Meta buduje model umělé inteligence, který bude konkurovat nejvýkonnějšímu systému OpenAI

4.5
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Meta, mateřská společnost platforem sociálních médií Facebook a Instagram, tvrdí, že vyvíjí nový model umělé inteligence (AI), který bude konkurovat nejpokročilejšímu modelu od OpenAI.

The Wall Street Journal uvedl, že Meta si klade za cíl, aby nový model umělé inteligence byl „několikrát“ výkonnější než jeho model Llama 2, který společnost vydala začátkem tohoto roku.

V tuto chvíli jsou údajně plány Meta pro nový systém takové, aby byl open-source, a tím umožnil jiným společnostem vytvářet nástroje AI pro vytváření textů, analýzy a další typy výstupů na vysoké úrovni.

Společnost také buduje datová centra nezbytná k vytvoření takového velkého systému a zároveň získává více polovodičových čipů Nvidia H100, nejvýkonnějších a nejžádanějších čipů, které jsou v současné době dostupné na trhu.

Llama byla trénována na 70 miliardách parametrů, a přestože OpenAI nezveřejnila své parametry pro GPT-4, odhaduje se, že jich je kolem 1,5 bilionů.

Vydání v příštím roce

Zdroje uvedly, že Meta předpokládá, že školení pro velký jazykový model (LLM) začne začátkem roku 2024 a nový systém bude připravenn k vydání někdy příští rok. Je pravděpodobné, že bude vydá po nadcházející LLM Gemini od Googlu.

Microsoft je primárním podporovatelem OpenAI a také spolupracoval se společností Meta, aby pomohl zpřístupnit Llama 2 na Azure, její cloud computing platformě. Zdroje však uvedly, že Meta plánuje trénovat svůj nadcházející model na vlastní infrastruktuře.

Závěr

Tento vývoj přichází v době, kdy se velké technologické společnosti a vlády předhánějí  ve vytváření, nasazení a ovládání systémů umělé inteligence na vysoké úrovni.

Nedávno vláda Spojeného království oznámila, že plánuje utratit 130 milionů dolarů za vysoce výkonné čipy pro vytvoření systémů umělé inteligence.

Také v Číně nedávno vstoupila v platnost nová legislativa země týkající se umělé inteligence. Od té doby generální ředitel společnosti Baidu, významné technologické společnosti se sídlem v Číně, uvedl, že v zemi bylo vydáno více než 70 modelů umělé inteligence.

Pro více informací se nezapomeňte přidat také na náš oficiální Discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img