Nejlepší dividendové akcie pro leden 2024

3.7
(6)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Získejte co největší pasivní příjem díky těmto nejlepším dividendovým akciím. Na nejistém trhu mohou akcie vyplácející dividendy představovat ochranu před volatilitou a poskytovat stabilní příjem.

Mezi nejlepší akcie s dividendami v lednu 2023 patří B. Riley Financial Inc. (RILY), poskytovatel finančních služeb a Frontline PLC (FRO), přepravce ropy. Dále pak Portman Ridge Finance Corp. (PTMN), poskytovatel podnikatelských úvěrů, Triple Venture Growth BDC Corp. (TPVG), investiční společnost zaměřená na růst podniků a Cohen & Company Inc. (COHN), správce investic.

V neposlední řadě mezi nejlepší akcie, vyplácející dividendy patří také Oxford Square Capital Corp. (OXSQ), společnost zabývající se rozvojem podnikání, Alliance Resource Partners LP (ARLP), společnost, která vyrábí a prodává uhlí především pro sektor veřejných služeb, Natural Health Trends Corp. (NHTC), dodavatel produktů pro životní styl, DallasNews Corp. (DALN), vydavatelství zpravodajství a nakonec Monroe Capital Corp. (MRCC), společnost zabývající se financováním podnikání.

Společnosti s dividendovými akciemi se pravidelně dělí s akcionáři o část svých zisků, obvykle každé čtvrtletí, některé však vyplácejí dividendy pololetně nebo dokonce ročně. Dividendový výnos je ukazatel, který porovnává roční výši dividendy s aktuální cenou akcie, vyjádřenou v procentech. Jak se cena akcií společnosti mění, dividendový výnos se odpovídajícím způsobem upravuje a odráží změny tohoto poměru.

Níže se podíváme na 10 nejlepších dividendových akcií kótovaných na newyorské burze (NYSE) nebo Nasdaqu, měřeno podle budoucího dividendového výnosu. Vyloučíme však společnosti s výplatním poměrem, který je buď záporný, nebo vyšší než 100 %. Níže uvedené statistiky jsou k 14. prosinci 2023.

Proč jsou tyto akcie nejlepšími dividendovými akciemi?

Jako metriku pro 10 nejlepších dividendových akcií kótovaných na NYSE nebo Nasdaq používáme forwardový dividendový výnos. Investoři, kteří upřednostňují dividendy, hledají stabilní tok příjmů spolu s potenciálem zhodnocení ceny akcií. Budoucí dividendy však nejsou samozřejmostí ani u společností s dobrou historií. Je třeba mít na paměti několik aspektů:

Dividendy se upravují: V okamžicích ekonomické nejistoty může společnost snížit nebo úplně omezit výplatu dividend, aby si uchovala kapitál na přečkání předvídaných horších časů. Alternativně mohou společnosti v býčím ekonomickém prostředí zvýšit výplatu dividend, aby přilákaly investory.

Změny procentního výnosu: Tyto akcie mohou nabízet nižší dividendový výnos, když čelí odlišným celkovým tržním podmínkám, změnám ve finanční stabilitě a úpravám své tržní hodnoty.

Některé dividendové výnosy mohou být zavádějící: Některé společnosti vyplácející dividendy mohou zvýšit svůj dividendový výnos, aby krátkodobě přilákaly investory. A to i přesto, že vyšší dividendy mohou být neudržitelné. Proto je důležité věnovat velkou pozornost výplatnímu poměru společnosti.

Jak vybírat dividendové akcie

Investoři by se měli zaměřit na společnosti s robustními základy a dlouhodobou ziskovostí. Dále by investory měl zajímat udržitelný dividendový výnos, který se již několik let trvale zvyšuje.

Jak najít dividendové akcie

Při přehledu společností vyplácejících dividendy je pozoruhodné, že některá odvětví, jako jsou finance, energetika a nemovitostní investiční fondy, obvykle vyplácejí vyšší dividendy než jiná odvětví. Při výběru správné společnosti by investoři měli věnovat pozornost také srovnatelným společnostem, aby zjistili, zda dividendový výnos není pro dané odvětví neobvyklý.

Na co by se měli investoři u dividendových akcií zaměřit

  1. Dividendový výnos: Odráží roční hodnotu obdržených dividend v poměru k tržní hodnotě cenného papíru na akcii. Můžete jej vypočítat vydělením roční dividendy na akcii aktuální cenou akcie. Avšak většina makléřských platforem a finančních zpravodajských webů tyto informace zveřejňuje.

    Například pokud společnost ABC vydává dividendu ve výši 10 USD ročně při aktuální ceně akcie 100 USD, má dividendový výnos 10 % (10 USD / 100 USD = 10 %). Investoři usilující o akcie s vysokým výnosem mohou začít tím, že budou vyhledávat emise s rozděleným výnosem nad určitým procentem. Mějte na paměti, že dividendový výnos je pouze jedním z mnoha ukazatelů, které je třeba před investicí zvážit.
  2. Dividendový výplatní poměr (DPR): DPR měří, jak velká část zisku společnosti je vyplácena akcionářům. Investoři tento poměr vypočítají vydělením celkových dividend čistým ziskem. I tento ukazatel lze nalézt na finančních stránkách a dalších platformách.

    Například pokud společnost ABC vykazuje čistý zisk 50 000 USD a vyplácí 15 000 USD ročních dividend, bude mít DPR 30 % (15 000 USD / 50 000 USD = 30 %). To znamená, že společnost vyplácí akcionářům 30 % svého zisku. Obvykle se společnost, která vydává méně než 50 % svého čistého zisku ve formě dividend, považuje za stabilní a má potenciál pro udržitelný dlouhodobý růst zisku.
  3. Ukazatel dividendového krytí: Tento ukazatel měří, kolikrát je společnost schopna vyplatit dividendy svým akcionářům. Investoři vypočítávají poměr dividendového krytí tak, že roční zisk společnosti na akcii vydělí roční dividendou na akcii.

    Například pokud společnost ABC vykázala čistý zisk 10 milionů USD s roční dividendou pro akcionáře ve výši 2 milionů USD, má poměr dividendového krytí pět (10 milionů USD / 2 miliony USD). Investoři obvykle považují vyšší poměr dividendového krytí za příznivější.

Podtrženo, sečteno

Investoři, kteří usilují o společnosti vyplácející dividendy, by měli věnovat velkou pozornost celkové finanční situaci akcií, do kterých hodlají investovat. Společnost může nabízet vysoký dividendový výnos, i když je finančně nestabilní, a je důležité neinvestovat bez řádného pochopení podkladových akcií.

Při cestě za výplatou dividend je nezbytné zachovat konzistentní strategii. Výběr společností, které vydávají dividendy a poskytují stálý tok příjmů, přináší výhody, včetně pasivního příjmu. Dalším skvělým aspektem investování do dividend je reinvestování dividend vyplácených společností, jejich využití k nákupu dalších akcií a využití složených výnosů.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zámek

Super

spot_img