Smartfóny sledují vaši polohu i aktivity – takto se můžete bránit

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

7. srpna 2018 Uživatelé mají čím dál větší strach z toho, že je jejich mobil sleduje a odposlouchává. Přesněji řečeno se bojí aplikací, které mají nainstalované ve svých chytrých zařízeních, a jejich schopností sledovat polohu, snímat okolí nebo sdílet osobní údaje. Těmto nepříjemnostem se dá přitom jednoduše zabránit, pokud se uživatelé budou řídit několika jednoduchými pravidly.

Stále více lidí se začíná zajímat o to, jakou za sebou zanechávají digitální stopu a do jaké míry je cizí činitel schopen sledovat jejich aktivity na internetu. Společnost Kaspersky Lab zjistila, že například 61 % lidí nemá rádo, když musí internetové stránce nebo aplikaci udělit přístup ke své aktuální poloze. Takto nespokojených lidí přitom ještě před dvěma lety bylo výrazně méně – 39 %.

Více než polovina uživatelů (56 %) má také špatný pocit z toho, že někdo může sledovat všechno, co na mobilu dělají. Srovnatelné množství (50 %) se bojí, že je někdo vystopuje na základě funkce určování polohy.

Obavy uživatelů mají reálné kořeny. Odborníci Kaspersky Lab totiž zjistili, že aplikace mají nejen přístup k velkému množství dat (jako jsou poloha zařízení, kontakty nebo uživatelské aktivity), ale také často pracují na pozadí, aniž by o tom uživatel věděl. Jak odborníci zjistili, až 83 % aplikací pro Android má přístup k uživatelským citlivým údajům a 96 % z nich se dokáže bez souhlasu uživatele spustit. Těmto negativním projevům jde ale jednoduše zabránit.

Příčinou jsou mnohdy samotní uživatelé. Téměř polovina z nich (47 %) přiznává, že nekontroluje oprávnění předinstalovaných mobilních aplikací na svých zařízeních s Androidem nebo iOS. Každý pátý (21 %) pak nevěnuje pozornost oprávněním aplikací, které si chce nově stáhnout a nainstalovat.

„Mobilní aplikace nám každý den pomáhají ve spoustě situací. Upravujeme s jejich pomocí fotografie, komunikujeme s kamarády, hrajeme hry nebo rezervujeme stůl v restauraci. I když jich máme ve svých mobilech celou plejádu, v mnoha ohledech jim nedůvěřujeme. Většina uživatelů má na jednu stranu strach, že aplikace sledují jejich pohyb. Na druhou stranu ale nedělají nic pro to, aby podobným problémům předcházeli. V této situaci jim dokážeme velmi jednoduše a efektivně pomoci. Naše produkty jsou navržené tak, aby ochránily soukromí uživatelů a umožnily jim využívat veškeré výhody internetu bez zbytečných starostí,“ říká Dmitry Aleshin, odborník ze společnosti Kaspersky Lab.

Produkty jako je Kaspersky Internet Security for Android ochrání uživatele před nežádoucími aktivitami aplikací. Jednak chrání mobilní zařízení před potenciálně nebezpečnými aplikacemi, které mohou zneužít přístup k osobním údajům. Dále pak chytré telefony chrání před kybernetickými hrozbami a poskytují extra zabezpečení, když uživatel využívá ebanking nebo nakupuje na e-shopech. Speciální řešení Kaspersky Battery Life navíc analyzuje všechny aplikace nainstalované v zařízení a identifikuje ty, které pracují na pozadí a zbytečně tak vybíjejí baterii. Uživatel následně takové aplikace může jedním dotykem vypnout.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img