Korelace bitcoinu a zlata v roce 2023 prudce rostla

4.3
(6)

Analýza společnosti Fidelity ukazuje, že cena bitcoinu (BTC) se oddělila od svého dřívějšího inverzního vztahu k úrokovým sazbám. Dokonce, navzdory celosvětovému růstu globálních sazeb, rostla.

To obvykle vede k poklesu poptávky po rizikových aktivech. V posledních dvanácti měsících se ceny zlata a bitcoinu vyvíjely podle podobného vzoru:

V uplynulém roce jsme však byli svědky úplného rozpojení tohoto vztahu, protože reálné sazby nadále rostly (inflace ustupovala a výnosy státních dluhopisů letěly vzhůru jedním z nejrychlejších temp v historii), přičemž bitcoin se nejen držel na stejné úrovni, ale následně rostl! Mohlo by to být způsobeno idiosynkratickou událostí, jako je očekávání spotového ETP? Možná. Ale my si to nemyslíme, protože podobné chování v poslední době vykazuje i zlato.

Pozn: Forwardová sazba je úroková sazba použitelná na finanční transakci, která se uskuteční v budoucnosti.

Růst zlata a Bitcoinu

V roce 2023 zlato zaznamenalo značné výkyvy, ale celkově vykázalo silnou výkonnost vůči mnoha různým měnám. Cena zlata v amerických dolarech v roce 2023 vyskočila o 14,6 %, přičemž mezi jednotlivými měnovými páry byly patrné výrazné rozdíly. Výkonnost aktiva byla primárně ovlivněna geopolitickými riziky a poptávkou centrálních bank. Bitcoin pak v roce 2023 posílil o 156 %.

Z historického hlediska bitcoin v dlouhodobém horizontu se zlatem příliš nekoreloval, ale v poslední době vykazuje zvýšenou korelaci, protože obě tyto měny rostly.

Investiční společnost se pustila do spekulací o důvodech zvýšené korelace mezi oběma komoditami. Nabízí, že investoři možná sledují rostoucí fiskální deficit Spojených států nebo dokonce očekávají změnu úrokových sazeb.

Můžeme pouze spekulovat o tom, co tyto trhy reálných aktiv říkají. Jedním z možných vysvětlení je, že jak bitcoin, tak zlato naznačují, že se trh s dluhopisy může mýlit, nebo že obě aktiva očekávají něco jiného, například stále větší a strukturální fiskální deficit Spojených států. Možná trh s bitcoiny očekává další monetizaci dluhu ze strany Federálního rezervního systému v budoucnu. Náš výzkum ukazuje, že cena bitcoinu vysoce koreluje nikoli s inflací spotřebitelských cen, ale spíše s inflací samotné peněžní zásoby a různými ukazateli likvidity.

Závěr

Analýza společnosti Fidelity rovněž poukazuje na nižší nabídku BTC k dispozici, neboť množství dlouhodobých držitelů dosáhlo dalšího historického maxima ve výši přibližně 70 %.

Zdá se nám, že posledních několik let medvědího trhu “vychovalo” několik velmi silných rukou z hlediska doby držení. Ani tváří v tvář více než 160% rally na bitcoinu (v době psaní analýzy v polovině prosince) jsme nezaznamenali, že by se tyto dlouhodobé a nelikvidní mince v reakci na cenu pohnuly, aby realizovaly zisk.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zámek

👍🏻

spot_img