Obtížnost těžby Bitcoinu zažila největší propad od roku 2011

3.5
(6)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Bitcoin právě zaznamenal největší propad obtížnosti těžby od roku 2011. V úterý 3. 11. 2020, tedy dnes, se obtížnost upravila o 16 %.

Obtížnost těžby zaznamenala skok

Data z monitorovacího zdroje BTC.com ukazují, že obtížnost těžby BTC se v úterý automaticky upravila o 16 %. Zatímco dřívější ohady počítaly s úpravou okolo 13 %, nakonec to dopadlo druhou největší změnou v historii Bitcoinu. K většímu skoku došlo jen v roce 2011, kdy se obtížnost upravila o 18 %, shodou okolností také na konci října.

Zdroj: Glassnode

O co se jedná?

Dnešní propad, kdy obtížnost těžby klesla o 16 %, je sice signifikantní, avšak nic znepokojivého se neděje. Úpravy obtížnosti se odehrávají automaticky každých 2016 bloků a umožňují bitcoinu zachovat průměrný čas těžení jednotlivých bloků. Ty se těží každých cca 10 minut, přičemž na konci každého období se automaticky podle rychlosti těžby upraví obtížnost.

Snížení obtížnosti je autoregulační proces, přičemž v reakci na něj bychom se mohli dočkat poklesu poplatků, které v posledních dnech prudce vzrostly. Pokles pak motivuje další těžaře, aby zvýšili své úsilí, protože je nyní těžba BTC o něco profitabilnější. To by postupně mělo vést k návratu hashrate na vyšší hodnoty.

Poplatky mají zpoždění

Podle odhadů Earn.com zůstává optimální poplatek za bitcoinovou transakci vysoký, nižší obtížnost se tedy prozatím nestihla projevit. Konkrétně uvádí, že transakce v síti BTC aktuálně vyjde v průměru na 80 000 satoshi (11 USD). Stále je zde také poměrně vysoké množství čekajících transakcí v tzv. Mempoolu.

„Neexistuje žádný krásnější aspekt #Bitcoinu než úprava obtížnosti. Jednoduše podtrhuje nádherný design mechanismu,“ shrnul Travis Kling, zakladatel správce aktiv Ikigai.

Závěr

Obtížnost těžby se dnes automaticky upravila o 16 % směrem dolů. K tomu došlo i díky propadu hash rate, který vedl ke snížení rychlosti těžby a zvýšení poplatků. Hash rate poskytuje pohled na to, kolik výpočetního výkonu je věnováno ověřování bitcoinových transakcí. V předchozích měsících dosahovaly obě metriky ATH a nynější stav by se tak dal označit korekcí. Uživatelé by se v nejbližší době mohli dočkat kýženého snížení poplatků, které v posledních dnech strmě narostly.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
krocan

Mě vždy fascinuje jak někdo řeší obtížnost těžby bitcoinu pokles Hash rate to je tragedie a může to ohrozit btc atd. Že nikdo neřeší pokles BCH , LTC ,ETH , kde hrozil 51% to je v naprostém pořádku ale nedej bože klesne hash rate btc o 20% tak to je konec btc ale že BCH ,LTC ,ETH klesli hash rate na totální dno únosnosti kde se bitcoin od svého vzniku v životě ani nepřiblížil jen mu o pár procent klesne těžba už je to v řiti klesne hash rate je to v řiti btc je v koních protože už není jeho sít tak bezpečná najdeme v různých článcích podobné nesmysli ale bch ltc eth a jejich poklesu jsou vždy bezpečné i když klesli na totální dno profitability a bezpečnosti sítě je v naprostém pořádku to jen bitcoin je v prdeli .

Rob

Naopak. Je to dobře, protože pokles těžby v jedné oblasti Země pozvedne těžbu v jiné oblasti nebo více oblastech, kde se díky tomu (skrze úpravu obtížnosti) začne těžba vyplácet, což také přispěje ke zvýšení decentralizace sítě. Přinejhorším někteří odpadnou a nikdo se nepřidá. Nevadí, Bitcoin se zpomalí maximálně na čtrnáct dní a pak se jede vesele dál. 51% útok na Bitcoinu asi nikdo neřeší.

Horší by byl scénář, kdyby se v Číně těžba zakázala, počkalo by se na úpravu obtížnosti, a pak by se to znovu nahodilo se státním záměrem koordinovaného 51% útoku za vynucené loajality uzlů… No…

hovno
Hodnocení článku :
     

opet spatne prelozeny clanek, dej sem zdroj odkud kopirujes, at si muzou lidi precist serioznejsi text

Kokršpaněl

Myslí že tu smrdí pořádné lejno !

spot_img