Nezávislý audit EOS – Není to blockchain a nedosahuje proklamované rychlosti

0
(0)

EOS je jedním z nejkontroverznějších projektů v prostoru kryptoměn. Fanoušci projektu vyzdvihují jeho přednosti, zatímco odpůrci říkají, že se jedná o centralizovanou technologii, která stejně nefunguje. Společnost Witheblock provedla nezávislý audit technologie sítě a zde jsou její závěry. 

EOS jako největší ICO

Systém EOS si získal velkou pozornost již během svého ICO (Initial Coin Offering – úvodní nabídka mincí). Společnost Blockone, jež stojí za tvorbou této sítě, se rozhodla pro formu ICO, která trvala přibližně jeden celý rok. Každý den vznikla nová aukce, kam uživatelé posílali ETH, a následně dostali přepočet nativních tokenů.

Po ročním ICO se finální čísla vybraných financí ustálila na přibližně 4 miliardách dolarů, což katapultovalo EOS na vrchol žebříčku ICO. Tato síť se tak stala nejúspěšnějším ICO v krátké historii kryptoměn. Mnoho uživatelů tento fakt ovšem rozčílil, protože je jasné, že na rozvoj nového projektu nepotřebujete 4 miliardy dolarů.

EOS se následně usídlil na vrchních příčkách kryptoměnového trhu. Projekt proklamoval, že bude tou nejrychlejší známou sítí a umožní tvorbu rozsáhlých, decentralizovaných aplikací. Dlouhodobě má projekt také podporu z Číny, kde se v hodnocení kryptoměn umísťuje na prvních příčkách. Společnost Whiteblock, která dělá audity blockchainových projektů, se tak podívala na podkladovou technologii této sítě.

EOS není blockchain

Společnost Whiteblock provedla výzkum EOS sítě velmi specifickým způsobem. Whiteblock si totiž vytvořil kopii systému, kterou následně testoval. Závěry společnosti se dají shrnout v následujících bodech.

  • EOS není blockchain. Je to spíše systém distribuované homogenní databáze. K tomuto závěru posloužil hlavně argument, který říká, že transakce nejsou kryptograficky ověřovány.
  • Trh s tokeny a RAM je v podstatě cloudová služba, která umožňuje přístup uživatelům  pomocí kreditního systému. Zároveň zde chybí jakýkoliv způsob ověření, jaké množství výpočetní síly systém nabízí, protože není dostatečně transparentní. Nikdo tak nemůže vědět, jakou počítačovou silou disponují tvůrci bloků. Připomínáme, že EOS je systém založen na Delegated proof of stake, což znamená, že transakce ověřují pouze vybrané společnosti.
  • V marketingových materiálech se mluví o vysoké rychlosti transakcí, které jsou ovšem v reálném testu nesmyslné. Průchodnost transakcí je tak podstatně nižší, než bylo společností Blockone proklamováno.
  • Síť zároveň trpí problémy s hledáním konsensu. Dle studie se objevovaly případy, kdy tvůrci bloků nedokázali najít konsensus a zároveň se ukázalo, že systém nemá BFT (Byzantine Fault Tolerance).

Závěry této studie jsou zatím jen předběžným hodnocením výsledků samotné společnosti. Whiteblock ovšem spolupracuje s mnoha entitami v technologickém světě, které dostanou data z rozboru a následně budou moci potvrdit, či vyvrátit výsledky této studie.

Kontroverzní síť

EOS již od počátku své existence trpí mnoha neduhy. Hned po ostrém spuštění sítě se EOS dostal do kritických problémů, kdy musela být celá síť přes víkend zastavena. Po vydání nové verze se ověřovatelé nedokázali shodnout a Blockone musela síť vrátit k předchozí verzi. Tento fakt vytvořil prostor k diskuzi o tom, zda Blockone pořádně testuje nové verze svého programu před tím, než je pustí do ostrého provozu.

Problémy se ovšem při spuštění nových technologií dají očekávat. I BTC či ETH si prošlo také svými velkými problémy. Co ovšem nedá spát expertům v oboru, jsou architektonické nedostatky EOS. Jedním z nich je například potřeba stakování ohromného množství EOS tokenů. Proběhly kalkulace, které říkají, že pokud by měl EOS zvládnout provozovat aplikaci Cryptokitties v době největšího hypu, museli by vývojáři aplikace stakovat EOS tokeny v hodnotě milionů dolarů. To by pro naprostou většinu developerů byla neprostupná bariéra.

Diskutuje se také nátura decentralizace sítě, protože existuje pouze 21 určených ověřovatelů bloků. Ti byli zvoleni společností Blockone. Síť má tak fundamentální limity decentralizace, kterých může dosáhnout. Obhájci projektu ovšem argumentují, že decentralizace BTC či ETH pokulhává podstatně více, a to z důvodu vytváření tzv. mining poolů, které pak jako jednotlivé entity ovládají většinu sítě.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img