Největší akciový růst v historii. Co bude dál?

3.3
(16)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Jak správně mnozí spekulovali, americký prezident Donald Trump skutečně alespoň částečně ustoupil ze své agresivní obchodní rétoriky a oznámil 90denní odklad zavedení všech recipročních cel. Jedinou výjimku ovšem tvoří Čína, která zůstává ve středu jeho ekonomického tlaku.

Trhy si logicky oddechly. Oddech je však nutné chápat jako dočasný. Výsledkem bylo solidní technické zotavení. Index S&P 500 si od tohoto oznámení připsal přes 9 %, zatímco Nasdaq dokonce 12 %. Bitcoin si čistě připsal přes 8 %. Riziková aktiva tak zaznamenala silný odraz.

Stream: Medvědí trh odstartován?

Největší akciový růst v historii, ale na jak dlouho?

Akciové trhy si s oznámením té 90denní pauzy na zavedení cel opět trochu oddechly a nadechly se k růstu. VIX se předtím vyšplhal na úrovně, které jsme za posledních 16 let viděli málokdy. Respektive byl indikátor strachu extrémně vysoko.

Pokud měl někdo skutečně odvahu a během těchto nízkých úrovní nakupoval, může si dnes pogratulovat. Ale pozor, nejde o žádné jisté vítězství. Celá tahle hra s cly a obecně obchodní válkou ještě neskončila. Důvod? Protože Trump ve skutečnosti svého cíle ještě vůbec nedosáhl.

Cílem jeho obchodního tlaku nebyla jen eskalace cel z geopolitických důvodů, ale i čistě domácí ekonomický kalkul. Tedy vyvinout tlak ne jenom na dluhopisové investory, ale i na Fed, aby snížil úrokové sazby.

Jenže tržní výnosy na dluhopisovém trhu jsou stále vysoko, inflace zůstává lepkavá a Fed zatím nemá reálný důvod ke změně kurzu měnové politiky. To celé je klíčem k tomu, čemuž MAGA tým říká „4D“ šachy. Popsané velká část retailu vůbec nevnímá.

Sledují nyní akorát rychlý růst akcií, ale nevidí, že k němu třeba chybí skutečný fundament. Že k agresivnímu repricingu došlo jenom skrze ohlášení ze strany amerického prezidenta na jeho účtu Truch Social.

Když se tudíž celá ta hra s cly znovu rozjede, a ona se asi rozjede, může přijít 2. vlna výprodejů. A ta už nebude jen o sentimentu, ale o tvrdé realitě.

V každém případě ve mně dluhopisový trh začíná docela budit obavy. Když se z panic buy nakonec přehoupl na panic sell. Například 10leté výnosy se dostaly zpátky na 4,5 %. U 20letých výnosů jsme vysoce překročily 5 %.

Ty důvody pro dramatický růst tržních výnosů z posledních dnů jsou asi hlavně technické (proste museli prodat). V zásadě ale není normální, že se dluhopisový trh chová jako meme coin. Po ohlášení pauzy ohledně zavedení cel se tržní výnosy dluhopisového trhu začaly stahovat dolů.

Bitcoin vzrostl o více jak 8 %

Bitcoin z lokálního low, které bylo blízko supportní oblasti kolem 70 000 dolarů, kurzově vzrostl o více jak 8 %. Máme tudíž před sebou solidní impulsní svíci a pravděpodobně se trh brzy připraví na průlom výše. Respektive skrze horní trendovou čáru, kterou máte nyní všichni před sebou.

Musím velice ocenit, jak se bitcoin za poslední měsíc víceméně držel na těch stejných kurzových úrovních. Ta stabilita měla ale logiku, protože bitcoin není skutečný byznys. Jde o digitální aktivum, na které obchodní války neměly přímý vliv. Navíc v něm mohl leckdo naopak vidět výhodu, protože obchodní války znesnadňují přirozeně obchod a bitcoin dělá pravý opak.

Závěrem: Investoři musí zůstat ve střehu

Investování není žádná hra a osobně jsem vnímal to velké sebevědomí ze strany retailu, který chtěl horlivě nakupovat. Jistě, obavy také panovaly a byly silné. Jenomže nešlo vyloženě o tu ryzí kapitulaci. Technickou určitě ano. Nikoliv ovšem o psychologickou.

Mě a mým známým psalo tolik lidí bez zkušeností, zda je nyní čas investovat, že se mi to až nelíbilo. Z kontrariánského hlediska nejde o pozitivní signál. Uvidíme však, co přinese blízká budoucnost.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 16

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Viktor Kožený

Trump tvrdí, že kvůli obřímu a rychle rostoucímu US dluhu. Fajn, to je relevantní důvod. Ale! Lze toho dosáhnout pomocí uvalení cel na všechny? Vystrašil jej pád dolaru i když čekal opak a tak to „dočasně“ odvolal. Jenže to nic neřeší. Když ta cla rozjede znovu v létě, co se stane pak? To deklarované umístění výroby do US není už v mnoha oblastech naprosto reálné. Drahá práce, chybějící technologie a brutální investice. To vše jde proti stěhování výroby do US. A pak tu stále máme ten extrémní US dluh, jehož obsluha roste do nesmyslu. Kam tohle povede a jaký to může mít konec?

To, že nastal oddechový čas vůbec nic neřeší. Jen to oddaluje problém do budoucna. Je to jako samotná kumulace dluhu. Ta také jen oddaluje řešení dluhu na pak.

A do toho spadla cena ropy na úroveň, kde se nevyplácí těžit a už vůbec otevírat nová ložiska. A trh s ropou na přerušení cel rozhodně jásavě nereagoval. Bohužel tohle navíc není problém jen US, ale všech co těží ropu a mají na ropě existenční závislost. Je to globální.

spot_img