Nejlepší zlaté akcie pro únor 2024 s vysokou dividendou a stabilním růstem zisku

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Zlato patří mezi nejstarší investiční aktiva v historii. Někteří investoři na zlato nedají dopustit, zatímco jiní jím pohrdají. Ale málokdo by popřel, že žlutý kov hraje na trzích jedinečnou roli a nabízí uchování hodnoty, která je jiná než u téměř jakéhokoli jiného aktiva.

Vlastnit fyzické zlato je drahé a složité. Nákup tzv. zlatých akcií je tedy pro individuální investory skvělým způsobem, jak získat expozici, kterou potřebují, do svých portfolií. Sestavili jsme pro vás seznam nejlepších akcií pro těžaře zlata, které zaznamenaly rostoucí výnosy a silnou výkonnost.

Eldorado Gold Corporation (EGO)

Eldorado těží zlato a další kovy v Kanadě, Turecku a Řecku. Akcie mají nejsilnější odhad růstu zisku na akcii (EPS) ze všech uvedených, ale historické zisky byly nepravidelné, oscilující mezi ztrátovými a ziskovými roky. Tržby za posledních pět let vykázaly celkový růst, ale mohou být taktéž nepravidelné.

Akcie mají rating finančního zdraví „B“ (podle společnosti Morningstar), což naznačuje silnou finanční pozici. Současná míra solventnosti ve výši 38 % znamená, že společnost má významný peněžní tok na pokrytí závazků. Více než 20 % je obecně považováno za bezpečné.

To, co odlišuje společnost Eldorado, je její významný výkon v ceně. Za posledních pět let akcie stouply o 283,9 % a za poslední rok o 45,7 %. Na porovnání, SPDR Gold Shares (GLD) za tyto stejné období vrátily 56,0 % a 10,9 %.

Tento silný cenový výkon je důležitý, protože když cena zlata stoupá, jak tomu bylo v roce 2023, investice do zlata se obvykle také zvyšují. Vysoký zájem o akcie těžaře zlata Eldorado by mohl být způsoben odhadem růstu EPS o 920 % pro letošní rok a o 9,8 % pro příští rok.

Prozkoumejte akcie těžařů zlata na platformě XTB

Dundee Precious Metals Inc (DPM.TO)

Dundee Precious Metals je kanadská společnost, která se obchoduje na Torontské burze cenných papírů a na americkém OTC trhu pod symbolem DPMLF. V současnosti provozuje činnosti v Bulharsku a Namibii.

Tržby jsou celkově vzestupné, i když se obvykle nezvyšují každý rok. Zisky mohou být nepravidelné, ale analytici očekávají silný růst v příštích pěti letech, včetně skoku o 42,9 % u EPS pro celý rok 2023. Naopak v roce 2024 je očekáván pokles EPS o 26,9 %.

Akcie má hodnocení finančního zdraví “A”, což je poměrně vzácné mezi akciemi těžebních společností. Společně s vysokým poměrem solventnosti je Dundee v dobrém finančním stavu.

Akcie si vedly velmi dobře, za posledních pět let vzrostly o 214,6 % a za poslední rok o 51,6 %, což výrazně překonalo výkon zlata.

Dundee vyplácí dividendu s aktuálním výnosem 2,3 %.

DRDGold Limited (DRD)

DRDGold je jihoafrická společnost zaměřená na retreatment, což je těžba a zpracování zlata z těžebních zbytků.

Tržby jsou v posledním desetiletí v celkovém vzestupném trendu, avšak zisky mohou být nejisté. Ačkoliv analytici očekávají stabilní růst EPS o přibližně 10 % ročně v příštích pěti letech.

Akcie májí rating finančního zdraví „C“, který je na spodní hranici slušného finančního zdraví, nicméně má stále jistou investiční kvalitu. Vysoká míra solventnosti a dlouhá historie společnosti naznačují, že je i přes nižší rating dobrou společností.

DRD má nejvyšší dividendový výnos na tomto seznamu ve výši 5,8 % a společnost vyplácí dividendu nepřetržitě 16 let.

Za posledních pět let je DRD druhým nejsilnějším hráčem na seznamu s celkovým výnosem 358,9 %, ale v době psaní článku pouze 14,2% nárůstem za posledních 12 měsíců.

Gold Fields Limited (GFI)

Gold Fields je jihoafrická společnost se zlatými doly v Austrálii, Jižní Africe, západní Africe a Americe. Tržby v posledních několika letech neustále rostou a analytici očekávají v příštích pěti letech pokračující růst EPS. Akcie má rating finančního zdraví „C“ a dobrý poměr solventnosti.

DRD má druhý nejvyšší dividendový výnos ve výši 3,0 % a má nejlepší kapitálovou výkonnost za posledních pět let. Akcie v tomto časovém rámci vzrostly o 394,5 % a za posledních 12 měsíců o 33,9 %.

Prozkoumejte akcie těžařů zlata na platformě XTB

Wheaton Precious Metals Corp (WPM)

Wheaton Precious Metals je kanadská společnost, která dodává zlato a další drahé kovy. Uzavře kupní smlouvy s doly a poté zlato prodává. Protože WPM ve skutečnosti zlato netěží, jejich zisky bývají stabilnější než většina zlatých akcií. Analytici očekávají v příštích pěti letech nepatrné zvýšení ročního zisku na akcii. Pro rok 2024 očekávají skok na akcii o 14,5 %.

Společnost má stupeň finančního zdraví „A“ a velmi silný poměr solventnosti. Akcie si za posledních pět let vedly obdivuhodně, návratnost činila 196,4 % a 19,5 % za poslední rok. Dividendový výnos je ve výši 1,3 %.

Harmony Gold Mining Limited (HMY)

Harmony Gold Mining je jihoafrická společnost s doly v Jižní Africe, Austrálii a Papui Nové Guineji. Harmony má minimální pokrytí analytiky, a proto chybí pětiletá prognóza EPS. Je evidentní, že tržby společnosti jsou již deset let ve vzestupném trendu, a přestože zisky mohou být nestálé – jako u téměř všech zlatých akcií – akcie samotné si vedly dobře.

Za posledních pět let se akcie HMY zvýšily o 256,7 % a 67,9 % za posledních 12 měsíců, čímž výrazně překonaly SPDR Gold Trust, jehož akcie za posledních pět let vzrostly o 56,0 % a za poslední rok o 10,9 %.

Harmony v současnosti vyplácí dividendu s výnosem 0,9 %. Má rating finančního zdraví „C“ a zdravý poměr solventnosti.

Metodologie

Výše uvedené akcie jsou obchodovány na amerických nebo kanadských burzách cenných papírů a splňují následující požadavky:

 • Příjmy ze zlata. Všechny společnosti generují alespoň polovinu svých ročních příjmů ze zlata.
 • Vysoká míra solventnosti. Všechny akcie mají míru solventnosti nad 20 %. Tento poměr ukazuje, že společnosti dokážou splnit své krátkodobé i dlouhodobé finanční závazky. Vzhledem k tomu, že zlaté společnosti mohou mít velké dluhové závazky, poměr solventnosti kontroluje, že mají dostatek peněžních toků na zaplacení těchto závazků, aniž by se dostaly do problémů.
 • Pozitivní očekávání EPS. Analytici očekávají růst EPS během příštího jednoho až pěti let.
 • Zvýšení prodeje. Během posledních pěti let měly společnosti tržby směřující nahoru, i když není požadavkem, aby se tržby zvyšovaly každý rok.
 • Silná výkonnost akcií. Akcie zlata by měly fungovat minimálně stejně dobře jako zlato. 
 • Kritéria minimální zásoby. Akcie musí být kótovany na amerických nebo kanadských burzách cenných papírů, mít ceny alespoň 4 USD a obchodovat alespoň 200 000 akcií denně.

Co jsou akcie těžařů zlata nebo „zlaté akcie“

Jedná se o investování do veřejných společnosti, které těží, zpracovávají, financují a obchodují se zlatem. Výše uvedené společnosti se zaměřují buď na těžbu zlata, nebo na streamování zlata.

Zlatý streaming představuje poskytnutí finančních prostředků těžařům zlata předem výměnou za možnost budoucího nákupu hotového zlatého slitku se slevou.

Ceny zlatých akcií přímo nekopírují každodenní vývoj ceny zlata na komoditních trzích, ale jejich výnosy se zlatem korelují. Cílem investorů do těchto akcií je těžit ze změn ceny zlata, aniž by sami museli vlastnit nebo skladovat fyzické zlato.

Co je lepší? Vlastnit zlato nebo zlaté akcie?

Zda se rozhodnete koupit fyzické zlato nebo zlaté akcie, závisí na vašich vlastních cílech a požadavcích.

Pokud máte prostor pro uložení zlata a chcete vlastnit hmotné aktivum, fyzické zlato může být lepší volbou. Pokud však pouze hledáte zisk ze změn cen zlata, mohou být lepší volbou akcie do zlata. Nákup a prodej fyzického zlata bude obvykle zahrnovat mnohem vyšší transakční náklady než nákup a prodej akcií. Vše má své výhody i nevýhody.

Výhody zlatých akcií

 • Ceny akcií zlata nemusí být tak kolísavé jako cena zlata.
 • Mohou nabídnout potenciální zajištění proti inflaci.
 • Získáte expozici vůči ceně zlata, aniž byste museli vlastnit nebo skladovat fyzické zlato.

Rizika zlatých akcií

 • Cena zlata má tendenci nepřímo korelovat s americkým dolarem, takže silný dolar by mohl poškodit vaši investici.
 • Zlato je volatilní komodita, takže ceny zlata – a zisky zlatých společností – mohou být nestabilní.
 • Společnosti, které těží zlato, často působí v politicky nestabilních zemích, což může vaši investici ohrozit.

Závěr

Ať už si o zlatě myslíte cokoliv, finanční poradci se shodují, že zlaté akcie mohou hrát důležitou roli v diverzifikovaném investičním portfoliu. Zlato může nebo nemusí být zvláště dobrým zajištěním inflace, ale není pochyb o tom, že si dlouhodobě drží svou hodnotu.

Prozkoumejte ETF pro těžaře zlata na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img