[Názor] Binance Hack – Pravda může být daleko složitější

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Tether přidal na blacklist adresy v hodnotě 46 milionů dolarů • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Bitfinex a Tether čelí soudu o 850 mil. USD • Podvody na YouTube stále kvetou • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin a...

Dnešní den se nese ve znamení hacku Binance. Osobně považuji nastalou situaci za velmi podezřelou, takže si dovolím jistou spekulaci o tom, co se děje. 

Stále jen spekulace

V první řadě chci říct, že toto je opravdu a pouze jenom spekulace. Doopravdy nemám dostatek relevantních informací o tom, co se děje, ale zároveň jsem došel k závěru, že nic z toho není v pořádku. Situace je opravdu podivná a pokusím se na následujících řádcích nastínit, proč si to myslím.

K pochopení problému je v mých očích důležité chápat, co se děje s Tetherem. Tether je stable coin, což znamená, že si drží hodnotu dolaru. Jeho tvůrcem je Bitfinex, který se nedávno dostal do sporu s regulátorem a ukázalo se, že Tether není krytý 1 ku 1, jak se dlouho tvrdilo.

To okamžitě vedlo k propadu ceny Tetheru, ačkoliv je to stable coin. Situace se vyostřila právě ve chvíli, kdy ostatní stable coiny získávaly na ceně, jak se do nich přeléval kapitál z Tetheru. Během těchto problémů vzrostla cena BTC na Bitfinexu cca o 400 dolarů od průměrné ceny. Nyní se na Bitfinexu Bitcoin obchoduje o 300 USD dráž, než je průměrná cena na CMC.

Celý Reddit a Twitter je plný zpráv o tom, že z Bitfinexu nejde vybrat peníze ve fiat měnách, což podporuje teorii o tom, že se rozhodně něco děje. Arbitráž cenu také nesrazila. Kolem Tetheru je tak opravdu mnoho nejasností. A největším držitelem Tetheru je kupodivu Binance.

Binance a Tether

Jenže Binance nedávno oznámila velmi podivnou věc. Restrukturalizaci jejich Tether úložiště. Původně totiž držela Binance 782 milionů Tetheru. Dohledatelné datum je 26. dubna, jak je vidět na obrázku. Obrázek je z kanálu Crypto Chico, který první přinesl informace o tom, že Binance dělá s Tetherem podivné operace. Ačkoliv Binance oznámilo, že Tether převede v jedné velké transakci, nestalo se tak. Tether byl přesouván mnoha malými transakcemi

A teď se můžeme podívat, jak je to s richlistem (seznam nejbohatších Tether adres) nyní. Binance drží najednou pouze 79 milionů dolarů v USDT. Kde je zbylých 700 milionů dolarů, není tak úplně jasné, protože v celém richlistu má Binance pouze jedinou adresu (viz obrázek).

A dnes přišel hack. Hack, o kterém ani není jasné, jestli to byl hack. Na Redditu se totiž okamžitě objevila tato zpráva. Tým Syscoin si totiž všiml, že v červenci roku 2018 odešlo během neplánované údržby 7000 BTC z hot wallet Binance. Identický případ s dnešním dnem, ale tenkrát se kolem tohoto podivného výběru vůbec nic nedělo a nikdo se o něj nezajímal.

Nejasnosti se kupí

Binance zakázala výběry na týden. To samo o sobě nedává žádný smysl, protože proč zakazovat výběry po hacku zrovna na týden? Proč je nezakázat do doby, kdy bude odstraněna chyba, která se stala? Justin Sun přispěchal na pomoc se zprávou, že všechny ztráty Binance pokryje v USDT a sám. Zase je rozumné ptát se proč.

Je tohle podivné? A co teprve, když ředitel největší burzy volá po rollbacku BTC blockchainu. Teatrální vystoupení CZ je buď ilustrací toho, že nikdy nevěděl, co to je blockchain ani Bitcoin, anebo je to podivná PR hra. Opravdu ale někdo věří tomu, že CZ si myslel, že BTC blockchain se prostě vrátí v čase a zahladí tuto ztrátu? Tomu se nedá věřit ani na vteřinu. Binance má navíc dlouhou historii v pomoci s chytáním hackerů, takže CZ rozhodně ví, že blockchain se vracet nebude.

Výsledný PR obrázek je, že Binance utrpěla hack, musí vypnout výběry, ale zároveň všechno pokryje ze Safu fondu, který byl připraven, aby klienti netrpěli, kdyby se něco podobného stalo. A pokud by měli trpět, Justin Sun sám pokryje ztráty pomocí USDT coinu.

To fakticky znamená, že Binance klienti neutrpěli žádné ztráty a ubohá burza Binance přišla o 7000 BTC svou chybou. Asi protože její ředitel CZ netuší, co je to blockchain. A tento obrázek mi přijde velmi podezřelý. Hlavním výsledkem je, že jsou zastaveny výběry z burzy na týden. Celé divadlo totiž směřovalo sem.

Co se děje doopravdy?

Popravdě nemám tušení. Existuje teorie, že burzy se zbavují USDT a vkládají jej do BTC, ze kterého nakonec budou těžit. To by mělo vysvětlit obrovský růst BTC v posledních měsících, který opravdu nikdo moc nečekal. CZ z Binance lhal o Tetheru, což je nyní jasné, protože jedna velká transakce neproběhla a chybí momentálně 700 milionů Tetheru z Binance. Kde jsou, to se neví.

Co se tedy vlastně děje? To opravdu nyní není jasné. Pokusím se vypátrat odpovědi, ale přijde mi, že oficiální verzi událostí se věřit nedá. Vypadá to spíše na promyšlenou a připravenou hru. Zatímco Binance manipulovala se svým Tetherem, tak proběhlo divadlo s delistováním BTC SV a dá se rozumně předpokládat, že to byla šaráda, která měla odlákat pozornost od přesunů Tetheru.

Pokud se situace vyjasní, budeme vás o dalším dění kolem Binance informovat.

Co číst dále:

Binance zvažovala i decentralizovaný rollback Bitcoin blockchainu – O co vlastně jde? + VIDEO analýza

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

14 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře