Nejlepší ETF těžařů zlata s dividendou

4.5
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Zlato je běžně využíváno investory jako zajištění proti tržním rizikům, jako je inflace a geopolitické otřesy. Investoři, kteří hledají expozici k tomuto bezpečnému aktivu, mají několik možností, včetně přímé investice do zlata nebo nákupu futures kontraktů na zlato.

Dalším způsobem, jak získat nepřímou expozici zlatu, je investování do fondů obchodovaných na burze (ETF), které vlastní společnosti těžící zlato. Mnoho investorů vidí ETF jako likvidní a nízkonákladovou možnost, jak získat expozici v této části zlatého průmyslu.

Ve Spojených státech se obchoduje s šesti ETF pro těžaře zlata, s výjimkou inverzních a pákových ETF, jakož i fondů s méně než 50 miliony dolarů ve správě aktiv (AUM). Jedná se o ETF, které sledují akcie těžící zlato, spíše než ETF sledující zlato jako komoditu. Odvětví těžby zlata, měřeno indexem NYSE Arca Gold Miners Index, výrazně zaostává za širším trhem. Index za posledních 12 měsíců klesl o 27,2 %, zatímco S&P 500 vykázal k 7. září 2022 celkový výnos -12,5 %.

Nejvýkonnějším ETF pro těžaře zlata na základě výkonnosti za poslední rok je ETF Sprott Gold Miners (SGDM). Níže se podíváme na tři nejlepší ETF pro těžaře zlata. Všechna níže uvedená čísla jsou k 6. září 2022. Abychom se mohli zaměřit na investiční strategii fondů, nejlepší držby uvedené pro každý ETF nezahrnují držbu hotovosti a držbu zakoupenou za výnosy z půjček cenných papírů, s výjimkou neobvyklých případů, jako je výjimečně velká část hotovosti.

Sprott Gold Miners ETF (SGDM)

 • Výkon za jeden rok: -25,7 %
 • Poměr nákladů: 0,50 %
 • Roční dividendový výnos: 0,31 %
 • Tříměsíční průměrný denní objem: 39 914
 • Aktiva pod správou: 184,9 milionů USD
 • Datum zahájení: 15. července 2014
 • Emitent: Sprott

SGDM sleduje index vlastních faktorů Solactive Gold Miners, který se skládá z větších zlatých společností, jejichž akcie jsou kótovaný na kanadských a hlavních amerických burzách. Index se zaměřuje především na společnosti s nejvyšším růstem výnosů a výnosem z volných peněžních toků a také s nejnižším dlouhodobým poměrem dluhu k vlastnímu kapitálu. 71,3 % podílů SGDM je založeno v Kanadě, většina zbývajících v USA. Malá část portfolia zahrnuje společnosti se sídlem v Jižní Africe, Spojeném království a Austrálii.

Mezi nejvýznamnější podíly SGDM patří Newmont Corp. (NEM), společnost zabývající se těžbou zlata zaměřená na produkci a průzkum zlata, mědi, stříbra, zinku a olova; Barrick Gold Corp. (GOLD), kanadská společnost zabývající se těžbou zlata zaměřená především na produkci zlata a mědi; a kanadské akcie společnosti Franco-Nevada Corp. (FNV:TSE), licenční a streamovací společnosti zaměřené na zlato.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

VanEck Gold Miners ETF (GDX)

 • Výkon za jeden rok: -28,3 %
 • Poměr nákladů: 0,51 %
 • Roční dividendový výnos: 0,55 %
 • Tříměsíční průměrný denní objem: 22 088 934
 • Aktiva pod správou: 9,6 miliardy dolarů
 • Datum zahájení: 16. května 2006
 • Emitent: VanEck

GDX si klade za cíl sledovat index NYSE Arca Gold Miners Index, index složený ze společností zapojených do odvětví těžby zlata. Tento smíšený fond patří mezi nejoblíbenější ETF svého druhu a oproti jiným fondům na podobná témata má podstatnou výhodu likvidity. Téměř 42 % portfolia fondu je v kanadských akciích, přičemž USA a Austrálie mají druhé a třetí největší zastoupení. GDX také vlastní společnosti se sídlem v Brazílii, Jižní Africe, Číně a několika dalších zemích.

Prvních deset akcií GDX tvoří něco málo přes 62 % portfolia. Mezi tři největší podíly v tomto fondu patří Newmont; Barrick Gold (ZLATO); a akcie společnosti Franco-Nevada (FNV) kótované v USA.

US Global GO GOLD and Precious Metal Miners ETF (GOAU)

 • Výkon za jeden rok: -31,7 %
 • Poměr nákladů: 0,60 %
 • Roční dividendový výnos: 6,20 %
 • Tříměsíční průměrný denní objem: 33 417
 • Aktiva pod správou: 68,9 milionu USD
 • Datum zahájení: 27. června 2017
 • Emitent: US Global Investors

GOAU sleduje US Global GO GOLD a index těžařů drahých kovů, index složený ze společností zabývajících se výrobou drahých kovů buď prostřednictvím aktivní těžby a produkce, nebo prostřednictvím pasivních prostředků, jako je vlastnictví licenčních poplatků nebo výrobních toků. GOAU je multi-capový fond zaměřený na růstové i hodnotové akcie na rozvinutých trzích. Je také vysoce koncentrovaná v malém počtu holdingů, přičemž 10 nejlepších pozic tvoří více než 59 % investovaných aktiv.

Mezi hlavní držby GOAU patří akcie Franco-Nevady kotované v Kanadě; Royal Gold Inc. (RGLD), společnost zabývající se streamováním drahých kovů a licenčními poplatky; a Wheaton Precious Metals Corp. (WPM:TSE), kanadská společnost zabývající se streamováním drahých kovů.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img