Je nebezpečné, dát průchod emocím? Projevit hněv je nežádocí a pláč se nenosí

4.3
(7)

Zprávy a souhrny

Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Milionáři někdy radí, že by lidi měli investovat takzvaně do sebe a vzdělávat se. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je pracovat na přijetí a projevu svých emocí. Dostáváme se však do méně probádaných myšlenkových rámců, které se ve škole neučí.

Proč bráníme svým emocím v průchodu?

Jako lidé jsme se naučili hrát určité role. Během svého života vstupujeme do mnoha rolí, ve kterých se pak setkáváme s jinými lidmi. Probíhá to více méně nevědomě, ale sem tam si sami všimneme, že nás naše role nějak svazuje a zavazuje k určitému jednání.

Jednáme a chováme se v souladu s představami o tom, jak bychom se v rámci své role chovat měli. Naučili jsme se totéž vyžadovat i od druhých. Někdy je to z čistě praktických či bezpečnostních důvodů, ale jindy jen proto, že je to prostě jakýsi společenský standard.

Domnívám se, že právě naše role a společenské normy a nepsané dohody jsou hlavním důvodem, proč také utahujeme uzdu svým emocím. Naučili jsme se, že nejlepší je emoce skrývat. Emoce jsou však nadále naší přirozeností a jejich potlačováním si možná zaděláváme na problémy.

Současně občas podlehneme tomu, že skrýváme i sami sebe, své nedokonalosti, své strachy a problémy. Jsme tedy společností de facto vychováni k tomu, jak nebýt sám sebou. Pomáhá nám to něčeho dosáhnout a někam to takříkajíc dotáhnout.

Nakonec, a to je nejhorší, to můžeme dotáhnout až tak daleko, až jednou zjistíme, že jsme někde, kde jsme ale vůbec být nechtěli. V roli, do které jsme se nechali zavléct, protože jsme potlačili sami sebe. Nekřičeli jsme, když jsme měli křičet, neplakali, když byl důvod plakat a neutíkali, když byl sakra dobrý důvod k obavám.

V rámci osobního rozvoje můžeme pracovat na tom, abychom své emoce uvolnili a sami sobě si dovolili být sebou. Trvejme na tom, že jsou tyto věci úplně normální a v rámci nějakého zdravého a bezpečného projevu dokonce potřebné. Projevme se autenticky a inspirujme k tomu druhé.

Závěr

Alespoň jednou za čas bych si přál přestat věci posuzovat a hodnotit. Přestat se obávat a prožívat hodnocení druhých, ale beze strachu či nepatřičnosti být sám sebou. Tento kratičký článek byl o emocích a o tom, jak jsme je mnohdy vytlačili pryč z našich tváří, abchom vyhověli domnělým či reálným požadavkům okolí. Bez nich ale tak trochu ztrácíme naši schopnost svobodně a volně žít, a to je škoda.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: