Lucidní snění aneb teď je možná vhodná doba na vyzkoušení

0
(0)

Zprávy a souhrny

Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Měl jsem na dnešek lucidní sen; pozoroval jsem, co se ve snu děje a – jak to jen říci – pomalu to začalo vypadat tak, že ve snu zobrazenou krajinu neznám z bdělého stavu, takže jsem si uvědomil, že sním…

Nejsem expert na lucidní snění, ale myslím, že by bylo škoda se o něm nezmínit v rubrice o osobním rozvoji, protože má skvělý potenciál pro práci na nás samých. Tento článek obsahuje pár mých postřehů a kdyby tématika někoho zajímala hlouběji, tak odkazuji na zdroje níže. Koho nebaví číst, může se podívat na – podle mě – velmi dobrý úvod do lucidního snění tady:

Uvědomění, že sním je pro mě ve snech doprovázeno „pocitem lucidity“ – nevím, jak to lépe vyjádřit, ale je to pocit, který jsem z běžného stavu neznal. Co se lucidních snů týče, je kultivace tohoto pocitu má hlavní praxe. Těžko se popisuje někomu, kdo dosud neměl lucidní sen. Ale pokud jste již někdy zažili lucidní sen (sen, ve kterém víte, že sníte), určitě ten pocit znáte a dokážete se na něj rozpomenout a procítit jej i během dne. Čím častěji jej budeme takto prociťovat a nalaďovat se na něj, tím rychleji naše lucidita poroste.

Proč je dobré kultivovat luciditu

Mně osobně baví už ten samotný „lucidní“ pocit. Ve srovnání s množstvím různých pocitů a emocí, které během dne a ve snu můžeme prožívat, je pocit lucidity velmi příjemný. Navíc jeho kultivace vede k rozvoji lucidního snění, které nám otevírá dveře ke značně svobodnějšímu prožívání – aspoň během noci.

Tibeťané přirovnávají procesy, které v nás probíhají během usínání, spánku a snění k procesům, které budeme zažívat při umírání. Proto některé školy tibetského buddhismu věnují rozvoji lucidního snění velkou pozornost – je to pro ně příprava na smrt a stav, který následuje po smrti (bardo). Říkají: „Dobře usnout znamená dobře zemřít.“ To „dobře“ znamená především vědomě.

Západní tradice zdůrazňuje léčebné a psychoterapeutické možnosti lucidity.

Jak kultivovat luciditu

Jednou za základních technik, jak se probudit ve snu je tzv. test reality. Provádí se tak, že během dne zkoumáme, jestli situace, ve které jsme, je reálná, jestli v ní nejsou nějaké anomálie, jako třeba Pepek Námořník nebo nějaká divná, neznámá krajina apod. Pokud bychom tento test udělali během snění, vyšlo by nám, že sníme. V literatuře níže se popisuje množství technik, které v nás probouzejí luciditu, stačí si jen vybrat tu nám nejbližší.

Co dělat v lucidním snu

Možnosti jsou v podstatě neomezené 🙂 Mezi nejoblíbenější zábavy patří sex a létání. Na tomto místě bych chtěl upozornit, že nic z toho, co děláme ve snech, podobně jako to, co děláme během dne, není bez následků, takže až budeme ve snech natolik svobodní, že si budeme moci dělat v podstatě, co chceme, buďme moudří.

 

Zdroje:

Stephen LaBerge: Lucidní snění

Tenzin Wangyal: Tibetská jóga snu a spánku

Namkhai Norbu Rinpočhe: Jóga snu a praxe přirozeného světa

Mark McElroy: Vědomé snění pro začátečníky

Gato: Brána do věčnosti – Učebnice lucidního snění

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: