[Odpolední zprávy] • Středoafrická republika je připravena stát se kryptografickým centrem • a další články

4.5
(2)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Vítejte u dnešního přehledu kryptozpráv:

TRHY

Čas od času, zejména na medvědích trzích, má bitcoin tendenci překonávat altcoiny. Převažujícím důvodem je to, že se jedná o zavedenou jedničku na trhu, které investoři věří mnohem více než historicky volatilním a nestabilním altcoinům.

S ohledem na to se dominance bitcoinu (metrika, která sleduje jeho podíl ve vztahu k podílu celého trhu kryptoměn) jen za posledních 24 hodin zvýšila o 1 %, čímž se dotkla dalšího maxima, které nebylo zaznamenáno od října loňského roku.

Mezitím se cena bitcoinu za poslední den snížila o necelé jedno procento, obchoduje se na úrovni 29 000 USD a není schopna se zotavit z nedávných propadů.

Trh s altcoiny vypadá obzvláště vratce a rostoucí dominance bitcoinu je toho jasným důkazem. Graf ETH každopádně vypadá obzvlášť pochmurně, protože jen za posledních 24 hodin ztratila tato kryptoměna přibližně 5 %. [1]

Přehled trhu: Bitcoin se přes 30 000 USD neumí prosadit!

Technická analýza: BTC/USD – Snad už lokální dno?

Kryptoměny

Podle kryptoanalytické firmy XRP velryby hromadí

Blockchainová analytická společnost Santiment odhaluje, že velryby, které drží 1 až 10 milionů XRP, si v prostředí současné volatility trhu s digitálními aktivy dělají zásoby šesté největší kryptoměny podle tržní kapitalizace.

Podle společnosti Santiment zvýšily nejbohatší neburzovní peněženky s XRP své kolektivní držení o 2,4 % za pouhých 11 dní.

“XRP velryby držící 1 až 10 milionů XRP kolektivně hromadí a nyní drží nejvyšší procento nabídky tohoto aktiva za poslední 2 měsíce. Jedná se o nejaktivnější vrstvu držitelů, kteří nejsou na burze, a v současné době drží 6,12 % všech XRP.”

[2a]

Středoafrická republika je připravena stát se kryptografickým centrem

Kryptocentrum se jmenuje Project Sango, jak prezident zmínil na Twitteru. Na tweetu byl rovněž uveden odkaz na vstupní stránku Sango.Org. Na této stránce je tlačítko čekací listiny, po jehož kliknutí jsou uživatelé přesměrováni na online prezentaci, která rozebírá podrobnosti projektu.

Tato dokumentace se skládá z 24 stran, které zahrnují stanovené cíle projektu a osvětlují navrhované cíle projektu Sango. Tato prezentace hovoří o tom, že Sango je “prvním legálním kryptocentrem uznaným parlamentem země”.

Zmiňuje se také o plánu Středoafrické republiky vytvořit digitální národní banku, která pomůže s nákupy pozemků pomocí bitcoinu spolu s vytvořením kryptoměnové peněženky. Spolu s usnadněním nákupu pozemků pomocí Bitcoinu bude místní vláda také podporovat poskytování přístupu k přírodním zdrojům, například ke zlatu, diamantům, lithiu, uranu a ropě. V prezentaci se také uvádí, že bude existovat program “občanství prostřednictvím investic”, který bude mít nulovou sazbu daně z příjmu a podnikání. [2b]

Banky, burzy, firmy

JPMorgan zkouší blockchain pro vypořádání kolaterálu v rámci after-hours obchodování

Nadnárodní investiční banka JPMorgan Chase & Co údajně zkouší využití vlastního soukromého blockchainu pro vypořádání kolaterálu. Podle agentury Bloomberg provedla JPMorgan 20. května pilotní transakci, při níž dva její subjekty převedly tokenizované zastoupení akcií fondu peněžního trhu Black Rock Inc.

Fond peněžního trhu je typ podílového fondu, který je považován za nízkorizikovou investici, protože nabízí expozici vůči likvidním a krátkodobým aktivům, jako je hotovost, peněžní ekvivalenty a dluhové cenné papíry s vysokým úvěrovým ratingem.

Pokud jde o širší vizi společnosti JPMorgan pro její soukromý blockchain, banka uvedla, že hodlá umožnit investorům předložit jako kolaterál širokou škálu aktiv, která lze použít i mimo běžné tržní hodiny. Poukázala zejména na akcie a pevný výnos. [3a]

Kryptoburza Bitso propouští 80 zaměstnanců

Latinskoamerická kryptoburza Bitso ve čtvrtek propustila 80 zaměstnanců. Bitso měla před propouštěním více než 700 zaměstnanců a na svých internetových stránkách stále uvádí více než 60 volných pracovních míst, uvádí zpráva, která cituje prohlášení Bitso.

Burza registrovaná na Gibraltaru má v Latinské Americe více než 4 miliony uživatelů v Mexiku, Brazílii a Argentině. Teprve minulý týden oficiálně spustila svou obchodní aplikaci v Kolumbii.

V květnu 2021 společnost uzavřela kolo získávání finančních prostředků řady C s oceněním 2,2 miliardy dolarů. Společnosti Tiger Global a Coatue Management se podílely na tomto kole v hodnotě 250 milionů dolarů, které bylo dokončeno jen několik měsíců poté, co společnost Bitso oznámila svou sérii B. [3b]

CBDC, Regulace

Thajská centrální banka nespěchá s nasazením CBDC, krypto DPH se odkládá

Guvernér thajské centrální banky Sethaput Suthiwartnarueput uvedl, že v zemi již existuje dostatek platebních možností, proto “potřeba zavádět CBDC není tak vysoká”. Podle zpráv přišel tento týden v rozhovoru s místními médii během výročního zasedání Světového ekonomického fóra 2022 v Davosu.

Centrální bankéř poznamenal, že BoT bude ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku pokračovat ve zkušebním provozu maloobchodního CBDC pro veřejnost. Bude však probíhat v omezeném rozsahu, přičemž vklady, výběry a převody finančních prostředků budou testovat finanční instituce.

Thajská centrální banka je stejně jako většina bank v regionu ostře proti decentralizovaným kryptoměnám a slíbila, že proti nim zakročí. [4a]

Návrh zákona o zákazu čínských digitálních jüanů v amerických obchodech s aplikacemi

Zákonodárci ve Spojených státech se snaží ochránit zemi před možnými nežádoucími dopady globálního přijetí čínské národní digitální měny.

Tři republikánští senátoři, Tom Cotton, Mike Braun a Marco Rubio, představili 25. května návrh zákona, jehož cílem je omezit používání čínské digitální měny centrální banky (CBDC) ve Spojených státech.

Návrh zákona je označován jako “Defending Americans from Authoritarian Digital Currencies Act” a navrhuje zakázat používání čínského platebního systému digitální měny e-CNY pro americké obchody s aplikacemi a další účely. [4b]

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: