Nebezpečí recese – Centrální banky na ni nejsou připraveny a hrozí i záporné úrokové sazby!

0
(0)

Světová ekonomika může brzy čelit nepříjemné výzvě. Pokud by totiž v následujících pár letech přišla recese, pak mnoho ekonomik bude muset přistoupit k radikálnímu opatření záporných úrokových sazeb. Jak je to možné a proč je to takový problém?

Zpomalující se ekonomika

Pokud sledujete dění ve finančním světě, tak jistě víte o objevujících se indiciích zpomalující se světové ekonomiky. To samozřejmě neznamená, že recese přijde v následujících dvou letech. Pokud by se tak ovšem stalo, nastane výrazný problém. Centrální banky totiž nemají dostatek prostoru k manipulaci s úrokovými sazbami.

Před deseti lety donutila ekonomická recese centrální banky ke snižování úrokových sazeb. Ty se mezitím ovšem ve velkém množství ekonomik nestačily stabilizovat na původní hladině a stále jsou velmi nízko. Úrokové sazby mají totiž stabilizační efekt na ekonomiku, která probíhá v cyklech.

Pokud přijde propad ekonomiky, tak se úrokové sazby sníží, aby se kolečka trhu opět roztočila a nastartoval se tím další růst. Na druhém pólu je pak zvyšování úrokových sazeb ve chvíli, kdy se ekonomika takzvaně přehřívá. V tu chvíli se úrokové sazby začnou zvyšovat a ekonomika se „ochladí“. A zde je kámen úrazu.

Záporné sazby již existují

Od minulého snižování úrokových sazeb zůstalo mnoho významných ekonomik na nízkých úrokových sazbách. Pokud by tedy přišla recese, tak vznikne problém. Centrální banky by totiž musely přistoupit k záporným úrokovým sazbám. Dánská, švédská a švýcarská národní banka mají momentálně nastaveny záporné sazby a v případě recese by je musely ještě prohlubovat.

V případě poslední recese americká centrální banka FED snížila úrokové sazby ze 4,75 % na nulu za jeden rok. V případě České národní banky se úrokové sazby v roce 2008 snižovaly z 3,75 % na nulu v tomtéž roce. Podle výzkumu Mezinárodního měnového fondu se ukázalo, že v průměru se snižovaly sazby o 3 % až 6 %. Většina největších ekonomik G20 se momentálně nachází v situaci, kdy by musely při takovém snižovaní přejít na záporné úrokové sazby.

Takže jaké vlastně hrozí nebezpečí v případě záporných úrokových sazeb? Logika za zápornými úrokovými sazbami je taková, že se ani firmám, ani lidem nevyplatí držet peníze na účtech. Tam by totiž vinou záporných úroků ztrácely na reálné hodnotě. Tyto peníze by pak jejich majitelé vybírali a dále je posílali do ekonomiky, čímž by opět nastartovali pomyslná kolečka ekonomiky.

Řešení podle MMF

Existuje zde ovšem zásadní problém. A tím je možnost vybrat si hotovost a tu si schovat doma. Tím by se zastavilo reálné znehodnocovaní peněz na účtě, ale zároveň by nepřišlo žádné ekonomické oživení. Naopak by se vytvořil ohromný problém pro banky, protože by všichni chtěli svoje peníze co nejdříve vybrat. Na to by samozřejmě nestačila ani hotovost, která je v oběhu.

Jako jedno z řešení navrhuje MMF zrušení hotovosti a kompletní přechod na peníze existující pouze v digitálním prostoru. Ty by pak byly pod absolutní kontrolou a státy by si nemusely dělat starosti s panickým a hromadným vybíráním peněz v případě záporných úrokových sazeb.

Jako druhé řešení pak navrhují vytvoření dvou odlišných skupin peněz. Jedny by byly čistě digitální a druhé by byly hotovostní, jak je známe dnes. Mezi těmito dvěma měnami by ovšem byl směnný kurz, který by měl za účel vytvořit nerovnost. Hotovost by se tak fakticky stala méněcennou. Lidé by tak ztratili pobídku k jejímu využívání, ale dále by ji mohli používat třeba ze zvyku. Při uložení na účet by se ovšem přepočítávala podle nevýhodného kurzu.

Co číst dál?

Partnerství Samsungu potvrzeno: Cena Enjin Coinu (ENJ) vzrostla o 75 %

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Dodo

Aha, takže měnový fond doporučuje totální okrádaní lidí, co si něco dokázali našetřit.

Jarek

No to se jim povedlo. Pak stačí když je problém se systémem v bance a nekoupíte si ani rohlík. To se mi stalo zrovna před 14ti dny. Jdu platit u pokladny s kartou a nechtělo ji to vzít. Ještě že jsem měl nějaké peníze. Pak volám do banky, že mi nešlo zaplatit kartou. Řekli mi, že vidí, že jsem se pokoušel platit ale neví z jakého důvodu došlo k odmítnutí platby. A prej to mám zkusit zítra znovu. No super máme se na co těšit.

Romca

Tak to nemá chybu. Již delší dobu předpokládám, že bankéři potřebují mutně všechny peníze převézt na čísla v počítači a ono už se o tom veřejně uvažuje. Už ale nikdo nenapíše taková negativa tohoto případného okradení obyvatel planety, jako např. že Vás potom vládnoucí třída bude mít absolutně v hrsti a kdykoliv Vás i bez soudu potrestat nebo i jedním stiskem na PC finančně úmyslně zlikvidovat. Ještě že kdysi dávno někdo rozumný a chytrý vymyslel barter neboli směnný obchod. Brzy pro něho mohou nastat zlaté časy :-).

czhunter

Záporné úrokové sazby centrální banky se NEROVNAJÍ záporným úrokovým sazbám komerčních bank (jak se nám snaží mylně vsugerovat článek) – které mají ještě jiné kapitálové zdroje, než je ukládání peněz u centrální banky.

Vít Koutný

Až tak bych nesouhlasil, neboť již nyní jsem dostal výpis z pojišťovny se záporným úrokem -5,88% u vyváženého fondu. A u dynamického byl -10% úrok, pravda konzervativní byl na 0%, ale vzhledem k inflaci to znamená -2,4%! A tak zatím jen tuším, že komerční banky budou v blízké době následovat pojišťovny!!!

Jay

Odkud je ten clanek UKRADENEJ? Nekde jsem ho cetl par dni zpet…rekl bych i, ze doslova. A navic mel i NAVIC obrazky, takze evidentne ho puvodni autor neukradl tady, ale….. A navic tu neni ani zdroj, jen tagy. Nebo vi snad nekdo??

Vít Koutný

Vypadá to jako návrat do roku 1953, ale tentokrát v celé Evropě, či snad světě? 95% devalvace začíná být aktuální hrozbou? Ačkoli to byla doba těsně po 2. válce. Nedávné válčení v regionech Afriky a Asie bude mít zřejmě stejný efekt na světovou ekonomiku! Máme smůlu, nebo “pouze” hloupé lídry ve finančním sektoru?????

spot_img