho největším strachem je odloučení a zřeknutí se. Přesto k sobě přitahuje konfliktní situace a problémy, které končí rozchodem a zřeknutím se. Namlouvá si, že je to pro něj lepší a že se příště nenechá napálit. Je velmi družný a hodně lidí již odsunul stranou. Nevidí, do jaké míry si tyto problémy způsobuje sám.

Jeho oči jsou tvrdé. Stává se ovládajícím, autoritativním, nedůvěřivým skeptikem. Svému okolí musí ukázat, že si nenechá nic líbit a nikoho se nebojí. Rozhoduje za druhé. Chce být důvěryhodný, avšak jeho maska ho často donutí lhát, aby zamezil ztrátě reputace. Navzdory tomu je však přesvědčen, že nikdy nelže a vždy dostojí svým slovům.

Za maskou ovládajícího typu způsobenou zradou se nachází skutečný vůdčí typ. Je velmi talentovaný, společenský a hovorný. Má velký smysl pro humor a dokáže tak čelit konfliktním situacím. Rozpozná nadání druhých a umožní jim získat sebedůvěru. Rychle se rozhoduje, věří si a umí dosahovat ohromných výkonů, ale také od něčeho zcela ustoupit.

Nepoddajný typ (křivda)

Jeho zraněním je křivda a nespravedlnost. Tuto bolest skrývá pod maskou nepoddajnosti. Tělo hrdě vztyčené a co nejdokonalejší to jde. Štíhlý pas, kulaté hýždě, zářivý pohled a jasné oči. Ovládá se, aby neztloustl. Usiluje o dokonalost, nepřipouští si problémy a má až přehnaný optimismus. Často se srovnává s ostatními a chce toho po sobě příliš. Je chladný a nedává najevo své pocity. Mluví zdrženlivě až mechanicky.

Sedí rovně jako pravítko, kříží ruce na prsou. Jeho největším strachem je chladnost, ale má potíže ji u sebe rozeznat. Narozdíl od druhých, kteří jeho strohý pohled a chladné chování pociťují, a to především tehdy, když se cítí nespravedlivě nařčen. Myslí si, že je vřelý a dělá vše pro harmonii a spravedlnost. Je přehnaně náročný, kritický k sobě samému a netrpělivý.

Když trpí křivdou příliš, může to u něj vzbudit až smrtící vztek. Pod maskou nepoddajnosti je energický a tvořivý člověk. Umí být výkonný a velmi přesný. Nepotřebuje druhé, aby se cítil dobře a v případě potřeby si umí poradit sám. Je nadšený, živoucí, citlivý a empatický.

Závěr

Tak co, našel jsi se?

-Kytka

Co číst dále?

Co znamená být bohatý 3 – po čem lidé touží a proč to nemají?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře