Obchodní válka mezi USA a dalšími zeměmi vyvolává obavy z inflace a recese, což vedlo k prudkému poklesu rizikových aktiv, jako jsou akcie a kryptoměny.
Rozhodnutí prezidenta Trumpa zavést cla může zvýšit náklady firem a vyvolat odvetná opatření obchodních partnerů, což by mohlo ohrozit zisky exportních společností. Současně roste riziko vyšší inflace, což by mohlo vést ke zvýšení úrokových sazeb.
Vyšší úrokové sazby vedou k nižším firemním ziskům a zpomalení ekonomiky. V důsledku toho hlavní index S&P 500 klesl na ve čtvrtek 13. února na hodnotu 5 504 bodů, což představuje ztrátu 5,9 % od začátku roku.
Jak se brání Warren Buffett?
Legendární investor Warren Buffett dlouhodobě varoval před nadhodnocením trhu a jeho opatrnost se ukázala jako oprávněná. Jako jeden z nejúspěšnějších investorů historie dokázal svými strategiemi často překonat trh.
Buffett a jeho společnost Berkshire Hathaway v posledních dvou letech více prodávají, než nakupují. V roce 2023 prodal akcie za 134 miliard dolarů, což je obrovský nárůst oproti 34 miliardám v roce 2022. Nyní sedí na rekordní hotovostní rezervě 334 miliard dolarů a má přibližně 286,5 miliardy dolarů v amerických státních dluhopisech (T-bills).
To však neznamená, že by se Buffett úplně odvrátil od akcií. Stále preferuje investice do firem, ale nyní sází na defenzivní sektory, jako jsou energetika a spotřební zboží. Navíc se zbavil pozic v burzovně obchodovaných fondech (ETF).
Co z toho plyne pro běžného investora? Podle Buffettovy strategie je v nejistých dobách rozumné držet více hotovosti, investovat do státních dluhopisů a zaměřit se na stabilní firmy, které dokážou přežít i ekonomické zpomalení.
I když takový přístup nemusí přinést obrovské zisky, pomůže ochránit portfolio před velkými ztrátami. A pokud skutečně dojde k poklesu trhu, investoři s hotovostí budou připraveni nakupovat za výhodnější ceny.
Prozkoumejte akcie na platformě XTB