Nejlepší dividendové akcie na listopad 2023

3
(5)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Mezi nejlepší dividendové akcie za říjen 2023 patří TORM PLC (TRMD), britská přepravní společnost ropy, Diversifed Energy Co. PLC (DECPF), což je společnost, která vyrábí vrty pro průmysl zemního plynu a ropy, Diana Shipping Inc. (DSX ), společnost zabývající se námořní dopravou se sídlem v Řecku a San Juan Basin Royalty Trust (SJT), společnost, která má licenční podíl na energetických vlastnostech. Jak na tom bude listopad?

Společnosti vyplácející dividendy jsou obvykle dobře zavedené a mají stabilní zisky. Mnoho z nich má také dlouhou historii v rozdělování části zisku akcionářům ve formě dividend.

Čtyři nejlepší dividendové akcie pro aktuální období

Dividendové akcie, měřené indexem S&P 500 Dividend Aristocrats Index, vzrostly za poslední rok o 3 % oproti 10% zisku indexu Russell 1000 k 18. říjnu 2023.

Níže se podíváme na čtyři nejlepší dividendové akcie v indexu Russell 3000 měřené forwardovým dividendovým výnosem, s výjimkou společností s výplatními poměry, které jsou buď negativní, nebo přesahují 100 %. Níže uvedené statistiky jsou k 18. říjnu 2023.

TORM PLC (TRMD)

 • Forwardový dividendový výnos: 23,9 %
 • Cena: 29,28 USD
 • Tržní kapitalizace: 2,5 miliardy dolarů
 • Celková návratnost za 1 rok: 50,1 %

TORM PLC je britská námořní přepravní společnost, která se zaměřuje na mezinárodní přepravu rafinovaných ropných produktů. Společnost oznámila výplatu dividendy investorům ve výši 1,50 dolaru na akcii, která byla splatná již v září, spolu s jejich výsledky za druhé čtvrtletí roku 2023.

Zdroj: www.tradingview.com/symbols/NASDAQ-TRMD/

Diversified Energy Co. PLC (DECPF)

 • Forwardový dividendový výnos: 19,5 %
 • Cena: 0,89 USD
 • Tržní kapitalizace: 0,9 miliardy dolarů
 • Celková návratnost za 1 rok: -30,8 %

Diversified Energy Co. PLC působí jako výrobce vrtů pro použití v průmyslu zemního plynu a ropy. Společnost staví hlavně vrty v oblasti Appalachian v USA. Vyrábí a prodává také ropné produkty, zemní plyn a kapaliny ze zemního plynu.

Zdroj: www.tradingview.com/symbols/OTC-DECPF/

Diana Shipping Inc. (DSX)

 • Forwardový dividendový výnos: 18,4 %
 • Cena: 3,39 USD
 • Tržní kapitalizace: 0,4 miliardy dolarů
 • Celková návratnost za 1 rok: -6,7 %

Diana Shipping Inc. je námořní lodní společnost sídlící v Řecku, která s flotilou přibližně 40 plavidel suší volně ložené komoditní produkty, jako je obilí a uhlí. Pro druhé čtvrtletí roku 2023 společnost oznámila dividendu ve výši 0,15 USD na akcii, která byla investorům splatná již v září.

Zdroj: www.tradingview.com/symbols/NYSE-DSX/

San Juan Basin Royalty Trust (SJT)

 • Forwardový dividendový výnos: 17,0 %
 • Cena: 7,66 USD
 • Tržní kapitalizace: 0,4 miliardy dolarů
 • Celková návratnost za 1 rok: -11,0 %

San Juan Basin Royalty Trust je společnost se zájmem o ropu a zemní plyn v San Juan Basin, která se nachází především v severním Novém Mexiku. Je to společnost, která svým investorům nabízí měsíční dividendu. Deklarovaná výplata dividendy za měsíc říjen je 0,05 USD na akcii, která je splatná 14. listopadu.

Zdroj: www.tradingview.com/symbols/NYSE-SJT/

Níže se podíváme na pár užitečných pojmů ohledně měření úspěšnosti dividendových akcií.

Divedendový výplatní poměr

Dividendový výplatní poměr (DPR) měří celkové dividendy dělené čistým příjmem společnosti. To je užitečný způsob, jak měřit, jak udržitelné jsou výplaty dividend společnosti, protože ukazuje, kolik z příjmu společnosti je vypláceno akcionářům oproti tomu, kolik si společnost ponechá na budoucí růst.

Pokud DPR překročí 100 % nebo je záporné (což znamená, že společnost má čistou ztrátu), může si firma půjčovat na výplatu dividend. Dividendy jsou v těchto situacích vystaveny vyššímu riziku snížení.

Dividendový výnos

Dividendový výnos odráží roční hodnotu přijatých dividend v poměru k tržní hodnotě cenného papíru na akcii. Investoři vypočítají tuto metriku vydělením roční dividendy na aktuální cenou akcií.

Dividendový výplatní poměr

DPR měří, kolik ze zisku společnosti je vyplaceno akcionářům. Investoři vypočítají poměr vydělením celkových dividend čistým příjmem.

Poměr dividendového krytí

Dividendové krytí měří, kolikrát může společnost vyplatit dividendy svým akcionářům. Investoři vypočítají poměr krytí dividend vydělením ročního zisku na akcii společnosti její roční dividendou na akcii.

Závěr

Mezi mnoho výhod dividendových akcií patří možnost reinvestice dividend a možnost pasivního příjmu. Pokud vás tedy investice do akcií zajímá, rozhodně se podívejte na výše uvedené tipy.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img