Lekce z neúspěšného bitcoinového experimentu v El Salvadoru

2.8
(16)
Satoshi
Satoshi
Fix the money, fix the world.

Revoluce v Salvadoru skončila. Ukazuje tak, jak mohou dopadnout země usilující o ekonomickou nezávislost skrze legalizaci kryptoměn.

Mezinárodní měnový fond si ve zkratce přeje udržet moc. Příkladem je Salvador, kde prezident Nayib Bukele opustil bitcoinovou revoluci a vsadil na půjčky na mezinárodní rozvoj. Nový stav je jasný. Státy mohou hromadit a uchovávat bitcoin, ale občané ho nemohou používat jako zákonné platidlo. Občané musí používat fiat měnu.

Finanční křídlo OSN, Mezinárodní měnový fond, dlouho hrál klíčovou roli při ekonomické kolonizaci rozvojových zemí. Vliv působí ve prospěch skupiny korporací, bank a americké vlády.

IMF poskytuje rozvojovým zemím půjčky na stavební a inženýrské projekty. Aby půjčky získaly, země musí vyrovnat deficit, omezit veřejné výdaje, otevřít trhy a privatizovat ekonomické sektory. V Salvadoru byla bitcoinová revoluce ukončena a opozice – příznivci bitcoinu – potlačena. Proces bychom mohli nazývat podrobením IMF.

IMF zakazuje Bukelemu Bitcoin

Salvador se stal první zemí, která v roce 2021 povolila Bitcoin jako zákonné platidlo. Prezident Bukele tvrdil, že zavedení Bitcoinu osvobodilo obyvatele od vlivu centrálních bank.

Avšak přijetí Bitcoinu mezi obyčejnými lidmi probíhalo pomalu. Podle Bukeleho nebylo opatření nejúspěšnější. Průzkum univerzity San Salvador Francisco Gavidia ukázal, že 92 % obyvatel Bitcoinu v roce 2023 nepoužívalo.

Revoluce tak prozatím skončila. Salvador musel omezit bitcoinový program, aby získal rozvojové prostředky od IMF. Prezident Bukele splnil požadavek a zrušil plán na Bitcoin jako národní měnu. IMF označil tento krok jako snížení rizik spojených s Bitcoinem.

Rozvojová agentura přinutila salvadorskou vládu omezit nákupy BTC a nepřijímat daně v BTC. Bukele zrušil zákon, který vyžadoval, aby jej obchody přijímaly. Veřejný sektor také bude omezen v aktivitách spojených s BTC podle IMF.

Státy Střední Ameriky postupně omezí spolupráci s bitcoinovou peněženkou Chivo, spuštěnou v Salvadoru v roce 2021. Plán zahrnuje privatizaci nebo uzavření Chiva. Počet uživatelů digitální peněženky zatím není znám.

V roce 2021 investovala salvadorská vláda 200 milionů dolarů do bitcoinové infrastruktury, včetně Chiva a bankomatů. Vláda nabídla 30 dolarů v BTC zdarma pro nové uživatele. Lidé tak BTC využívali k nákupu zboží nebo směně za USD.

Přesto salvadorská vláda tvrdí, že věnuje BTC stále pozornost. Může být ze strany státu stále hromaděn; nedávný nákup 12 BTC to dokazuje. Ředitelka Národní bitcoinové kanceláře Stacy Herbert uvedla, že země bude dále kupovat BTC pro budování rezervy. Prioritou již však není předávání kryptoměny občanům. Investice do bitcoinové rezervy pokračují, ale experiment se zákonným platidlem byl ukončen.

IMF je proti Bitcoinu

Salvadorská vláda povolila Bitcoin jako zákonné platidlo a obyvatelé tak získali výhody vlastnictví kryptoměny. Občané pocítili, jaké je držet kvalitní peněžní aktivum a mohli tak začít chápat problémy, které centrální banky přinášejí společnosti.

Mezinárodní měnový fond však s tím nesouhlasí. Hodlá omezit šance, aby lidé objevili, jak kvalitní aktiva mohou změnit životy nízkopříjmových a marginalizovaných.

Fond uvedl, že zapojení veřejného sektoru do ekonomických aktivit spojených s BTC bude omezeno. Transparentnost, regulace a dohled nad digitálními aktivy se posílí, aby byla zajištěna finanční stabilita, ochrana spotřebitelů a integrity finančního systému.

Když Salvador v září 2021 povolil Bitcoin jako zákonné platidlo, fond varoval před finančními a právními riziky. Fond nedávno uvedl, že rizika se neprojevila.

Bukeleho smlouva s ďáblem

Pro IMF není nic nového, že lidem upírá nástroje finanční svobody. Dominance nad chudě zásobenými zeměmi charakterizuje období po druhé světové válce.

V roce 2024 se masové protesty v Keni postavily proti koloniálním praktikám IMF. Protest vyzval prezidenta Williama Ruta k zamítnutí zákona o úsporných opatřeních a regresivních daních. Moc USA se upřednostňuje na úkor lidí trpících chudobou v rozvojových zemích. V Keni i dalších státech IMF nadále prosazuje úsporná opatření a často zamrzá účty veřejného sektoru.

Tunisko-americký ekonom Fadhel Kaboub vystoupil na kontrarozvodu mimo IMF v Marrákeši, kde uvedl, že globální finanční architektura nebyla vytvořena námi ani pro nás a představuje novokoloniální vykořisťování bohatství.

Někteří obyvatelé z afrického kontinentu se letos postavili na odpor vůči IMF a jeho dluhové nadvládě, zatímco Bukele jednoduše ustoupil.

IMF funguje jako křídlo OSN, které sjednocuje ekonomické politiky po celém světě. Cílem je udržet nadvládu fiat měn. Státy mohou BTC hromadit, ale rozvojová pomoc je podmíněna odmítnutím Bitcoinu jako zákonného platidla. Lekce ze Salvadoru je zřejmá.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Počet hlasujících 16

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Stanislav
Hodnocení článku :
     

V Salvadoru mohou bitcoin používat pořád. Jen se zrušila povinnost obchodníků jej přijímat. Ale kdo chce jej může přijímat.

spot_img