Jak úhel pohledu vytváří náš svět

4.5
(2)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • White paper pro digitální dolar připravuje půdu pro americkou CBDC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Největší velryba? Grayscale vzbuzuje obavy o centralizaci Bitcoinu • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin prolomil...
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Motto: Lžíce tu není. (Matrix)

Jednou jsem byl svědkem rozhovoru dvou lidí, jeden říkal: „Podívej, jak je ten les krásný.“ Druhý: „Ale prosím tě, vždyť to je jen surový boj o přežití, nic víc.“ Kdo z nich má pravdu? Podle mě nikdo nebo oba. Těžko říci, jaký je svět ve skutečnosti, když to, co z něj vidíme, slyšíme a cítíme, filtrujeme svou myslí a svými dost omezenými smysly.

Stanovisko naší mysli asi nemá vliv na to, jestli BTC bude padat nebo růst, ale může mít velký vliv na to, jestli v pádu (nebo růstu) uvidíme pro nás příležitost nebo ne a také na to, jak ji využijeme.

Dobro nebo zlo?

Český duchovní učitel Karel Makoň zažil své osvícení v koncentračním táboře, těsně před tím, než jej jeden z dozorčích málem ubil k smrti. Jak je to možné? Právě díky specifickému úhlu pohledu, který byl schopen ve své situaci zaujmout. Ačkoliv koncentrační tábory vnímáme správně jako velké zlo, které rozhodně nechci relativizovat, protože platí „běda tomu, skrze koho zlo přichází“, tak i v rámci takového zla je evidentně možné růst, jak nám ukazují právě Karel Makoň nebo Viktor Frankl, zakladatel logoterapie.

Kde je pravda?

K tomu, aby se Neo vymanil z Matrixu, musel pochybovat o tom, co vidí, slyší, cítí; prostě nevěřit tomu tolik. Být otevřený i jinému pohledu, než je ten, o kterém tak nějak samozřejmě předpokládáme, že ho máme všichni stejně. To v sobě zahrnuje i schopnost nevěřit tolik svým emocím. Jednou se mi zdát sen, ve kterém mě šel sežrat vlk, uvědomil jsem si, že to je sen a zároveň s tímto uvědoměním zmizel i strach. Vlk se rozplynul. Byl tvořen mým strachem. Kdybych s vlkem nějak bojoval, pravděpodobně bych ho jen posiloval v jeho existenci. Většinou to, co cítíme, považujeme za to nejryzejší a nejvíc pravdivé. Strach z vlka je přece plně oprávněný, ale co když ten strach vlka tvoří?

Závěr

Určitě nikomu nedoporučuji ignorovat hmotnou realitu natolik, že přestane chodit do práce, starat se o rodinu apod. To, co můžeme měnit a máme plně ve své moci, je náš úhel pohledu a s tím související emocionální naladění. Jedním z faktorů, který má potenciál měnit svět, ve kterém žijeme, je nevěřit tolik tomu, co cítíme.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
Hodnocení článku
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře