Jakou cenu má svobodná diskuze v dnešní společnosti a kryptokomunitě?

5
(7)

Zprávy a souhrny

Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Strach je prvotním předpokladem úspěšné manipulace a férová diskuze bývá často tím prvním, co je v ohrožení.

Jakou cenu má svobodná diskuze?

Svoboda znamená právo každého člověka na to, aby si dělal co chce, pokud tím nenarušuje stejné práva někoho jiného. V postkomunistických zemích, jako je bývalé Československo, jsme na narušení svobody citliví a týká se to také práva na svobodu slova.

Můžu se mýlit, ale cítím, že je třeba si tyto hodnoty svobodné společnosti připomínat více než kdy dřív. Po uplynulých dvou letech, kdy jsme v rámci výjimečného stavu a pandemie snášeli určité ústupky svobody a demokracie, se toto téma skrývá takříkajíc pod každým kamenem.

V rubrice Bohatství již zazněla celá řada témat a neřešíme zde pouze peníze a materiální bohatství, ale také určité vyšší hodnoty. Jakou cenu má svobodná diskuze? Domnívám se, že nevyčíslitelnou, protože pokud nemáte slovo, nemáte ani hlas. A když nemáte hlas, jste jen krůček od dalších příkoří. Bez lidských práv se stáváte někým odstrčeným na okraj společnosti.

Svobodná společnost však vyžaduje, aby si lidé byli rovni. Žádný názor nesmí být znevažován a právo na jeho vyjádření napadáno, snad jen s výjimkou nenávistné ideologie, jako byl nacismus.

Lidé se nenaučili diskutovat

Někteří učitelé mi vytýkali moji kritiku zkostnatělého školství. Dokonce jsem zaznamenal určitou touhu o umlčení nepohodlných názorů na vlastní kůži. Mohl bych být v šoku neschopností mnohých lidí diskutovat k věci a argumentovat, kdybych právě neduhy školního systému přehlížel.

Máme vážný problém, protože své děti učíme mlčet a nutíme dokola opakovat to, co je jim předkládáno. Nemá se co pochybovat o tom, že to, co mají zopakovat, je pravda. Co víc, kdo nedokáže zopakovat naučené poučky, ten je potrestán špatnou známkou a má se za to, že časem získá horší a méně placenou práci.

Tímto postupem školní systém pravděpodobně produkuje jedince, kteří mají vážné sklony ke konformismu. Vychovávají se lidé, kteří se nenaučili diskutovat. Naučili se opakovat, co jim bylo řečeno, a tak to přesně vyhovuje každému manipulátorovi. Lidé se stávají k manipulaci náchylnější a ti, kteří jsou ochotni přemýšelt a zvažovat argumenty v diskuzi, jsou mnohdy překřičeni masou těch, kteří se naučili s neochvějnou jistotou opakovat závěry jiných, které si sami neověřili.

Dnes se můžete setkat dokonce s předpokladem, že pochybnosti šíří dezinformátoři. ..Že je třeba opačné názory umlčet, abychom o našich pravdách nepochybovali. Dovolil bych si nesouhlasit. Lidé se musí naučit diskutovat a přestat se děsit toho, že existuje více názorů. Diskuze se není třeba bát, protože nám otevírá možnosti prověřovat své pravdy a rozšířit si obzory.

„Jestliže svoboda slova vůbec něco znamená, potom je to právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet.“ – George Orwell (kniha 1984)

Závěr

Pokud překonáme strach z vlastní omylnosti a naučíme se diskutovat, pochopíme, že na sebe vzájemně nemusíme útočit jen proto, že si nemyslíme všichni totéž. Nenapadejme se za to, že využijeme právo na vlastní názor. Nesnažme se toto právo někomu upřít a nedovolme si ho vzít. A jak to souvisí s kryptosvětem?

Slyšeli jste někdy o rozbrojích mezi maximalisty a ostatními? Jestli naše školství nevychovalo jedince nechopné diskutovat s vlastníky jiných názorů, tak jak si vysvětlit, že se tak ostře stavíme proti sobě i kvůli takové nepodstatnosti, jako je co si kdo z nás koupil na kryptotrhu? A dalších analogií si každý sám může najít celou řadu.

 

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: