V současnosti asi neexistuje kryptoinvestor, který by neměl zkušenosti s Ripple (XRP). Podle nezávislé ratingové agentury Weiss Ratings to není špatná investice. Alespoň co se týče střednědobých vyhlídek. Existují ale velké výzvy z dlouho-dobého hlediska.
Hodnocení XRP
Společnost Weiss Ratings začala od ledna tohoto roku uvádět rating kryptoměn. Zatímco Bitcoin měl na začátku poměrně nízký rating C+, nedávno byl upgradován na B-. Zcela samozřejmě strhával na sebe největší pozornost. Agentura rovněž klasifikovala mnoho dalších kryptoměn. Ripple byl ohodnocen známkou C a později získal rating B+.
Ripple je dobrá investice
V poslední době se ve Weiss Ratings zaměřili na třetí nejpopulárnější digitální token Ripple, který má v současnosti tržní kapitalizaci více než 27 miliard USD.
Juan M. Villaverde, redaktor Weiss Ratings, který se věnuje kryptoměnám od roku 2012, píše:
„V nejbližším období to není špatná investice. Co mě ale upoutává, je to, jak majitelé XRP doufají, že budou profitovat z dlouhodobé trajektorie Ripple.“
Villaverde poznamenává, že investice do XRP by mohla v krátkém čase přinést slušné výnosy. Existují ale dvě velká dilemata, která by se neměla ignorovat.
Více o kryptoměně Ripple se můžete dozvědět v sekci XRP novinky.
Dvě dilemata dlouhodobé investice do Ripple
Zaprvé
Mateřská společnost Ripple se ve velké míře spoléhá na uzavírání smluv s bankami a finančními institucemi, čímž jim pomáhá snižovat náklady a čas transakcí.
Ale síť RippleNet je jen jakýmsi převodníkem, který se používá na přechod od fiatu na XRP a zpět na fiat. Navíc banky nejsou povinny používat token XRP pro tyto transakce.
Ve skutečnosti může být pro každou fiat měnu vydána zcela nová sada tokenů. Tento proces nazývaný „tokenizing“ obchází potřebu používat primárně XRP.
Zadruhé
Možná jedním z největších problémů, kterému čelí Ripple, je to, že je ve skutečnosti centralizovaný. To znamená, že na rozdíl od Bitcoinu je mnohem méně odolný vůči útokům regulátorů.
Zablokovat XRP je relativně jednoduché
Pokud banky uvidí, že je Ripple hrozbou pro jejich stávající obchodní model, jednoduše začnou používat vlastní digitální tokeny na snížení nákladů a zvýšení rychlosti transakcí.
Takže i přesto, že globální sítě jako SWIFT jsou na technologicky nižším stupni než RippleNet, jednoduše XRP nebude nutný, protože nadnárodní instituce a vlády mohou vydat své vlastní tokeny, aby si udržely plnou kontrolu nad svými měnovými systémy.
Závěr
Opravdu se dá s jistotou říci, že zákaz decentralizovaných kryptoměn je téměř nemožný. Pro Ripple a jemu podobné kryptoměny, které vykazují silné znaky centralizace, to však neplatí. Třeba znovu zopakovat, že investice do kryptoměn s sebou přináší i svá rizika, s nimiž je třeba počítat.