[Odpolední zprávy] • Vláda USA zahajuje první případ vyhýbání se kryptografickým sankcím • a další články

5
(2)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Vítejte u dnešního přehledu kryptozpráv:

TRHY

Horská dráha z minulého týdne, která vedla k tomu, že BTC vytvořil historii svými sedmi po sobě jdoucími týdenními svíčkami uzavřenými v červené barvě, vedla k masivnímu narušení aktiva, které spadlo na 18měsíční minimum 25 300 USD.

V tomto bodě se bitcoin odrazil a vyskočil na 30 000 USD a ještě kousek nad tuto hranici, kde se nacházel i během víkendu. Včera ztratil trochu trakce, když se ponořil pod tuto kýženou hranici a klesl na minimum 29 000 USD.

V tomto okamžiku však býci posílili a nedovolili další propady ceny. Právě naopak, tlačili BTC na sever a kryptoměna si znovu vydobyla 30 000 USD. V tuto chvíli se dokonce nachází v blízkosti 31 000 USD.

Altcoiny, které v uplynulých deseti dnech prošly podobnými zvýšenými cenovými výkyvy, zůstaly v měřítku 24 hodin relativně klidné. Ethereum se během několika dní propadlo z 3 000 USD na 1 700 USD, než se znovu dostalo na 2 000 USD, a od té doby si tuto úroveň udržuje. [1]

Technická analýza: BTC/USD – Zatím bojujeme a vypadá to nadějně

Kryptoměny

Čína se navzdory zákazu těžby kryptoměn vrací jako druhé největší těžební centrum bitcoinů

Podle nové zprávy se čínské vládě v rámci loňského zákazu těžby kryptoměn nepodařilo zrušit kryptoměnové operace, protože Čína se znovu stala jedním z největších těžebních center bitcoinu (BTC) na světě.

Podle nejnovější aktualizace Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI) se Čína stala od ledna 2022 druhým největším poskytovatelem hash rate bitcoinu, a to vlastně jen několik měsíců poté, co místní vláda zakázala všechny krypto operace v zemi.

Podle těchto údajů se těžaři bitcoinů v Číně podíleli 21,1 % na celkovém globálním rozdělení hash rate těžby BTC na začátku roku 2022, a to pouze po Spojených státech, které v lednu vyprodukovaly 37,8 % celkového hash rate. [2a]

Vláda USA zahajuje první případ vyhýbání se kryptografickým sankcím

Americká vláda se chystá vznést obvinění proti nejmenované osobě za úmyslné používání kryptoměn k obcházení sankcí v prvním případu svého druhu. Ve stanovisku sepsaném soudcem případu se uvádí, že vláda vznáší obvinění proti nejmenovanému obžalovanému za provozování online platební platformy v zemi, na kterou se vztahují sankce.

Některé z těchto činností zahrnovaly převody kryptoměn.

„PLATEBNÍ PLATFORMA INZEROVALA SVÉ SLUŽBY JAKO URČENÉ K OBCHÁZENÍ AMERICKÝCH SANKCÍ, MIMO JINÉ PROSTŘEDNICTVÍM ÚDAJNĚ NEVYSTOPOVATELNÝCH TRANSAKCÍ VE VIRTUÁLNÍCH MĚNÁCH,“

– uvádí se v soudním dokumentu.

Obviněný si také vytvořil účet na kryptoburze se sídlem v USA, kde nakupoval a prodával bitcoiny. Poté poslali tisíce dolarů na dva další účty na burzách v cizích zemích. Nakonec obžalovaný tyto dva účty použil k převodu více než 10 milionů dolarů v bitcoinech mezi USA a nejmenovanou sankcionovanou zemí. [2b]

Banky, burzy, firmy

Největší japonská investiční banka založila kryptografickou jednotku zaměřenou na instituce

Jen několik dní poté, co uvedla na trh své vůbec první mimoburzovní deriváty na bitcoiny pro institucionální klienty, zdvojnásobila největší japonská investiční banka Nomura své služby založené na kryptoměnách tím, že spustila novou jednotku digitálních aktiv pro institucionální investory.

Podle zdroje, který získal deník Financial Times (FT), bude finanční gigant pod svou nově založenou dceřinou společností, která do konce příštího roku přijme 100 zaměstnanců, umístit mix společností zabývajících se digitálními aktivy.

Zpravodajství prozradilo, že novou pobočku povede výkonný ředitel Nomury s tím, že většina nových zaměstnanců bude přijata zvenčí a patnáct současných zaměstnanců společnosti bude do nové jednotky převedeno. [3a]

Coinbase zpomaluje nábor zaměstnanců, aby pomohla přečkat pokles trhu

Kryptoburza Coinbase v reakci na turbulentní tržní podmínky omezila plán ztrojnásobit letos počet svých zaměstnanců.

Emilie Choi, prezidentka a provozní ředitelka společnosti Coinbase, v úterý na svém blogu uvedla, že firma zpomalí nábor nových zaměstnanců, aby přehodnotila náborové potřeby s ohledem na obchodní cíle s nejvyšší prioritou. Poznámka byla mezi zaměstnanci rozeslána již dříve.

Zpráva přichází v době, kdy na kryptotrhu panuje chaos po spektakulárním pádu TerraUSD (UST), třetího největšího stablecoinu v kryptobyznysu, který se odehrál minulý týden. [3b]

RBI varuje před kryptografickou „dolarizací“ indické ekonomiky

Představitelé indické centrální banky (RBI) údajně znovu bijí na poplach kvůli přijetí kryptoměn, které podle nich v konečném důsledku povede k „dolarizaci“ místní ekonomiky.

Podle pondělní zprávy indické pobočky Economic Times – která se odvolává na nejmenované zdroje – se obavy RBI zaměřují na to, že kryptoměny ovládané americkým dolarem ubírají indické rupii podíl na trhu.

Publikace uvádí, že představitelé RBI spolu s jejím guvernérem Šaktikantou Dasem poskytli tento týden brífink parlamentnímu Stálému výboru pro finance. V něm zaujali velmi skeptický postoj k potenciálnímu vlivu kryptoměn na finanční systém. [3c]

CBDC, Regulace

Výzkumná agentura amerického kongresu se vyjadřuje k havárii UST, upozorňuje na nedostatky v regulaci

Kongresová výzkumná služba (CRS), legislativní agentura podporující Kongres Spojených států, zveřejnila dokument, který obsahuje přehled algoritmických stablecoinů a poukazuje na klíčové faktory, na které je třeba se zaměřit v souvislosti s krachem společnosti TerraUSD (UST).

CRS ve zprávě popsala krach UST jako scénář „podobný runu“ a vyslovila domněnku, že s rizikem takových událostí jsou spojeny politické otázky. Podle CRS začíná situace „runu“, když držitelé pochybují o rezervách, které kryjí dolarovou vazbu aktiva.

V návaznosti na to značný počet investorů současně stáhne investice, což vede k negativnímu dominovému efektu, který ohrožuje finanční stabilitu kryptografického ekosystému a tradičního finančního systému.

Výzkumná agentura dále vysvětlila, že scénáře podobné runu v tradičních financích jsou chráněny regulací a dalšími opatřeními, jako je pojištění bankovních vkladů a likviditní facility. Ty snižují motivaci těch, kteří zvažují stažení svých aktiv. [4a]

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: