Kolektivní imunita po překonání nemoci COVID-19: není to tak jednoduché

0
(0)
Verča
Verča
V živote som sa naučila pracovať s 2 aspektmi, ľuďmi a peniazmi. Keďže s ľuďmi sa človek učí tak povediac celý život, bola to práve oblasť financií, v ktorej som sa rozhodla napredovať. Napriek tomu, že som sa pohybovala a pracovala vo finančnom sektore a študovala ekonómiu - kryptomeny boli a aj sú pre mňa stále výzvou. Keďže obrátená psychológia funguje takmer 100 %, tak mňa dostala veta: „Ženy v krypte nie sú“ (alebo tak do 5 %). Samozrejme k nim patrí vysoký potenciál a zároveň rizikovosť. Netreba však zabúdať ani na ostatné aktíva a možnosti na trhu. Trh je ihrisko pre všetkých. Poďme sa oboznámiť s rôznymi možnosťami a pravidlami hry, ktoré nie vždy platia.

V těchto dnech neexistuje společná strategie proti koronaviru ani na území Evropské unie a ani jinde na světě. Každá země si volí vlastní postup a doufá, že bude účinný. WHO však varuje, že země, které předpokládají vznik kolektivní imunity, nemusí uspět. Neexistuje totiž důkaz. Bojujeme s protivníkem, kterého neznáme.

Kolektivní imunita není tak jednoduchá

Mnoho států se při koronavirové krizi zpočátku snažilo poukazovat na kolektivní imunitu. Například Spojené království, kde delší dobu razila vláda takovou cestu. To ale mohla být velká chyba, neboť podle Světové zdravotnické organizace neexistují žádné jednoznačné důkazy o tom, že lidé, kteří prodělali COVID-19, tak vůči chorobě získali i imunitu. Znamená to tedy, že i ten, kdo překonal onemocnění COVID-19, by se mohl znovu nakazit, uvádí BBC. To by mohlo vysvětlovat i nedávnou zprávu z Jižní Korei, kde se nový koronavirus vyskytl u 91 lidí, kteří už nemoc prodělali.

Mohou onemocnění šířit dál?

Současné testy měří zvýšenou hladinu protilátek, které používá organismus na boj s virem. To ale neznamená, že člověk má imunitu a dokonce to ani neznamená to, že by virus nemohl dále šířit.

Názory odborníků

Americká epidemioložka Maria van Kerkhove uvedla že:

Existuje mnoho zemí, které navrhují použití rychlých diagnostických sérologických testů, aby dokázali zachytit to, co se považuje za míru imunity. Momentálně ale nemáme důkaz, že takové testy mohou prokázat, zda jednotlivec má imunitu nebo je chráněn před reinfekcí.

Dále dodala, že testy protilátek jsou sice schopné měřit jejich úroveň, avšak s ohledem na dosavadní zjištění to neznamená, že testovaná osoba je imunní vůči onemocnění.
Lékař Michael J. Ryan vidí problém i v tom, že člověk, který překonal COVID-19, se může mylně domnívat, že se již nemůže nakazit a může tak být méně opatrný. “Musíme zjistit délku ochrany, kterou mohou protilátky poskytovat,” uvedl.

Klíčová zjištění a mnoho otázek

To, jak se chová organismus po překonání COVID-19, je mimořádně důležité. Pokud by existovala pouze krátká doba ochrany před virem, znamenalo by to, že všechny teorie o kolektivní imunitě narážejí na velký problém. V takovém případě by mnohé země musely přehodnotit svůj přístup k onemocnění a začít stavět na jiných opatřeních.

Imunita a protilátky

Zjištění, zda se opravdu získá imunita po překonání onemocnění, se bude moci dokázat pravděpodobně v průběhu několika měsíců, kdy proběhnou hodnověrné studie, zabývající se tímto tématem. Další možností je vyvinutí dostatečně spolehlivého testu na protilátky.

Závěr

Podle posledního vývoje se ale zdá, že ani cesta naprostého uzavření zemí i občanů v jejich domovech není úplně schůdná a hlavně dlouhodobě udržitelná. Bude se muset nejspíše najít nějaký kompromis, který umožní nejrizikovějším skupinám se chránit, který nepřehltí náš zdravotní systém a jeho kapacity, ale který zároveň nezlikviduje ekonomiku a také psychiku lidí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img