Neuralink – Elon Musk stále nekončí

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Elon Musk má dostatek ambiciózních, inspirujících a pro někoho zcela bláznivých nápadů. Pravděpodobně jste již slyšeli o jeho opakovaně použitelných raketách, plánech na pokrytí zeměkoule satelitním Wi-Fi signálem nebo koncept na vybudovaní dopravní sítě v podzemí LA. Jeden z jeho nejnovějších projektů, nazývaný Neuralink, je pravděpodobně jeden z jeho nejzajímavějších.

Je založen na vědecko-fantastickém konceptu propojení mozku přímo s počítači a jinými elektronickými přístroji. To by dovolovalo ovládat zařízení, stroje či počítače pomoci vaší mysli.

Musk věří, že rozhraní mezi mozkem a strojem se stane součástí budoucnosti lidstva. Společnost Neuralink chce proto najít nejlepší možné způsoby, jak mezi nimi umožnit spojení.

Jedna otázka je však znepokojující. Musk a ostatní se obávají vlivu A.I. (umělá inteligence) na náš svět. Zejména, aby se A.I. neobrátila proti lidem.

  • Vytvořit implantáty s novými vlastnostmi, které lze chirurgicky vložit do lidského mozku. Tato technologie již existuje. Množství různých implantátů mozku se používá při léčbě slepých pacientů, pacientů s neurologickým onemocněním či jiných onemocnění. Nicméně tyto implantáty nejsou z velké části autonomní. Neuralink je ambicióznější. Hledá lepší neuronové sítě, které po implantaci do mozku budou interagovat s okolím.
  • Umožnit lidem mentální spolupráci se zařízeními kolem nich. V současnosti existují pokročilé bioniky, které dokáží pomocí “BCIs” (brain-computer interfaces) interpretovat signály mozku a umožňují lidem ovládat omezené pohyby protetických rukou či nohou. Dalším krokem je propojení této technologie s implantáty, které bude možné propojit s jinými typy externího softwaru.
  • Umožnit lidem shromažďovat data prostřednictvím čipu. Znamená to vytvořit čipy, které mohou zvýšit mozkovou kapacitu pro ukládání a zpracování dat. Vytvoření takové technologie patří mezi dlouhodobější cíle projektu Neuralink.
  • Léčit zranění více než doposud. Už jsme mluvili o tom, jak se většina současných projektů implantace mozku snaží pomoci postiženým lidem zotavit se. Jde o ideální vstupní bod pro společnost Neuralink, aby vyvinula novou technologii a přišla s novým řešením.

Tento projekt je stále trochu zahalen tajemstvím. Společnost, se sídlem v San Francisku, už získala finanční prostředky ve výši 27 milionů dolarů, v souladu s registrací u Americké komise pro cenné papíry a burzu. Na základě dostupných dokumentů se zdá, že Musk bude mít v budoucnu zájem získat mnohem více peněz, ale zatím uvedl, že nyní nepracuje na získávání dalších finančních prostředků.

Je něco takového vůbec uskutečnitelné?

To je otázka do debaty. Technologie rozhraní počítače typu “brain-computer” v posledních několika letech výrazně pokročila a stále se vyvíjí. Existují však obavy, jak daleko může toto úsilí zajít. Lidský mozek je fantasticky složitý a existuje také mnoho nezodpovězených etických otázek. Někteří jsou přesvědčeni, že tato myšlenka je mimo náš dosah. Leon Musk k nim určitě nepatří.

Svědčí o tom i nábor inženýrů z různých oblastí do centrály se sídlem v San Francisku. Zajímavé jsou požadavky na uchazeče. Společnost oznámila:

“Nevyžadujeme žádné neuro-vědecké zkušenosti – daleko více znamená talent a “tah na bránu”. Očekáváme, že většina našeho týmu bude pocházet z jiných oblastí a odvětví.”

 

Přeloženo ze slovenského originálu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img