Mezi chudobou a bohatstvím je stále větší propast

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Tether přidal na blacklist adresy v hodnotě 46 milionů dolarů • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Bitfinex a Tether čelí soudu o 850 mil. USD • Podvody na YouTube stále kvetou • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin a...
Profilový obrázek
Kytka
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Narůstá nám propast mezi chudými a bohatými, kteří na technologické inovaci, robotizaci, automatizaci i globalizaci často až nestydatě vydělávají.

Propast se stále zvětšuje

Tohle je tak staré a omílané téma, že už to někomu může připadat jako klišé. Z pohledu nás, kteří se v srdci Evropy máme relativně velmi dobře, byť si někdy rádi stěžujeme, to tak vypadat může. Z pohledu těch nejzranitelnějších, tedy matek, žen a dětí v chudých zemích, to už taková sranda není. Nerovnost bohatství je pak navíc celosvětový problém, který se týká nás všech.

Propast chudoby se prohlubuje a nikdo s tím nic moc nedělá. Počet miliardářů se za poslední desetiletí zdvojnásobil. Na druhé straně nůžek jsou ti nejchudší, kteří zažívají utrpení a bídu. Nůžky se rozevírají a chudí platí daň, zatímco na druhé straně světa končí obrovské množství peněz v několika málo rukou, kapsách a na velkých hromadách.

Pokrok

Současná globální společnost je takové jedno velké „pyramidové schéma“. Čím jste víc nahoře, tím vyděláváte více peněz z práce těch, kteří jsou pod vámi. Vrchol pyramidy je obsazen hrstkou vyvolených, kteří často až nestydatě těží z automatizace výroby, z globalizace, z možnosti dodávat zboží a služby prakticky do celého světa i z technologických úspor, díky kterým můžou giganti den co den vyrobit více a zaměstancům zaplatit méně.

Výroční zpráva OXFAM

OXFAM je charitativní organizace, která bojuje s chudobou. Ve své výroční zprávě hovoří o prohlubující se nerovnosti. Uvádí například:

„Hromadění bohatství v rukou několika lidí zašlo tak daleko, že nejbohatší jednotlivci mají větší ekonomickou moc než celé země.“

Zpráva pak dále v podstatě uvádí, že ženy to mají obzvlášť těžké. A to z toho důvodu, že se starají o děti, ale stát se na ně vykašle. Odhadují, že hodnota nekompenzované péče o ženy od 15 let je 10,8 bilionů dolarů ročně. Ženy se navíc podceňují a často vykonávají podřadnou práci za méně peněz.

Několik dalších zjištění:

  • Kombinované bohatství 22 nejbohatších mužů na světě se rovná bohatství všech žen v Africe – zhruba 326 milionů ve věku 20 a více let.
  • Nejbohatší 1 % světa má více než dvojnásobek bohatství, než má 6,9 miliard lidí.
  • Světových 2,153 miliardářů má více bohatství, než má 4,6 miliard lidí.

Závěr

Všichni se chceme mít dobře a mít dost peněz. Na světě jsou však i lidé, kteří nevidí světlo na konci tunelu a jsou prakticky odsouzeni žít v bídě. Děje se to i díky rostoucí nerovnosti a stále se prohlubuje propast, která se rozevírá mezi hrstkou nejbohatších a masou chudých. Tato propast se zdaleka netýká jen zemí třetího světa, ale rozléhá se naopak po celém světě. Tyto chronické problémy jsou navíc často odsouvány na vedlejší kolej a řeší se jen ty aktuální, byť méně důležité. Účelem článku není tendenčně nabourat tradiční model rodiny a přesunout péči o děti na stát, ale poukázat na nerovnost mezi hrstkou miliardářů a miliardami chudáků.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

7 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře