Jak správně investovat? Deset rad rozumného investora

4
(4)

Rozumný investor, vlastním jménem Jindřich Pokora, provozuje stejnojmenný kanál na YouTube, kde má téměř 30 000 odběratelů. Investováním a analýzou firem se zabývá již několik let, za tu dobu nasbíral velké množství zkušeností, které ve spolupráci s XTB zpracoval do podoby nového ebooku nazvaného 10 rad Rozumného investora. Jak název napovídá, Jindřich se v tomto reportu podělil o 10 myšlenek, kterými by se podle něj měli řídit všichni dlouhodobí investoři. V tomto článku přinášíme malou ochutnávku:

10 rad rozumného investora

  • Přemýšlejte o tom, že nakupujete byznysy. Většina z nás považuje akcie za cenný papír, který může vydělat nebo ztratit naše peníze. To však není tak úplně pravda. Jak by se na své obchody měl správně dívat dlouhodobý investor?
  • Držte se v okruhu kompetencí. V dnešní době se dočtete o důležitosti diverzifikace při investování, což je důvod, proč mnoho investorů skončí s desítkami akcií. Je to však správný přístup?
  • Neinvestujte do akcií na dluh. Při investování se někdy říká, že dluh je dobrý sluha, ale špatný pán. Měli byste tedy při nákupu akcií používat pákový efekt? A co když společnosti, do kterých investujeme, již sami pákový efekt používají?
  • Vyhledávejte bezpečnostní polštář. Jedná se o jeden z nejlegendárnějších konceptů investování, o kterém hovořil Benjamin Graham a později Warren Buffett a Charlie Munger. Co však tento koncept znamená a jak vám může pomoci při investování?
  • Věřte sami sobě a své analýze. Investování je racionální disciplína. Všichni jsme však lidé a někdy podléháme emocím, které způsobují, že ne vždy jednáme racionálně. V čem může být tento krok při investování nebezpečný a proč bychom se mu měli vyhnout?
  • Investujte do produktivních aktiv. Investování je o hledání nejlepší možnosti. V rámci akciového trhu se rozhodujete, do které společnosti investovat. Rozhodujete se také, zda vůbec investovat do jednotlivých akcií nebo ETF. Dále se rozhodujete i zda investovat do akcií nebo ETF, nebo do něčeho úplně jiného, například do nemovitostí, dluhopisů nebo zlata. Jak ale vypadá dlouhodobé zhodnocení a srovnání těchto aktiv?
  • Pracujte na svém úsudku. Podle úspěšných investorů Nicka Sleepa a Qaise Zakarii existují 3 různé konkurenční výhody investora. Informační, analytická a psychologická. Podle nich je dlouhodobou konkurenční výhodou především ta psychologická. Co to ale přesně znamená?
  • Využijte své trpělivosti. V oblasti investování zřejmě nikdo nevymyslel nic lepšího než dlouhodobost a pravidelnost. Dnešní svět nás ale nutí očekávat rychlé výsledky. Proč by to však při investování nemuselo být správné a jak se změnila průměrná délka držení akcií v USA?
  • Najděte si někoho dalšího, s kým budete moci probrat své myšlenky. Má experiment psychologa Daniela Simonse, který asi před 15 lety ukázal gorilu a lidi, kteří si podávali basketbalový míč, něco společného s tím, jak investor vnímá své investice?
  • Vyhněte se populárním investičním službám. Dnešní doba je velmi specifická v tom, že obsah je vytvářen z velké části také pro dosah. Existuje několik akcií, které zaručeně přitáhnou pozornost. Co má toto tvrzení společného s tím, jak fungují investiční poradci?

Další informace

Pokud se o radách Rozumného investora chcete dozvědět více, v odkazu níže naleznete kompletní ebook zcela zdarma.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zamek

Super

bkf1

Vyhněte se populárním investičním službám.

Např. XTB? 😀

spot_img