Je váš tým nefunkční? 5 hlavních příčin a jak to změnit

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Tether přidal na blacklist adresy v hodnotě 46 milionů dolarů • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Bitfinex a Tether čelí soudu o 850 mil. USD • Podvody na YouTube stále kvetou • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin a...
Profilový obrázek
Verča
V živote som sa naučila pracovať s 2 aspektmi, ľuďmi a peniazmi. Keďže s ľuďmi sa človek učí tak povediac celý život, bola to práve oblasť financií, v ktorej som sa rozhodla napredovať. Napriek tomu, že som sa pohybovala a pracovala vo finančnom sektore a študovala ekonómiu - kryptomeny boli a aj sú pre mňa stále výzvou. Keďže obrátená psychológia funguje takmer 100 %, tak mňa dostala veta: „Ženy v krypte nie sú“ (alebo tak do 5 %). Samozrejme k nim patrí vysoký potenciál a zároveň rizikovosť. Netreba však zabúdať ani na ostatné aktíva a možnosti na trhu. Trh je ihrisko pre všetkých. Poďme sa oboznámiť s rôznymi možnosťami a pravidlami hry, ktoré nie vždy platia.

Práce v týmu je čím dál vyhledávanější v jednotlivých společnostech. Ale umíme nastavit spolupráci, aby byla opravdu efektivní a fungující, nebo je to stále mimořádně vzácný jev? Často se týmovou spolupráci nedaří sladit kvůli problémům přímo v týmu a vedení. 

5 hlavních příčin nefunkčnosti týmu podle Patricka Lencioniho:

1. Chybějící důvěra
2. Strach z konfliktu
3. Nedostatek závazků
4. Vyhýbání se odpovědnosti
5. Nezájem o výsledky

Chybějící důvěra

Chybějící důvěra je první příčinou, proč to v týmu nefunguje. Souvisí s tím neochota riskovat svou vlastní zranitelnost. Lidé neumí vyprávět otevřeně o svých chybách a slabostech před ostatními a nemají k sobě vzájemnou důvěru.

Strach z konfliktu

Následně se k tomu připojí neschopnost vzájemné důvěry v týmu a vyústí to do celkové nefunkčnosti a strachu z konfliktu. Lidé neumí spolu komunikovat svobodně a rozvíjet své nápady a myšlenky. Velmi lehce sklouznou do povrchních diskusí a dávají si pozor na každé slovo, aby nebylo použito proti nim, nebo si někdo nepřivlastnil jejich nápad.

Nedostatek závazků

V takovém prostředí nemůže dojít ani na zdravou konfrontaci, z čehož se stává PROBLÉM a vytváří se postupně nedostatek závazků až neúčasti. Pokud mají jednotliví členové možnost prezentovat své názory v otevřené diskusi, velmi těžko a téměř nikdy dobrovolně nepřijmou závazná rozhodnutí jako tým, i když s ním naoko souhlasili.

Vyhýbání se odpovědnosti

Jednotliví členové nejsou přesvědčeni o přijatých rozhodnutích a necítí vůči nim žádný závazek. Následně se začne rozvíjet tendence vyhýbání se zodpovědnosti. Bez jasně definovaného akčního plánu a vnitřního přesvědčení (zavázání se k plánu) nebudou ani ti nejcílevědomější a nejmotivovanější členové ochotni upozorňovat kolegy na celkové neefektivní a nesprávné jednání a chování. Nikdo nechce být za nic zodpovědný (pokud je něco špatně, nikdo zato nemůže a právě ten člověk byl proti) což je celkový problém a škodlivé pro prospěch týmu.

Nezájem o výsledky

Pokud členové týmu neumí brát na sebe odpovědnost, postupně jim přestane záležet na výsledku. Nezájem o výsledek je problém, ke kterému dochází hlavně když jednotliví členové kladou své potřeby nebo potřeby svých oddělení na první místo nad společné cíle týmu.

Jak by měl fungovat soudržný tým?

5 hlavních zásad funkčnosti týmu podle Patricka Lencioniho:

1. Členové týmu si navzájem důvěřují
2. Zapojují se do necenzurované konfrontace nápadů
3. Přijatá rozhodnutí a akční plány berou závazně
4. Berou na sebe odpovědnost za plnění těchto plánů
5. Zaměřují se na dosažení společných výsledků

Závěr

I když se tyto body zdají jednoduché, docílit společných výsledků v týmu je náročný úkol, který vyžaduje zapojení každého jedince. Celý tým potřebuje určitou míru disciplíny a vytrvalosti k dosažení vytyčeného cíle.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře