Jak snížit stres a negativní emoce při investování do Bitcoinu [Strategie]

4.6
(12)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Možná vás nedávný propad trhu nenechal klidnými, ale ani v bull marketu není investování do Bitcoinu jednoduchá činnost. Může to být naopak pěkně stresující. Proto se v tomto článku zaměříme na několik metod a zásad, kterými můžete své emoce udržet na uzdě a zároveň zapracovat na své strategii.

Jak odbourat stres při investování?

V první řadě je třeba si uvědomit, že pro každého platí něco jiného. Někdo si několikrát denně kontroluje stav svého portfólia nebo aktuální cenu Bitcoinu a nemá s tím žádný problém. Stejná věc někomu jinému způsobí velký stres a pokušení k unáhleným zásahům. Jakoukoli poučku proto nedoporučujeme bezmyšlenkovitě papouškovat, ale skutečně si to vyzkoušejte a sledujte, zda vám daná metoda funguje.

Neinvestujte peníze, které si nemůžete dovolit ztratit

Zásada, kterou doporučujeme dodržet všem. Jedná se o vcelku známé a hojně citované pravidlo, ale opakování je prý matka moudrosti. Rozhodně je moudré opakovat věci které fungují a neopakovat ty, které vás můžou dostat do problémů. Starosti a stres, které vám může vyvolat i menší propad nebo korekce ceny v situaci, kdy jste investovali veškeré životní úspory a zastavili auto i s garáží, za to nestojí.

Investování peněz, které vám v případě ztráty způsobí existenciální obavy, vám zadělá na extrémní stres. Tomu se raději vyhněte.

Pravidelné přikupování

Strategie pravidlených příkupů a průměrování vstupní ceny je takový malý investorský zázrak. Jedná se o extrémně jednoduchou a velmi účinnou techniku, kdy v pravidelném intervalu přikupujete určité aktivum.

Odpadá stres a úplně se zbavíte strachu z propadu, protože když cena klesá, pro vás to bude znamenat levnější příkup. Pro nováčky je nejhorší varianta nakoupit na ATH a potom na to tři roky koukat a kousat si nehty. To se vám s touto metodou nestane! Navíc vás to naučí spořit, protože budete každý měsíc vkládat určité procento svých příjmů do Bitcoinu.

Nepůjčujte si na investování!

Tohle pravidlo je něco jako když akrobat před krkolomným vystoupením řekne dívákům: Tohle doma nezkoušejte! Pokud jste běžný smrtelník, možná nebude od věci prostě poslechnout a dále to neřešit. Jsou lidi, kteří si dokázali vzít hypotéku a nakoupit za ni Bitcoin…

Pokud vydrželi až dosud, možná jsou v plusu, ale taky je mohl dlouhodobý downtrend udolat, nebo prodali ve ztrátě při prvním náznaku oživení v obavě z dalšího pádu. Navíc nikde není psáno, že Bitcoin zítra nespadne o dalších 70 %. Rozhodně takové investování nepatří do světa rozumných nápadů.

Zabezpečte si své mince

Klidnější spaní vám zaručí důsledné používání bezpečnostích zásad. Dnes se za nejbezpečnější peněženku považují hardwarové zařízení, jako jsou Trezor a Ledger. Nováček si ve vlastním zájmu musí nastudovat zásady jejich používání a skladování hesel a seedů.

Bezpečné uložení privátních klíčů vám rozhodně ušetří velké množství stresu a taky vás může uchránit před potenciální katastrofou.

Diverzifikace

Když se bavíme o investičních strategiích, nelze nezmínit diverzifikaci. Existují 3 základní oblasti jejího použití, pokud jde o Bitcoin. Základní je zvolit třeba i několik altcoinů, ovšem v rozumné míře. Přílišné romělnění do altcoinů vám riziko nesníží, protože altcoiny jsou obecně rizikovější než Bitcoin, ale zvýší stres, protože budete muset sledovat vývoj mnoha projektů, některé mohou selhat, atd.

Rozumně diverzifikovat do jiných tříd aktiv, jako jsou např. zlato a stříbro, nemovitosti či kvalitní akcie dává smysl. Při investování větších částek rozhodně zvažte diverzifikaci jejich uložení. Jinými slovy, nedávejte si raději všechen svůj BTC do jediné peněženky, zejména pokud investujete vyšší částky.

Závěr

Investování je budování bohatství a jako každá činnost má svá úskalí. Můžete použít třeba metodu průměrování ceny a dodržovat další zmíněné techniky a zásady, které eliminují stres a pomůžou vám najít vhodnou strategii. K investování patří také riziko, ale není důvod se ještě navíc zbytečně stresovat nešťastně zvolenou strategií.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Michal

Tak hlavně to chce mít racionální očekávání. 100 tisíc dolarů se jen tak nestane, stejně jako 10 tisíc. Vždycky mě fascinuje, jak si každý jistý svojí pravdou a hlavně je většina pět kroků vepředu a ignoruje současnost. Týpci už tady pišou, jak budou nakupovat za 15k, když je Bitcoin na 34……

Takže si myslím, že nejdůležitější pro svůj klid je být racionální.

ppetr1

tech 100k se dockate o tom nepochybuji.

ppetr1

pujcovat si na obchodovani v podobe paky muze jen a jen zoufalec.
vzdy rikam sazet sportku je posledni zoufaly pokus jak zbohatnout.
investovani je dlouhodba cinnost – podobna sazeni stromu nez vam vyrostou plody.
to ale dnesni generace tezko pochopi – chteji mit vse hned :-((
takto to bohuzel nefunguje.

spekulantum preji zisky – jsem si ale jisty ze o penize prijdou.uz jsem si tim prosel pred x lety.
vsude pisi a to je dobre – s rozdilovymi smlouvami 80% investoru prodela sve investice a to je proste holy fakt !!!

Franta

Nejlepší je koupit, věřit a nedívat se denně na cenu, riskovat peníze, které si můžete dovolit ztratit a za rok budete možná příjemně překvapeni zhodnocením. Když budete sledovat trh a vekslovat s bitcoiny, tak vás to může přimět akorát k impulsivním akcím, které nemusí dopadnout vždy nejlépe. Ale každý podle své psychiky a zkušeností, univerzální rada neexistuje, pokud by byl velký propad, tak by to nebyla ideální strategie.

spot_img