Stříbro po boku zlata zastávalo nedílnou pozici v historii peněz a neustále přitahuje svým leskem investory z celého světa. Spolu se zlatem sloužilo jako platidlo už ve starověkém Egyptě a ve středověké Evropě kde mělo často vyšší hodnotu než zlato.
Co určuje cenu stříbra
Pro většinu komodit určuje cenu nabídka a poptávka, u zlata a stříbra to jsou spíše makroekonomické faktory (pohyby úrokové sazby, akcie, a reakce investorů). Stříbro se liší od zlata tím, že ceny mohou být ovlivněny i ostatními průmyslovými kovy. Průmyslová výroba představuje většinu jeho použití, v roce 2018 ji tvořilo 52 % celkové poptávky po stříbře. Existuje i přímá souvislost mezi vysokou inflací, kterou má tendenci vyvolávat silná poptávka po bezpečném útočišti ve zlatě a do jisté míry i ve stříbře.
Vývoj hodnoty stříbra od roku 1998
Stříbro a jeho historickou hodnotu od roku 1998 vidíme znázorněnou na grafu. V celé své historii jako obchodovaná komodita zaznamenalo stříbro různé cenové úrovně, které odrážely hospodářské a politické události. 18. ledna 1980 zaznamenalo stříbro maximální úroveň 49,45 USD za unci. Následně se ztratilo většinu své hodnoty, když v únoru 1991 klesla jeho hodnota na 3,55 USD za unci.
Historická cena stříbra (v USD) od roku 1998 do roku 2020
Zdroj:https://bit.ly/2UySwXf
Makroekonomické vlivy
Cenu stříbra aktuální zvyšovala loni makroekonomická nejistota způsobená obchodní válku mezi USA a Čínou, Brexit, obavy ze zpomalení globální ekonomiky a záporné úroky, které zavádějí některé země. To vše zvyšuje zájem investorů a má perspektivu zvýšit jeho cenu. Zároveň se snižuje množství ročně vytěženého stříbra a zvyšuje se průmyslová poptávka po stříbře. Vzhledem k aktuální situaci na trhu a koronaviru můžeme vidět, že stříbro dosáhlo nejnižší hodnotu od roku 2009 a od ledna minulého roku klesla jeho hodnota o 21 %.
Možnosti investování do stříbra:
• Fyzické investování – přímo si nakupujeme pruty, mince, šperky
• Papírové stříbro – stříbro v podobě různých finančních derivátů (opcí, CFD, ETF, komoditní fondy …).
• Nákup akcií důlních společností – těžba
Síla stříbrných futures a burzovně obchodovaných produktech ostře kontrastuje s fyzickými investicemi. V roce 2018 to bylo s celkem 5 155 t nejníže v tomto desetiletí oproti rekordnímu roku 2015 s výší 9 644 t. Fyzickým investicím do stříbra dominuje USA a Indie. Třetím největším trhem je Německo, kde jsou fyzické investice omezeny platbou DPH. DPH při nákupu je účtováno téměř ve všech zemích EU. Další zajímavou oblastí pro investory stříbra je trh s těžebními akciemi. Na rozdíl od výše uvedených možností, těžební akcie nabízejí možnost těžit z ocenění zásob a dividendových toků.
Větší volatilita stříbra oproti zlatu
Cena stříbra má tendenci pohybovat se podobně jako cena zlata zejména v období zhoršené politické nebo hospodářské nejistoty. Větší volatilita oproti zlatu znamená, že během medvědích trhů stříbro klesá více než zlato. To můžeme vidět i na aktuální situaci. Zároveň je aktuální fyzické stříbro prodávané za mnohem vyšší cenu než zobrazuje graf. Na býčích trzích však stříbro stoupá mnohem dál a rychleji než zlato. Stříbro by mělo být důležitou součástí diverzifikovaného portfolia.
Hlavní důvody, proč by měla jít cena stříbra nahoru:
1. Množství stříbra, které je spotřebované a nakupované na investiční a průmyslové účely překračuje vytěžené množství.
2. Poptávka po stříbře dlouhodobě narůstá.
3. Stříbro s aktuální cenou kolem 12,5 dolarů za unci je zajímavý investiční nástroj, který si může dovolit každý. Aktuálně se však jeho cena u prodejců pohybuje kolem 16 dolarů. Doporučuji počkat jak se situace vyvine.
4. Investiční stříbro v požadované kvalitě dosahuje jen 5 – 10 % vytěženého stříbra.
5. Využívá se jako nejrozšířenější řidič proudu jelikož je nejlepším vodičem tepla ze všech chemických prvků.
6. Průmyslové využití (52 % z celkové poptávky) se využije v průmyslu. Stříbro má skvělé elektrické, izolační a další vlastnosti ve více než 10 000 procesů výroby od baterií až po solární panely a povrchovou úpravu.
7. Nenahraditelná součást elektronických zařízení – telefony, tablety.
8. Kvůli nízké ceně se nevyplatí stříbro recyklovat a po využití na výrobky se vyhodí i se stříbrem uvnitř.
9. Poměr mezi poptávkou a nabídkou se zvyšuje.
10. Využívá se v medicíně, kde je v upravené podobě součástí mnoha antibiotik, na která si bakterie nedokážou vybudovat rezistenci. Zároveň má dezinfekční účinky – již Římané objevili, že voda ve stříbrných nádobách vydrží déle a předchází infekčním chorobám.
11. Jeho zásoby jsou vzácné a omezené, což ho činí spolu s dalšími drahými kovy exkluzivním.
12. Pokud porovnáme trh zlata, který je 61 x větší, je stříbro ideálním kandidátem na navýšení ceny. Jelikož trh je méně likvidní, již menší pohyb ceny ovlivní celkovou cenu stříbra a má vyšší dopad na jeho hodnotu. Samozřejmě platí to i při snížení hodnoty jak můžeme vidět na jeho vývoji v posledních dnech.
Stříbro vs. zlato
Základním indikátorem ke srovnání zlata a stříbra je jejich vzájemný poměr. Aktuální poměr mezi těmito dvěma komoditami je 80: 1 což znamená, že za 1 trojskou unci (zkráceně unci) zlata si můžeme koupit 80 uncí stříbra. Z historického hlediska byl tento poměr okolo 17: 1 což odpovídá i reálnému zastoupení zlata a stříbra v přírodě. Největší nevýhodou při nákupu stříbra je to, že jeho reálnou hodnotu snižuje povinnost platit DPH při nákupu a aktuální nabídky prodejců fyzického stříbra jsou buď vyprodány nebo vysoce nadhodnocené.
Závěr
Zajímavost na závěr: Aktuálně kvůli všudepřítomnému koronaviru můžeme koupit i koloidní stříbro, které má skvělé dezinfekční účinky.
Stříbro je těžko k sehnání. Platina také nevypadá špatně a možná se dá ještě sehnat. Zajímavé je, že cena fyzického stříbra je o dost větší než na burzách.
To mi přijde logické,něco mít fyzicky u sebe,než nějaké potvrzení o tom,že někde na něco mám nárok.
Přesně tak, před covidem se stříbrná investiční 1 OZ mince prodávala kolem 430.- Kč a slitky a cihly vycházeli na 14-17 Kč za gram. Dnes 1 OZ mince startují na ceně kolem 800.- Kč a to i v čase když stříbro silně padalo. Slitky a cihly jsou nedostupné, jsem zvědav jakým směrem se to bude ubírat.
Vlak na investovani do fyzickeho stribra ujel. Kvuli viru se nerazili nove mince a je velky nedostatek novych minci a lide co sedi na sve hromadce stribra prodavaji za 700-800 kc na aukru zatim co FUTURES cena je cca 400kc. Jsem zvedavy co se bude dit az se budou razit nove mince a situace se trochu uklidni mozna se spred mezi futures a fyzickym stribrem zase vrati zpet.
Jinak z dlouhodobeho hlediska je stribro super investice, protoze prumysl se bez stribra neobejde a lechce tezitelne stribro je skoro pryc a posledni bear market zpusobil ze invenstice do novych dolu jsou na bodu mrazu a jedina tezba stribra je diky tomu, ze firma tezi jiny kov jako treba med a stribro je pouze vedlejsi produkt.