Konec prokrastinace aneb jak žít svůj život, abychom nemuseli na konci litovat – 1. díl

3.6
(109)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Petru Ludwigovi se, aspoň jak to vidím já, podařila napsat pozoruhodná kniha – Konec prokrastinace. Je to velice praktická příručka, jak žít svůj život, aniž bychom museli na jeho konci litovat. Dosáhneme toho díky tomu, že se nám podaří vyrovnat s vnitřním rozpoložením a náladou, které přestože nejsou moc příjemné, dokážeme prožívat velmi dlouhou dobu. Jedná se o prokrastinaci, chorobné odkládání úkolů a povinností.

Co je prokrastinace?

Prokrastinace může být jednou z hlavních překážek, které nám brání prožít život na plno. Jedná se o takové duševní rozpoložení, ve kterém nejsme spokojeni, protože někde v pozadí cítíme, že neděláme to, co je pro nás v danou chvíli nejlepší. Místo toho sledujeme filmy, opakovaně uklízíme nebo trávíme hodiny na sociálních sítích.

Prokrastinace není lenost

Prokrastinace není klasická lenost, protože líný člověk je spokojený, když nic nedělá. Prokrastinátor by rád něco dělal, ale nemůže se k tomu přemluvit.

Při prokrastinaci si ani neodpočineme, protože pořád někde v pozadí myslíme na to, co potřebujeme udělat a zároveň cítíme frustraci z toho, že to neděláme. Klasickou ukázkou prokrastinace je případ mého kamaráda, který se potřeboval učit na zkoušky, ale nechtělo se mu. Místo toho randil se svou přítelkyní, ale zároveň cítil, že nedělá co je třeba, takže ani přítelkyně nebyla spokojená, když většinu času s ní myslel na to, že by se měl učit. Přítelkyně se s ním nakonec rozešla a zkoušky neudělal.

Rozhodovací paralýza

Kvůli prokrastinaci ztrácíme čas, který bychom mohli investovat do něčeho smysluplného. Petr Ludwig hovoří o dnešní době jako o době rozhodovací paralýzy. Máme tolik možností, ale nedokážeme se pro žádnou variantu rozhodnout. Čím je porovnávání variant složitější nebo pro náš život závažnější, tím větší máme tendenci rozhodnutí odkládat neboli prokrastinovat. Ve vězení rozhodovací paralýzy můžeme strávit i celý život nebo jeho značnou část.

Systém seberozvoje

Petr na následujících stránkách své knihy navrhuje ucelený systém seberozvoje, který můžeme používat i když s prokrastinací přímo nebojujeme. Tuto cestu rozdělil do čtyř základních pilířů, o kterých si řekneme více v dalších dílech našeho povídání.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.6 / 5. Počet hlasujících 109

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img