[Odpolední zprávy] • Mexiko spustí CBDC do roku 2025, říká guvernérka banky • a další články

5
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Vítejte u dnešního přehledu kryptozpráv:

TRHY

Medvědi měli v posledních dnech trh téměř zcela pod kontrolou. Vše začalo 21. dubna, kdy bylo aktivum po několika dnech růstu ceny odmítnuto na 43 000 USD.

Během několika hodin se kryptoměna propadla na 40 000 USD a následující den dokonce pod tuto úroveň. Situace se výrazně zhoršila včera, kdy se BTC propadl na úroveň těsně nad 38 000 USD. To byla jeho nejnižší cenovka od poloviny března.

Zde však býci zakročili a obrátili trajektorii aktiva. Místo toho, aby BTC zamířil dále na jih, začal rychle přidávat na hodnotě a vyšplhal se nad 40 000 USD, kde se aktuálně nachází i nyní. Stalo se tak na pozadí pozitivní zprávy o přijetí, že společnost Fidelity umožní investorům přidat BTC na své účty 401K.

Altcoiny včera trpěly stejně jako BTC, ale dnešní krajina je převážně býčí. Ethereum se po několika dnech po sobě jdoucích cenových propadů ocitlo na úrovni 2 800 USD. Nyní však 7% nárůst posunul druhou největší kryptoměnu na úroveň těsně nad 3 000 USD. [1]

Technická analýza: BTC/USD – Žádná změna, od IX..

Kryptoměny

Spuštění tří krypto ETF v Austrálii se odkládá

Tři nové krypto burzovně obchodované fondy (ETF) v Austrálii se necelý týden po svém oficiálním oznámení potýkají se zpožděním na poslední chvíli, což podkopává snahu země stát se špičkovou destinací pro digitální aktiva ve vyspělém světě.

Fondy měly být na australské burze Cboe spuštěny 27. dubna. To však bylo nyní odsunuto kvůli zpožděním způsobeným stranami oddělenými od společností stojících za ETF nebo burzy. Žádný nový časový plán spuštění nebyl zveřejněn. [2a]

Korejská hudební platforma bude používat NFT k ochraně autorských práv

Společnost Koong World získala jihokorejský patent, který využívá nezaměnitelné tokeny (NFT) a informace o zdroji zvuku, aby umělci mohli nahrávat a sdílet svá díla na její platformě bez obav z porušení autorských práv.

Korejský úřad duševního vlastnictví udělil 14. dubna společnosti Koong World patentovou registraci 1023882330000 pod obecným popisem “Způsob poskytování služeb provádějící server hudební platformy využívající NFT na bázi blockchainu”.

Koong World spuštěný v roce 2021 je platforma pro peer-to-peer obchodování s hudbou, která rozděluje 80 % příjmů jako autorské poplatky umělcům. [2b]

Banky, burzy, firmy

Fidelity umožňuje penzijní investice do bitcoinu

Společnost Fidelity, jeden z největších poskytovatelů penzijních plánů 401(k) v USA, umožňuje účastníkům investovat část jejich penzijního portfolia do bitcoinu, pokud to zaměstnavatelé povolí.

Společnost Fidelity představila účet digitálních aktiv pro držení bitcoinu a začlenila jej do možností penzijního investování. Investice v bitcoinech budou zabezpečeny úschovnou společností Fidelity, Fidelity Digital Assets, aby byla zajištěna bezpečnost “institucionální úrovně”.

Zaměstnavatelé si sice mohou zvolit procento prostředků, které lze investovat do digitálních aktiv, ale společnost Fidelity prozatím omezila investice na 20 % celkových prostředků. [3a]

Decentralizovaný projekt Twitteru Bluesky tvrdí, že ho koupě Elona Muska neovlivnila

Koncem roku 2019, kdy byl Jack Dorsey ještě generálním ředitelem Twitteru, spustil plán “vyvinout otevřený a decentralizovaný standard pro sociální média”, který by zkoumal prvky kryptografie a Web3.

Podle Bluesky, kde Dorsey zůstává členem představenstva, je k dispozici 13 milionů dolarů, “abychom si zajistili svobodu a nezávislost a mohli začít s výzkumem a vývojem”.

Jinými slovy, je poněkud mimo Muskův dosah, přestože generální ředitel společnosti Tesla právě zaplatil za Twitter 44 miliard dolarů a má v plánu jej vylepšit – od odstranění spamu a minimalizace moderování obsahu až po potenciální zavedení krypto plateb. [3b]

CBDC, Regulace

Newyorský návrh zákona o těžebním moratoriu postupuje

Newyorský návrh zákona, který zavádí moratorium na reaktivaci elektráren na fosilní paliva pro těžbu kryptoměn, postoupil do pléna.

Nový návrh zákona, který 25. dubna posoudil výbor pro daně a prostředky newyorského shromáždění, může postoupit na půdu newyorského shromáždění již ve čtvrtek a poté do Senátu. Návrh zákona, který podporují lobbistické skupiny zabývající se ochranou životního prostředí, má poměrně úzký rozsah, neboť se snaží pouze pozastavit těžbu bitcoinů mimo síť pomocí fosilních paliv. [4a]

Mexiko spustí CBDC do roku 2025, říká guvernérka banky

Guvernérka mexické centrální banky před mexickým Senátem oznámil, že zavedení CBDC se očekává do roku 2025.

Guvernérka centrální banky Victoria Rodriguez uvedla, že nová suverénní digitální měna zavede více občanů do formálního bankovnictví. “Digitální měna usiluje o vytvoření platebních prostředků zaměřených na finanční začlenění, rozšíření možností rychlých, bezpečných, efektivních a interoperabilních plateb v ekonomice a zavedení doplňkových funkcí ke stávajícím platebním prostředkům, jako jsou mechanismy automatizace, programovatelnost a inovace,” uvedla. Měna vydávaná centrálními bankami by nenahradila fyzické bankovky, ale rozšířila by současnou využitelnost měny země.

Podle statistiky Statista má bankovní účet pouze 38,4 % mexické populace. Jak uvedl deník Wall Street Journal, ekonomika je při většině transakcí, které probíhají v neformálním sektoru ekonomiky, výrazně závislá na papírových penězích. Neformální sektor se v roce 2020 podílel na hrubém domácím produktu Mexika 22 %. [4b]

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img