NASA vyvíjí autonomní kosmické lodě pomocí Blockchainu

0
(0)

Počítače a výpočetní technologie jsou již běžnou součástí našeho života, i přesto se nadále vyvíjejí, a to závratným tempem. Věci, které jsme ještě před pouhými několika lety označovali za sci-fi, ať už se jedná o umělou inteligenci, nebo kryptoměny, se nyní stávají skutečností. Přispívá k tomu i Blockchain.

Kryptoměny již všichni nejspíš známe. A pokud ne, pak většina populace již určitě slyšela o Bitcoinu. Cena BTC se v době jeho největší slávy vyšplhala až na 18 000 USD. A ačkoliv Bitcoin otevřel bránu dalším kryptoměnám a kryptotechnologiím, největší slávu by si zasloužila spíše technologie, která Bitcoin stvořila.

Všemocný Blockchain

Právě Blockchain je označován za jednu z nejprogresivnějších technologií, kterou v současné době máme. Ačkoliv jej známe především díky kryptoměnám, jeho potenciál je obrovský a uplatnění může v budoucnu nalézt v celé řadě oblastí. Jeho největší předností je zabezpečení, a právě proto si této technologie začíná všímat čím dál tím více společností, výzkumných institucí, a dokonce i vlády různých zemí. Využít jej chtějí například pro zabezpečení každodenních finančních operací, v automobilovém průmyslu i při věděckých výzkumech.

Od Bitcoinu až do vesmíru

Potenciálu Blockchainu si všimla také NASA, která jej chce uplatnit při výzkumu hlubokého vesmíru, tedy prostoru mimo sluneční soustavu a naši galaxii. Úkolem vývoje je naučit vesmírné lodě vlastnímu myšlení a vytvořit nový způsob komunikace mezi nimi.

“Pokud by se (lodě) setkaly s problémem, který je pro ně nový, musí disponovat nějakou vlastní inteligencí. Ta jim pak pomůže porozumět danému problému a najít nejlepší řešení. Následně mohou například na Zem zasílat pouze určitá data. Nebo mohou autonomně udělat něco, co jim umožní pokračovat dále v činnosti.”

Prohlásil Rigo Roche, inženýr ve výzkumném centru NASA Johna Glenna v Clevelandu.

Jako příklad uvádí Roche situaci, kdy skupina satelitů, hledající mikrobiální život na Marsu, najednou mezi statisícem fotek spatří něco zajímavého. Společně pak mohou vyhodnotit, zdali je informace na fotografii opravdu zajímavá, nebo ne. Na Zem pak mohou zaslat pouze jedinou fotografii. Cílem je, aby se vesmírné lodě ve vesmíru mohly rozhodovat na základě vlastní umělé inteligence a nemusely tolik spoléhat na rozhodnutí lidí na Zemi.

“V současné době čelíme nedostatkům ve spojení, jelikož data jsou zasílána na velmi velkou vzdálenost.”

Uvedl Thomas Kacpura, vedoucí týmu zabývající se umělou inteligencí ve vesmíru. Právě proto se podle expertky na kyberbezpečnost Jin Wei Kocsis na takový systém hodí Blockchain. Ten podle ní splňuje vysoké nároky, mezi které patří například schopnost pracovat i s nízkým výkonem, s omezenými daty a zpožděním v přenosu dat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img