Mezi chudobou a bohatstvím je stále větší propast

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Narůstá nám propast mezi chudými a bohatými, kteří na technologické inovaci, robotizaci, automatizaci i globalizaci často až nestydatě vydělávají.

Propast se stále zvětšuje

Tohle je tak staré a omílané téma, že už to někomu může připadat jako klišé. Z pohledu nás, kteří se v srdci Evropy máme relativně velmi dobře, byť si někdy rádi stěžujeme, to tak vypadat může. Z pohledu těch nejzranitelnějších, tedy matek, žen a dětí v chudých zemích, to už taková sranda není. Nerovnost bohatství je pak navíc celosvětový problém, který se týká nás všech.

Propast chudoby se prohlubuje a nikdo s tím nic moc nedělá. Počet miliardářů se za poslední desetiletí zdvojnásobil. Na druhé straně nůžek jsou ti nejchudší, kteří zažívají utrpení a bídu. Nůžky se rozevírají a chudí platí daň, zatímco na druhé straně světa končí obrovské množství peněz v několika málo rukou, kapsách a na velkých hromadách.

Pokrok

Současná globální společnost je takové jedno velké “pyramidové schéma”. Čím jste víc nahoře, tím vyděláváte více peněz z práce těch, kteří jsou pod vámi. Vrchol pyramidy je obsazen hrstkou vyvolených, kteří často až nestydatě těží z automatizace výroby, z globalizace, z možnosti dodávat zboží a služby prakticky do celého světa i z technologických úspor, díky kterým můžou giganti den co den vyrobit více a zaměstancům zaplatit méně.

Výroční zpráva OXFAM

OXFAM je charitativní organizace, která bojuje s chudobou. Ve své výroční zprávě hovoří o prohlubující se nerovnosti. Uvádí například:

„Hromadění bohatství v rukou několika lidí zašlo tak daleko, že nejbohatší jednotlivci mají větší ekonomickou moc než celé země.“

Zpráva pak dále v podstatě uvádí, že ženy to mají obzvlášť těžké. A to z toho důvodu, že se starají o děti, ale stát se na ně vykašle. Odhadují, že hodnota nekompenzované péče o ženy od 15 let je 10,8 bilionů dolarů ročně. Ženy se navíc podceňují a často vykonávají podřadnou práci za méně peněz.

Několik dalších zjištění:

  • Kombinované bohatství 22 nejbohatších mužů na světě se rovná bohatství všech žen v Africe – zhruba 326 milionů ve věku 20 a více let.
  • Nejbohatší 1 % světa má více než dvojnásobek bohatství, než má 6,9 miliard lidí.
  • Světových 2,153 miliardářů má více bohatství, než má 4,6 miliard lidí.

Závěr

Všichni se chceme mít dobře a mít dost peněz. Na světě jsou však i lidé, kteří nevidí světlo na konci tunelu a jsou prakticky odsouzeni žít v bídě. Děje se to i díky rostoucí nerovnosti a stále se prohlubuje propast, která se rozevírá mezi hrstkou nejbohatších a masou chudých. Tato propast se zdaleka netýká jen zemí třetího světa, ale rozléhá se naopak po celém světě. Tyto chronické problémy jsou navíc často odsouvány na vedlejší kolej a řeší se jen ty aktuální, byť méně důležité. Účelem článku není tendenčně nabourat tradiční model rodiny a přesunout péči o děti na stát, ale poukázat na nerovnost mezi hrstkou miliardářů a miliardami chudáků.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Hmm

Ahoj Kytičko, 🙂
Sory jako, ale mám takovou dotěrnou otázku.
Co Vás vede k psaní a publikaci těchto článků? Narážím na to, že je to zas taková nicneříkající obecná blábolovina fungující jako vatová výplň, dokud se neobjevý téma s nějakou opravdovou informační hodnotou.
A proto, prosím o jasnou odpověď proč toto vydáváte:
a) mám za úkol napsat určitý počet článků
b) mám horář za jakýkoli článek byť to bude sebevětší blábol
c) věřím tomu, že tyto a podobné články jsou pro někoho přínosné 🙂
Děkuji za upřímnou a možná i pravdivou odpověď.

pietro

Hmm, hmm… vatovou výplň máš možná ty ve své hlavě. Pokud máš nutkání neustále číst a komentovat články od autorů, kteří tě vůbec nezajímají, zkus si zajít na psychiatrii, možná se to dá léčit..

Lakatoshi

Aspon zes tentokrat nenapsal ze svet vyvedou z te chudoby kryptomeny.. A k tem miliardarum oni maji ten majetek ve firmach,takze aby ty miliardy meli v “penezence” museli by to prvne nekomu prodat i ten miliardar si kupuje treba jachtu na leasing a plati to ze zisku co mu vygeneruje firma.A spousta z nich (tech “zapadnich”) zije relativne skromny zivot a neplytva tim majetkem na nesmysly coz je dobre,ale i tak i kdyz z toho neutraci tak se toho majetku zbavuji vetsinou az na smrtelny posteli,holt lidska povaha 🙂
Takze tim chci rict ze kdyz je nekdo milionar/miliardar znamena to,ze jsou na nej napsane firmy,ale muze mit podobne zivotni naklady jako Franta Vomacka z Horni Kopaniny co dela policajta treba.Pripadne muze utracet jen zlomek z toho majetku.

E15

Hezké levičácké vzdychání. A já k tomu jen doplním, že kdyby měl být celosvětový finanční systém založený na něčem jako je hyperdeflační bitcoin (nebo zlatý standard a pod.), tak by ta příjmová (majetková) nerovnost byla ještě o řád větší 😉

viva la resistance

“stat”, potazmo zkorumpovani politici/urednici, pomahaji tem silnym a velkym firmam, aby byly vetsi a silnejsi … kdyz si majitele firem volici zvoli i do politicke reprezentace, tak se pak neni cemu divit … napr. Babis na Ceskou republiku sere, radeji si jezdi do zahranici jako “pan premier”, kde mu ty jeho lzi jeste zbasti a uzavira vyhodne obchody pro svuj holding …

Miroslav

Pěkný článek

Franta

Zajímavý článek a něco to má do sebe. Dneska spousta lidí chce vypadat bohatší než ve skutečnosti jsou. Kupují si drahá auta, mobily, byty, bazény, sekačky, jezdí na drahé dovolené i když na to nemají. Nejde jim o to být bohatý, ale vypadat jako bohatý. Ať sousedi čumí. Ale je skutečně takový člověk bohatý? Řekl, že bych ne. Že líp je na tom ten co peníze investuje do něčeho co mu generuje pasivní příjem.

spot_img