Nový komoditní král? Cena kakaa rekordně roste 

4
(1)

Zemědělské plodiny jakožto investiční instrument jsou často přehlíženy. Nicméně poslední měsíce byly pro zemědělské plodiny obdobím nevídaného růstu — mnohé z nich rostly za poslední rok o více než 100 % a cena futures na kakao dokonce překonala i růst některých velkých technologických společností. Plodina, kterou mnozí z nás konzumují v jejím finálním produktu, čokoládě, se dlouhodobě potýká s problémy, a proto se její cena na komoditní burze již více než rok a půl zvyšuje. V tomto článku se podíváme na to, co stojí za růstem ceny kakaa, jaký je analytický výhled pro tuto komoditu do budoucna a jak tento růst využít ve svůj prospěch.  

Zdroj: xStation5 

Obchodujte CFD na kakao na platformě XTB

Koncentrovaná výroba  

Kakaovník je velmi náročná plodina, která pro svou produkci potřebuje specifické podmínky. Z tohoto důvodu se jeho pěstování soustřeďuje kolem střední Afriky, na Pobřeží slonoviny, v Ghaně nebo Kamerunu, kde má nejvhodnější předpoklady k růstu. Až 70 % celkové spotřeby se tak vyprodukuje v těchto oblastech a jakékoliv ohrožení sklizně způsobí vysokou volatilitu ceny kakaa

Vývoj světové produkce kakaa

K tomu dochází i dnes, kdy prudké deště, záplavy a vítr poškozují úrodu a znemožňují sklizeň. Kakaové boby musí po fermentaci vyschnout na přímém slunci, což je při častých deštích a vysoké vlhkosti vzduchu nemožné. Následná doprava do přístavů je rovněž obtížná, protože většina cest je hliněná, což znemožňuje dopravu v době záplav. Ke všemu se v Africe již delší dobu šíří choroba, která opět poškozuje úrodu a nepříznivě ovlivňuje produkci.  

Trh s kakaem je již dva roky v deficitu, což znamená, že poptávka je vyšší než produkce a producenti čerpají ze svých zásob. V letošní sezóně (říjen 2023-září 2024) tomu nebude jinak a předpokládá se ještě výraznější nedostatek. Přístavy na Pobřeží slonoviny hlásí na konci ledna o 36 % nižší objem kakaa a produkce Ghany se v této sezóně odhaduje na 25 % nižší. Celkový deficit na konci sezóny se proto očekává ve výši 375 tis. tun. To je nejvyšší hodnota od doby, kdy Mezinárodní organizace pro kakao sleduje trh.  

Vývoj světové produkce a mletí kakaa

Výhled do budoucna 

Kromě aktuálních problémů s chorobami a nepříznivým počasím má produkce kakaa před sebou i řadu dalších výzev. Jedním z nich je změna klimatu, která tlačí pěstování do vyšších nadmořských výšek. Problémem bude také orná půda a výnos kakaovníků, protože půda po odlesnění postupně ztrácí živiny. Kromě toho se odlesňování deštných pralesů nelíbí ani EU, což ztíží obchodování s takto pěstovanými plodinami v rámci EU. S růstem cen však bude v reakci na vyšší ceny slábnout i poptávka, což by teoreticky mělo vrátit trh do rovnováhy. S vyššími cenami v budoucnu však bude pravděpodobně nutné počítat

Jak rostoucí ceny kakaa využít na finančních trzích?  

Narozdíl od zlata nákup fyzického kakaa jako investice samozřejmě nedává smysl a ani ETF (přesněji řečeno ETC) na tuto komoditu není pro tuzemského investora jednoduše dostupné. To však neznamená, že investovat do této plodiny  je nemožné. I přes výše zmíněné limitace se nabízí možností hned několik: 

  • Dlouhodobý investor může zvolit nákup akcie společnosti angažující se na trhu s kakaem. Může se jednat například o firmy jako je Nestlé nebo Hershey. U jednotlivých akcií je však třeba vždy mít na paměti, že její cena závisí i na mnoha dalších faktorech a růst ceny podkladové komodity nemusí nutně znamenat růst hodnoty dané společnosti. 
  • Druhou možností je obchodování kakaa ve formě CFD kontraktu. Tento způsob má tu výhodu, že člověk obchoduje přímo danou komoditu, nicméně obchodování za pomoci CFD je tradingová disciplína — instrument obsahuje páku, která násobí dané cenové výkyvy. Tradeři tím pádem kakao obchodují v kratších časových intervalech (od hodin po týdny, maximálně měsíce) a k obchodování používají především technickou analýzu. Tento způsob má tak mnohonásobně větší potenciál zisku, ale také ztráty a na rozdíl od investování vyžaduje aktivní přístup. 

Pokud Vás téma tradingu zajímá, XTB představilo nový video kurz Trading pro začátečníky, který je do světa krátkodobého obchodování skvělým úvodem. 

Další aktuální informace o ceně kakaa naleznete ve videu analytika XTB Marka Nemkyho: https://youtu.be/7F7OAn0HqRQ 

 

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img