[Odpolední zprávy] • 30 těžařů získalo v Íránu licenci na těžbu BTC • a další články

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Vítejte u dnešního přehledu kryptozpráv:

TRHY

Na začátku víkendu měli trh zcela pod kontrolou medvědi, kteří Bitcoin tvrdě tlačili dolů. Během několika hodin ztratil BTC zhruba 3 000 USD hodnoty a propadl se těsně nad 30 000 USD. Poté, co se dvakrát během necelého týdne přiblížil na méně než 100 USD od prolomení této kulaté úrovně, se však situace rychle změnila. Býci se chopili akce a Bitcoin začal postupně růst.

Další pozitivní cenové pohyby přišly na začátku dnešního dne, kdy se BTC vyšplhal z 32 400 USD na intradenní maximum 35 350 USD. V současné době se cena pohybuje kolem hranice 35 000 USD.

Altcoiny v posledních dnech napodobily výkon svého lídra. Ethereum se v sobotu propadlo na úroveň těsně nad 1 700 USD, ale od té doby reaguje dobře. ETH včera vyskočilo nad 1 800 USD a pokračovalo dále nahoru až nad 2 000 USD. [1]

Technická analýza: BTC/USD – již páté otestování supportu, co bude následovat?

Přehled trhu: Propad k 1000 USD v létě? Proč to hrozí?

Kryptoměny

30 těžařů získalo v Íránu licenci na těžbu BTC

Třicet těžebních farem na těžbu BTC v Íránu získalo minulý týden provozní licence, protože vláda zmírnila svůj postoj ke kryptotrhu, informoval místní list Financial Tribune.

Licenci získalo šest farem v provincii Semnan (tento region získal nejvyšší počet licencí), čtyři farmy v provincii Alborz a několik licencí získali také těžaři v provinciích Mazandaran, Východní Azarbajdžán a Zanjan. Licenci mezitím získal pouze jeden těžební subjekt z provincie Teherán. Írán dodatečně vydal 2 579 povolení k usazení, z toho 305 jen pro provincii Zanjan, 262 povolení šlo do provincie Fars a 247 povolení do Západního Ázerbájdžánu.

Írán je jedním z ohnisek těžby kryptoměn, ale ne vše je v pořádku. Začátkem tohoto měsíce vláda zabavila 7 000 těžebních zařízení místním provozovatelům s odvoláním na zvýšenou spotřebu energie v letních měsících a zatížení elektrické sítě. Po vydání licencí z minulého týdne se však zdá, že plošný zákaz je spíše nepravděpodobný. [2a]

Elon Musk bude v červenci diskutovat o Bitcoinu s Jackem Dorseym

Elon Musk bude v červenci na akci The B Word diskutovat s generálním ředitelem Twitteru Jackem Dorseym o BTC, jak bylo původně navrženo na Twitteru.

Oba technologičtí lídři se na Twitteru dohodli, že se takové besedy zúčastní, ale vzhledem k Muskově hravému postoji nemuselo být jasné, zda to myslí vážně. Mluvčí akce potvrdil, že se rozhovor skutečně uskuteční. [2b]

Banky, burzy, firmy

Odhalení poplatků jihokorejské kryptografické burzy zasadilo ránu důvěryhodnosti sektoru

Zdá se, že jihokorejští emitenti kryptoměn jsou burzami, na kterých jsou kótováni, nuceni platit poplatky za toto privilegium, a to navzdory tvrzení provozovatelů burz, že nabízejí kótování bez poplatků, což podkopává zásadní transparentnost v odvětví.

Již nějakou dobu kolují obvinění, že burzy a společnosti, které s nimi spolupracují, vybírají poplatky za kótování. Nyní se zdá, že kopie smlouvy mezi platformou pro zveřejňování krypto informací Xangle a emitentem tokenů, která unikla na server Decenter, tato tvrzení potvrzuje.

Smlouva vyžaduje, aby emitent mincí platil Xangle za to, co popisuje jako „služby správy kotací“, což naznačuje, že Xangle, která je známá především poskytováním úvěrových ratingů pro krypto společnosti, působí jako faktický zprostředkovatel mezi altcoinovými projekty a platformami pro obchodování s virtuálními aktivy. [3a]

CBDC, Regulace

Hongkong pokračuje v plánech na digitální dolar a e-CNY

Podle oficiálního blogu zveřejněného v neděli, hongkongský ministr financí Paul Chan zopakoval, že město je odhodláno vyvinout digitální verze hongkongského dolaru a čínského jüanu pro maloobchodní a přeshraniční platby.

V prosinci 2020 hongkongský měnový úřad a Výzkumný ústav digitálních měn při čínské centrální bance jednaly o technickém pilotním testování e-CNY pro přeshraniční platby. Hongkongský měnový úřad provedl několik interních testů malého rozsahu s pracovníky Bank of China Hong Kong.

Hongkong rovněž pracuje na vlastním projektu CBDC. Společně se Spojenými arabskými emiráty a Thajskem spustil „Multiple CBDC Bridge“ využívající technologii distribuovaného ledgeru k provádění přeshraničních transakcí mezi centrálními bankami těchto tří jurisdikcí. [4a]

Zákonodárce objasňuje, že Paraguay nebude následovat Salvador

Paraguayský zákonodárce Carlos Rejala v rozhovoru pro agenturu Reuters objasnil spekulace, že by Paraguay mohla brzy následovat Salvador a učinit z Bitcoinu zákonné platidlo. Vysvětlil, že chce kryptoměny pouze regulovat, nikoliv učinit z BTC národní měnu.

Na začátku tohoto měsíce zpravodajské agentury informovaly, že Rejala hodlá předložit návrh zákona, který by zavedl Bitcoin jako zákonné platidlo v Paraguayi, a to na základě zpráv v paraguayských novinách La Nación.

Juanjo Benitez Rickmann, generální ředitel společnosti Bitcoin.com.py, nedávno na Twitteru uvedl, že na návrhu zákona (který má být předložen paraguayskému Kongresu 14. července) spolupracuje s Rejalou, aby se zvýšily investice do kryptoaktiv v zemi a aby se pro těžbu využila hojnost obnovitelné energie v Paraguayi. [4b]

Guvernérka ruské centrální banky potvrdila testy digitálního rublu v roce 2022

Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullina potvrdila, že instituce hodlá v roce 2022 zahájit testování digitálního ekvivalentu rublu. Jak dříve bylo informováno, tyto plány na zahájení testování digitálního rublu v příštím roce vyslovila již v květnu a dubnu.

Pokud jde o Bitcoin a další kryptoměny, které nejsou emitovány státními finančními institucemi, Nabiullina je považuje (a zejména BTC) za velmi riziková aktiva a varovala investory před jejich nákupem.

Začátkem června šéf ruské centrální banky prohlásil, že CBDC (digitální měna centrální banky) je budoucností ruského finančního systému (a zejména moskevského platebního systému), protože bude rychlá a levná. [4c]

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: