Obtížnost těžby Bitcoinu zažila největší propad od roku 2011

3.5
(6)

Zprávy a souhrny

Profilový obrázek
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Bitcoin právě zaznamenal největší propad obtížnosti těžby od roku 2011. V úterý 3. 11. 2020, tedy dnes, se obtížnost upravila o 16 %.

Obtížnost těžby zaznamenala skok

Data z monitorovacího zdroje BTC.com ukazují, že obtížnost těžby BTC se v úterý automaticky upravila o 16 %. Zatímco dřívější ohady počítaly s úpravou okolo 13 %, nakonec to dopadlo druhou největší změnou v historii Bitcoinu. K většímu skoku došlo jen v roce 2011, kdy se obtížnost upravila o 18 %, shodou okolností také na konci října.

Zdroj: Glassnode

O co se jedná?

Dnešní propad, kdy obtížnost těžby klesla o 16 %, je sice signifikantní, avšak nic znepokojivého se neděje. Úpravy obtížnosti se odehrávají automaticky každých 2016 bloků a umožňují bitcoinu zachovat průměrný čas těžení jednotlivých bloků. Ty se těží každých cca 10 minut, přičemž na konci každého období se automaticky podle rychlosti těžby upraví obtížnost.

Snížení obtížnosti je autoregulační proces, přičemž v reakci na něj bychom se mohli dočkat poklesu poplatků, které v posledních dnech prudce vzrostly. Pokles pak motivuje další těžaře, aby zvýšili své úsilí, protože je nyní těžba BTC o něco profitabilnější. To by postupně mělo vést k návratu hashrate na vyšší hodnoty.

Poplatky mají zpoždění

Podle odhadů Earn.com zůstává optimální poplatek za bitcoinovou transakci vysoký, nižší obtížnost se tedy prozatím nestihla projevit. Konkrétně uvádí, že transakce v síti BTC aktuálně vyjde v průměru na 80 000 satoshi (11 USD). Stále je zde také poměrně vysoké množství čekajících transakcí v tzv. Mempoolu.

„Neexistuje žádný krásnější aspekt #Bitcoinu než úprava obtížnosti. Jednoduše podtrhuje nádherný design mechanismu,“ shrnul Travis Kling, zakladatel správce aktiv Ikigai.

Závěr

Obtížnost těžby se dnes automaticky upravila o 16 % směrem dolů. K tomu došlo i díky propadu hash rate, který vedl ke snížení rychlosti těžby a zvýšení poplatků. Hash rate poskytuje pohled na to, kolik výpočetního výkonu je věnováno ověřování bitcoinových transakcí. V předchozích měsících dosahovaly obě metriky ATH a nynější stav by se tak dal označit korekcí. Uživatelé by se v nejbližší době mohli dočkat kýženého snížení poplatků, které v posledních dnech strmě narostly.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

4 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: