[Názor] Binance Hack – Pravda může být daleko složitější

0
(0)

Dnešní den se nese ve znamení hacku Binance. Osobně považuji nastalou situaci za velmi podezřelou, takže si dovolím jistou spekulaci o tom, co se děje. 

Stále jen spekulace

V první řadě chci říct, že toto je opravdu a pouze jenom spekulace. Doopravdy nemám dostatek relevantních informací o tom, co se děje, ale zároveň jsem došel k závěru, že nic z toho není v pořádku. Situace je opravdu podivná a pokusím se na následujících řádcích nastínit, proč si to myslím.

K pochopení problému je v mých očích důležité chápat, co se děje s Tetherem. Tether je stable coin, což znamená, že si drží hodnotu dolaru. Jeho tvůrcem je Bitfinex, který se nedávno dostal do sporu s regulátorem a ukázalo se, že Tether není krytý 1 ku 1, jak se dlouho tvrdilo.

To okamžitě vedlo k propadu ceny Tetheru, ačkoliv je to stable coin. Situace se vyostřila právě ve chvíli, kdy ostatní stable coiny získávaly na ceně, jak se do nich přeléval kapitál z Tetheru. Během těchto problémů vzrostla cena BTC na Bitfinexu cca o 400 dolarů od průměrné ceny. Nyní se na Bitfinexu Bitcoin obchoduje o 300 USD dráž, než je průměrná cena na CMC.

Celý Reddit a Twitter je plný zpráv o tom, že z Bitfinexu nejde vybrat peníze ve fiat měnách, což podporuje teorii o tom, že se rozhodně něco děje. Arbitráž cenu také nesrazila. Kolem Tetheru je tak opravdu mnoho nejasností. A největším držitelem Tetheru je kupodivu Binance.

Binance a Tether

Jenže Binance nedávno oznámila velmi podivnou věc. Restrukturalizaci jejich Tether úložiště. Původně totiž držela Binance 782 milionů Tetheru. Dohledatelné datum je 26. dubna, jak je vidět na obrázku. Obrázek je z kanálu Crypto Chico, který první přinesl informace o tom, že Binance dělá s Tetherem podivné operace. Ačkoliv Binance oznámilo, že Tether převede v jedné velké transakci, nestalo se tak. Tether byl přesouván mnoha malými transakcemi

A teď se můžeme podívat, jak je to s richlistem (seznam nejbohatších Tether adres) nyní. Binance drží najednou pouze 79 milionů dolarů v USDT. Kde je zbylých 700 milionů dolarů, není tak úplně jasné, protože v celém richlistu má Binance pouze jedinou adresu (viz obrázek).

A dnes přišel hack. Hack, o kterém ani není jasné, jestli to byl hack. Na Redditu se totiž okamžitě objevila tato zpráva. Tým Syscoin si totiž všiml, že v červenci roku 2018 odešlo během neplánované údržby 7000 BTC z hot wallet Binance. Identický případ s dnešním dnem, ale tenkrát se kolem tohoto podivného výběru vůbec nic nedělo a nikdo se o něj nezajímal.

Nejasnosti se kupí

Binance zakázala výběry na týden. To samo o sobě nedává žádný smysl, protože proč zakazovat výběry po hacku zrovna na týden? Proč je nezakázat do doby, kdy bude odstraněna chyba, která se stala? Justin Sun přispěchal na pomoc se zprávou, že všechny ztráty Binance pokryje v USDT a sám. Zase je rozumné ptát se proč.

Je tohle podivné? A co teprve, když ředitel největší burzy volá po rollbacku BTC blockchainu. Teatrální vystoupení CZ je buď ilustrací toho, že nikdy nevěděl, co to je blockchain ani Bitcoin, anebo je to podivná PR hra. Opravdu ale někdo věří tomu, že CZ si myslel, že BTC blockchain se prostě vrátí v čase a zahladí tuto ztrátu? Tomu se nedá věřit ani na vteřinu. Binance má navíc dlouhou historii v pomoci s chytáním hackerů, takže CZ rozhodně ví, že blockchain se vracet nebude.

Výsledný PR obrázek je, že Binance utrpěla hack, musí vypnout výběry, ale zároveň všechno pokryje ze Safu fondu, který byl připraven, aby klienti netrpěli, kdyby se něco podobného stalo. A pokud by měli trpět, Justin Sun sám pokryje ztráty pomocí USDT coinu.

To fakticky znamená, že Binance klienti neutrpěli žádné ztráty a ubohá burza Binance přišla o 7000 BTC svou chybou. Asi protože její ředitel CZ netuší, co je to blockchain. A tento obrázek mi přijde velmi podezřelý. Hlavním výsledkem je, že jsou zastaveny výběry z burzy na týden. Celé divadlo totiž směřovalo sem.

Co se děje doopravdy?

Popravdě nemám tušení. Existuje teorie, že burzy se zbavují USDT a vkládají jej do BTC, ze kterého nakonec budou těžit. To by mělo vysvětlit obrovský růst BTC v posledních měsících, který opravdu nikdo moc nečekal. CZ z Binance lhal o Tetheru, což je nyní jasné, protože jedna velká transakce neproběhla a chybí momentálně 700 milionů Tetheru z Binance. Kde jsou, to se neví.

Co se tedy vlastně děje? To opravdu nyní není jasné. Pokusím se vypátrat odpovědi, ale přijde mi, že oficiální verzi událostí se věřit nedá. Vypadá to spíše na promyšlenou a připravenou hru. Zatímco Binance manipulovala se svým Tetherem, tak proběhlo divadlo s delistováním BTC SV a dá se rozumně předpokládat, že to byla šaráda, která měla odlákat pozornost od přesunů Tetheru.

Pokud se situace vyjasní, budeme vás o dalším dění kolem Binance informovat.

Co číst dále:

Binance zvažovala i decentralizovaný rollback Bitcoin blockchainu – O co vlastně jde? + VIDEO analýza

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vienna Pinnda

S tebe je Colombo jak sviňa !

pietro

Skvělá úvaha! Díky.

Jan

Perfektní dedukce vidím to taky tak.

Filcka

Když máte ten pocit tak podejte trestní oznámení z manipulace trhu a podvodů , shit coiny padají a BTC kurva nechce dumpnout pod 3 K kde každý chůj má nastavené buy order na BTC

TaťkaŠmoulík

Tak že víme kde byly USDT 26. dubna.. a taky kde v červenci bylo 7tis BTC, ale nevíme kde je 800 mil dolarů ???.. A pak že kryptomeny jsou netransparentni

Richard Kovaricek

Zajimava a uveritelna uvaha, rozhodne ale nic pozitivniho pro duveryhodnost kryptomarketu

AlexandrVeliky11

Žádná manipulace.. viděl bych to od Binance na půjčku Bittrexu.. splátky budou v BTC.. Ostatně tím se i USDT ohání, na krytí 1 ku 1 formou(půjček.. dolary.. atd.. atd…) (momentální soudní spor)

Pablo72

Já bych to asi tak dryáčnicky neviděl..možná se to opravdu stalo, možná ne… ale pokud burza uhradí ztrátu ze svého fondu (do kterého dává 10% ze zisku z poplatků viz https://www.binance.vision/glossary/secure-asset-fund-for-users), tak to je věc vesrkze dobrá. Myslím, ze v konečném důsledku to může být dobrá (a možná promyšlená) reklama pro Binance.. A to taková, že se zákazník nemusí bát o své investice, a v takovýchto případech (které prostě obecně nastat můžou) burza zákazníka “podrží”.. jestli je to opravdu tak, nebo si burza tě 7k BTC čmajzla sama, to už je věc jiná.. Ale kdo ví..
A ohledně blokace výběrů.. 1) no pokud se to opravdu stalo, tak to je zablokovat musí..to je prostě ochrana dalších zákazníků od dalšího prů*eru. Trading zablokovaný není.
2) a že analýza/hledání/vyřešení problému “bude trvat zhruba týden”?.. no nějaký časový horizont říct taky musí.. mají docela dost zákazníků a ti chtějí vědět, co, kdy, kde a jak.. Takže tak.

Roman

Velmi dobrý článek a úvaha pane KracíkA

Ze svých zkušeností a sledování mohu pouze potvrdit že největší machinace a zlodějiny páchají právě samotní vlastníci, nebo chcete-li seo daných kryptoměn.

Normální člověk by nečekal že vlastník svého vlastního byznysu pošle svůj obchod takzvaně do kopru, neboť čekáte že on dělá všechno proto aby jeho coin šel nahoru.

To samozřejmě ano, nicméně představte si že do vašeho coinu lidi investují 100 milionů USD, jako majitel si řeknete, no výborně mám 100 milionů k dispozici, ale co mám dělat s těmi co těch 100 mega investovali?
No když budu velký hajzl tak svůj coin, tím myslím projekt položím a uteču ! užiju si a po čase založím projekt jiný, do kterého mi vloží balík zase každý kdo tomu uvěří.

No a když budu vyčůraný tak svůj coin nepoložím, ale pustím do éteru takový fundament který sníží cenu mého vlastního coinu, tak abych ho mohl sám pro sebe levněji koupit zpět.

Například tím že pustím do světa že moje burza byla hacknuta, toho se spousta lidí zalekne a své pozice raději prodá.

A tak se může stát že takovýto vyčůranec koupí 100 milionovou investici pouze za milion zpět, vydělá tak okamžitě 99 milionů a ten zbývající milion = hodlerů který drží zbytek a neprodávají bude všude na netu tvrdit jaký to byl super byznys protože si uměli počkat – navíc budou mít pravdu protože se sebou nenechali manipulovat atd.. obrázek si udělejte sami

Trh z kryptoměnami řídí VLASTNÍCI KRYPTOMĚN, VELERYBY, ROBOTI A SDRUŽENÍ INVESTORŮ nebo chceteli lidí který se dávají dohromady za účelem ovlivnění trhu a i mezi nimi existuje určitá hierarchie při rozdělování povinnosti a výšky profitu.

Proto jsem už tady jednou napsal

Analýzy grafy atd..je dobré znát a umět protože vám pomůžou lépe pochopit trh, a až bude trh s krypto ve velkých objemech, a Velryby nebudou moci jen tak hýbat trhem, tak ti co to budou umět budou rozhodně na tom lépe než ti co to nebudou umět.
Zatím však musíme hlavně používat selský rozum, protože trh se většinou a to velmi rychle posune hlavně tam kde to většina znás neočekává.
Ve zkratce čím lepší mašinu máte, myšleno tím robota, který přepere ostatní slabší roboty, a k tomu disponujete- li dostatečným množstvím financí, a fundamentu, můžete hýbat trhem jak se vám zlíbí.

Pokud však nemáte ani peníze ani robota, a každý negativní fundament si umíte vyhodnotit, tak i tak se musíte umět vžít do role velryby která to svými penězi a roboty řídí, Ten kdo to dokáže se veze na hřbetě velryby ze které mu padají drobky, které mají obrovskou hodnotu. Toto však dokáže pouze ten kdo umí kdo má nastudováno a zkušenosti, hlavně umí eliminovat riziko a zdravě riskovat.

Myslete si o mne co chcete, to stejně není důležité, ale žádný z veřejných obchodníků s kryptem vám neřekne kam to půjde, vždy vám řeknou že to půjde nahoru nebo dolů.
Je dobře že existují protože si můžete vytvořit svůj vlastní styl.

Navíc v kryptoměnách myslete hlavně na to že ten kdo vám vrazí kudlu do žeber, je ten od kterého to nejméně očekáváte

přeji hezký den všem.

Rob

Děkuji za názor s hlavou a patou. I vy mějte hezký den.

Giovanni do Picci de'Medici

Tak to je v pici toto celé s tým binance normálně mi tam visia tokeny a nemozem nič visia v hystory withdrav cakajuce ani ne na potvrdenie ale kým sa vobec dostanu k minerom

Giovanni do Picci de'Medici

To bitmex vzdy ked mi dali Ban tak som dostal 7 dní na uzavřete pozicie a výběr btc a to som já porušil podmínky a aj tak ich ani nenapadlo drzat moje love narozdiel od binance tam som bol poslušný a aj tak my nechceju dát moje tokeny. Takže jebem aj binance margin ked bude v tomto je zlatý bitmex

Begy

a ještě jedna drobnost. “znovuotevření” Binance se podezřele shoduje se dnem, kdy má být dle https://gotsatoshi.com/ známa identita Satoshio 🙂

Petr

A co takto …
Dnes jsem se dočetl že bitfinex také nepřijímá a ani nelze odeslat platby což už je druhá burza ve stejnou dobu.

Takže panika? Hejlove začínají vyprodavat pozice cena veškerého krypta jde dolů a to razantně, nj ale do jaké měny to dát kdyz tether jde do haje. No přeci do toho co roste BTC . Hejlove našli bezpečný přístav takže binance zastavila výběry na tyden na jak dlouho bitfinex ?. Toho vyplývá že až spustí vklady a výběry myslím že btc poletí dolů. Ale frajeri z binance a bitfinexu jsou chytří ti hejlove co prodávali dole najednou zpět nakupují nahoře světě div se burza roste a tím že nejsou povoleny vklady mícháji se krypta jen mezi sebou a výsledek celá burza roste sory jen ceny rostou . A co bude az BTC poleti dolu do ceho se bude parovat z btc? Kdyz tether je pry v haji ? Takze ktete krypto vyletí po BTC o 200 Procent? Nebo vsechny ostatni ? Po cele te sarade kdy vyvoleni vydelaji na blbosti lidi se theter vrati jako kral na scenu a vse bude zapomenuto .Tohle udělali na btchSV kdy zastavili na jedné burze obchodování a sám majitel z ceny 38usdt vyzvedl cenu ns 100usdt u btch před 5 měsíci. V tuto chvíli to udělali frajeri z celou burzou. .
Jen úvaha.

spot_img