Nejlepší akcie s vysokým dividendovým výnosem k nákupu v roce 2024

3
(5)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

UPS čeká náročný rok 2024. I tak ale vyčnívá jako jedna z nejlepších dividendových akcií s vysokým výnosem k nákupu v příštím roce.

Vzhledem k tomu, že akcie United Parcel Service (UPS 0,71 %) v letech 2020 a 2021 prudce rostly, je těžké uvěřit, že za poslední tři roky klesly. Ale její fundamentální ukazatele klesají. A existují otázky, zda je expanze marží společnosti udržitelná. A nebo zda byla její expanze pouhý výsledek impulzu, který vyvolala pandemie.

Investice do dlouhodobého růstu

Největším problémem při oceňování akcií, jako je UPS, je oddělit jejich dlouhodobé zlepšování od cyklické výkonnosti. Při pohledu na nedávná čísla nelze popřít, že UPS těžila z nárůstu výdajů na spotřební zboží. Dále pak z růstu poptávky po doručování zásilek v důsledku pandemie. Přinejmenším část jejích mimořádných zisků byla jednorázovým neočekávaným přírůstkem.

Společnost UPS však již několik let významně zlepšuje svou logistiku, trasy a provoz. Rozšiřuje také své angažmá ve zdravotnictví, automobilovém průmyslu a v malých a středních podnicích (SMB). Důkazem jsou čísla.

Očekává se, že program digitálního přístupu UPS k malým a středním podnikům ve spojení se segmentem zdravotní péče přinese v roce 2023 o 2,7 miliardy dolarů vyšší příjmy než v roce 2021. A to i přesto, že se očekává pokles celkových příjmů o více než 5 miliard dolarů.

To je výmluvná statistika, která naznačuje, že část růstu UPS má trvalejší ráz a není jen přínos cyklu. A že její dlouhodobé investice částečně kompenzují cyklické problémy.

UPS je globálně diverzifikovaná společnost

Největší chybou, kterou investoři do UPS dělají, je předpoklad, že veškerý růst po pandemii byl dočasný a že se společnost vrátí na úroveň roku 2019. Ve skutečnosti společnost odvedla vynikající práci, když využila svých nadprůměrných zisků v letech 2020 a 2021. Vylepšila základy svého podnikání a učinila ho odolnějším vůči cyklickým poklesům.

UPS dosáhla v prvních třech čtvrtletích roku 2023 vyššího čistého zisku než v roce 2019 nebo 2018. A to i když vezmeme v úvahu, že společnost snížila svůj celoroční výhled, protože růst zpomaluje rychleji, než se očekávalo.

UPS generuje většinu svých příjmů ze svého segmentu na domácím trhu v USA. Rozdělení jejího provozního zisku však může překvapit. Ve třetím čtvrtletí roku 2022 dosáhla UPS tržeb ve výši 24,1 miliardy USD (z toho 63,6 % z USA) a provozního zisku 3,1 miliardy USD (53,5 % z USA). Ve třetím čtvrtletí roku 2023 dosáhla UPS tržeb ve výši 21,1 miliardy USD (64,9 % z USA) a provozního zisku jen 1,34 miliardy USD (z toho jen 42,5 % provozního zisku z USA).

Z toho vyplývá, že domácí segment v USA je v porovnání s mezinárodním podnikáním společnosti a obvykle i se segmentem řešení pro dodavatelské řetězce méně ziskový. Dbejte proto na to, abyste příliš nevycházeli z cyklických trendů v USA. A to zejména z objemů zásilek, protože zásilky pro domácnosti v USA jsou pro společnost nejméně ziskovou činností.

Velmi atraktivní dividenda

Společnost UPS ve svém oznámení o výsledcích za třetí čtvrtletí uvedla, že v letošním roce vyplatí na dividendách přibližně 5,4 miliardy dolarů. Pro srovnání, v roce 2022 UPS vyplatila dividendy ve výši 5,1 miliardy dolarů, ale v roce 2021 jen 3,4 miliardy dolarů. Před deseti lety, v roce 2013, vyplatila na dividendách 2,3 miliardy dolarů.

I kdyby UPS v krátkodobém horizontu přečkala období nízkého růstu, vzhledem k tomu, jak vysoká je dividenda, jsou nyní její akcie v úplně jiné kategorii než v minulých letech. Akcie může klesnout jen do té míry, než se výnos stane příliš atraktivní na to, aby byl u tak kvalitního podniku ignorovaný.

Již nyní UPS vzrostla o více než 21 % oproti svému 52týdennímu minimu. A přesto akcie stále vynáší 4,1 %, což je více než bezriziková desetiletá sazba státní pokladny ve výši 3,9 %.

Pro investory, kteří jsou ochotni podstoupit trochu rizika, dává investice do akcií UPS, za v podstatě stejný výnos jako bezriziková sazba, velký smysl. Koneckonců UPS těží z dlouhodobých trendů elektronického obchodu. A akcie jsou navíc velmi levné s poměrem ceny k zisku (P/E) pouhých 16,4. I kdyby zisky UPS v roce 2024 klesly, muselo by dojít k velkému zklamání, aby se UPS byť jen přiblížila k poměru P/E indexu S&P 500, který činí 26,3.

Jednoduše řečeno, UPS je příliš dobrá společnost s příliš levným oceněním a příliš vysokým dividendovým výnosem, než aby ji bylo možné ignorovat.

Vytyčení cesty k udržitelnému růstu

Při hledání kvalitní cyklické společnosti je třeba hledat několik klíčových atributů. Prvním z nich je schopnost přečkat období poklesu tím, že podpoří růstové projekty, provoz a dividendy hotovostí a zároveň si udrží silnou rozvahu. Další vlastností, kterou je třeba hledat, je to, kde se společnost nachází na druhé straně cyklu.

V ideálním případě chtějí investoři vidět něco jako vyhlazené schodiště. To znamená pohyby s rovnými nebo mírnými poklesy během propadů ocenění následovanými „vyššími vrcholy” během dalšího růstového cyklu.

V případě UPS má společnost vše potřebné k tomu, aby zvládla pokles a dosáhla nových výšin, až se cyklus zlepší. Generální ředitelka Carol Toméová při hovorech o výnosech soustavně zdůrazňuje dlouhodobé investice společnosti. Dále také zdůrazňuje, že mnohé z těchto investic mohou chvíli trvat, než se osvědčí. Ale v konečném důsledku přinesou prospěch společnosti a jejím akcionářům.

UPS vyniká jako ideální dividendová akcie pro rok 2024. Její dividenda je dostatečný důvod pro držbu akcií v obdobích volatility. Zároveň je zde šance, že se podnik odrazí ode dna rychleji, než se očekávalo, a trh odmění trpělivé investory.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img