Nový zákon o autorských právech od EU může zničit svobodný internet!

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • White paper pro digitální dolar připravuje půdu pro americkou CBDC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Největší velryba? Grayscale vzbuzuje obavy o centralizaci Bitcoinu • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin prolomil...

Chystané zákony o autorských právech na internetu jsou v poslední době zdrojem kontroverze. Mohly by zasáhnout nejen velké internetové platformy jako Google a Facebook, ale i menší stránky, různé služby a bohužel i lidi, které mají chránit – tvůrce textového, hudebního a audiovizuálního obsahu.

Podle nových pravidel mohou tvůrci kreativního obsahu od těchto platforem vyžadovat více peněz jako kompenzaci za veřejné zobrazování svých děl. Pokud se jim nepodaří dohodnout se s danou platformou, mohou požádat o vymazání obsahu, který porušuje autorská práva.

Správci webů budou nově zodpovědní za obsah, který se na jejich platformách nachází. Podle Googlu tento krok nutně povede k cenzuře internetu.

(článek pokračuje pod odkazem)

Katastrofa postavená na panice – aneb jak došla Británie k Brexitu

Nová pravidla a YouTube

Jako příklad si vezměme YouTube. V současnosti je tato video-platforma otevřená veřejnosti. Každý na ni může nahrát, co chce. Každé video sice prochází filtry, ovšem v případě, že přes ně přejde obsah chráněný copyrightem, je za dané video odpovědný uploader, ne YouTube.

Sledujte náš YouTube, než nám ho zruší.

Až začnou platit nová pravidla, YouTube již takto nebude moci fungovat. Google sice teoreticky může investovat do systému, který by odhalil více videí porušujících copyright, ale nic není dokonalé.

Každé video pro YouTube znamená potenciální žalobu. Jediným způsobem, jak tomu zamezit, je publikovat pouze obsah od ověřených partnerů – zn. velkých produkčních společností, televizí atp. Obyčejní lidé si už na YouTube neškrtnou a profese „youtuber“ bude najednou velmi lukrativní.

Na shledanou Google news

Používáte Google news? Tato služba funguje jako agregátor novinek pro každé specifické vyhledávání. Kromě výsledků hledání jste si tak mohli přečíst i články, které se věnují danému tématu.

Pokud nová pravidla vstoupí v platnost, Google bude nucen tuto službu vypnout. Google news se již nyní přestaly zobrazovat jako možnost v horní Google liště a společnost tuto službu ve Španělsku zcela vypnula.

I my jsme už zaznamenali negativní dopad těchto změn. Přes různé agregátory k nám chodilo nezanedbatelné množství čtenářů. Nyní je jich výrazně méně a očekáváme, že v budoucnosti to bude ještě horší.

Závěr

Základní myšlenkou internetu je svoboda. Jistě, autorská práva jsou velmi důležitá, avšak měli bychom se zamyslet nad tím, zda chceme raději svobodný internet plný pirátských kopií hudby, videí a filmů, nebo máme zájem o cenzurovanou platformu podobnou dnešní televizi.

Všechny zákazy jsou i tak naprosto zbytečné!

Autorská práva inherentně omezují svobodu. Ani jedno není dobré. Musíme najít kompromis a neuchylovat se k extrémním řešením. Navíc, lidé si vždy najdou způsob, jak sdílet obsah porušující autorská práva. Technologie jako například torrenty se jednoduše nedají regulovat, a když se vlády rozhodly zablokovat The Pirate Bay, vzniklo padesát nových kopií a mirror serverů.

Zdroj:
finance.yahoo.com

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro Kryptomagazín napsal Samuel S.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
Hodnocení článku
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře