Jak nepřijít o peníze a investice v dnešním válečném světě

4.8
(6)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Dnes si povíme, jak se zachovat a nepřijít o finance či investiční portfolia napříč kryptoměnami i klasickými trhy. A není to zas tak těžké.

Projděte si veškeré služby, kde držíte peníze, zda nemají ruské vazby

Veškeré ruské investiční produkty, banky a akcie jsou časovanou bombou, pokud už nevybuchly. Zprvu vybuchly ty přímé s čistě ruským vlivem jako Sberbank, či akcie Gazpromu. Na řadě ale mohou být další, a to po zpřísnění sankcí i vlivem delšího času. Ruské či částečně ruské projekty ze světa tradičních financí budou mít obrovský problém, jak díky odlivu kapitálu, tak problémům ruských oligarchu, ale i vlivem času prvotních sankcí.

Představme si společnost, která má sídlo sice třeba ve Švýcarsku, ale majoritní investor je ruský oligarcha či je na tyto lidi napojen. Tyto firmy nepadnou v první vlně, ale mohou se velmi brzy objevit problémy. Dopadnou na ně tvrdší sankce, či se dříve nebo později dostaví problémy s financováním, jež tuto firmu položí na kolena. Nedávno se diskutovalo, zda by to nemohl být právě třeba Revolut…

Pokud tedy chcete, aby vaše prostředky byly v bezpečí, všude kde máte uloženy peníze (banky, centralizované kryptoměny, služby, apod.) si pečlivě projděte, zda za nimi nestojí ruské elity, které se brzy ocitnou v problémech, pokud už v nich dnes nejsou…

dolar penize money finance
Zdroj: pixabay.com

Výjimka potvrzuje pravidlo

Rusové někde ty peníze před krachem potřebují rychle schovat, a budou sahat po bezpečných přístavech. Tím mohou být ruské decentralizované kryptoměny, či bitcoin.

Decentralizovaná kryptoměna Waves s ruskými kořeny, je dokonalou výjimkou potvrzující pravidlo. Ano je to z části projekt, který vzniknul na ruské půdě, či rusko-ukrajinské, ale jeho vedení, které sleduji, se již několik let snaží udělat z projektu (neruský), jelikož jim to ve světě moc nepomáhalo. Již delší dobu tedy mají sídlo v Evropě a další odnož chystají spouštět v USA, nicméně ruský trh je stále zná a světe div se, aktuálně tam nejspíše pumpuje peníze (spekulace – může jít o jiný faktor), jelikož cena kryptoměny Waves vyrostla za posledních 24 hodin o 50%. A to se pohybuje v kapitalizaci kolem 50. místa. Při této kapitalizaci se již nejedná o miliony ani stovky, ale miliardy dolarů…

Aktuální ceny kryptoměn najdete ZDE.

Waves tak je pro investory velice atraktivní, nejen pro ty ruské…

Za předpokladu, že se jedná o decentralizovaný projekt, sídlící v Evropě, tak může, ale nemusí být vhodnou spekulací… Kdo tokeny drží, osobně bych se jich asi nezbavoval… (nejedná se o investiční doporučení), ale znáte to, stát se může cokoliv, kdykoliv a hlavně kdekoliv…

Trezor, Ledger, peněženka, wallet

Jako nejbezpečnější přístav se nyní jeví bitcoin, a konkrétně na hardwarové peněžence, třeba Trezor

V nejisté době, se dějí nepředvídatelné věci, proto si myslím, že kdokoliv kdo má nějaké úspory, by měl mít alespoň nějaké malé, záchranné portfolio v BTC na Trezoru.

Nikdo vám to nevezme, když padne burza tak taky ne, není zde šance jak o to přijít, pokud neztratíte seed ovšem… To se taky stává, tak opatrně.

Bitcoin navíc v posledních dnech posiluje, a děje se tak to, co jsem lehce předvídal. Osobně si myslím, že zde oligarchové přesouvají peníze, aby o ně nepřišli v důsledku poklesu rublu a sankcí. Bitcoin za posledních 24 hodin posílil zhruba o 10% na 44 000 USD. To je pěkný skok při kapitalizaci skoro jednoho bilionu dolarů.

Security – bezpečnost na prvním místě

Očekávejte zvýšené snahy hackerů vám ukrást peníze, kryptoměny z bank, peněženek, služeb, mobilů apod.

Doporučení:

  • Ihned všude změnit slabá hesla jako Adam123 apod…
  • Silné heslo by mělo mít alespoň 8 znaků, nějaké velké písmeno, číslici a ideálně znak.
  • Ihned všude zapnout 2FA (dvou-faktorové zabezpečení) – pro ty co nevědí, tak místo pouhého uživatelského jména a hesla pak následuje 3. fáze ověření pomocí SMS nebo google authenticátoru. Gogole Authenticator je jistě to lepší volbou, ale nesmíte k němu ztratit přístupy.
  • Neklikejte na žádné odkazy v mailech, které neznáte
  • Nikde se nepřihlašujte na něčí žádost v mailu, sms, apod., každá tato akce může být podezřelá. Případně kontaktujte přímo poskytovatele, mailem i telefonicky, zda je akce opravdu potřeba. Ideálně i zkuste pogooglit.
  • Kontrolujte si, zda URL adresy odpovídají 100% poskytovateli/stránce služby
  • Kontrolujte HTTPS certifikát, zda se nepohybujete jen na HTTP
  • Kontrolujte e-mailové adresy
  • Pokud si nejste jistí, neklikejte a raději se zeptejte technicky zdatných lidí z okolí
  • Nejhorší jsou časově omezené pobídky k vyplnění hesla, nyní máš 5 MINUT NEBO… Velmi pravděpodobně jde o podvod, chtějí, abyste v panice vyplnili, klikli, a okradou vás…
  • Mějte na paměti, ž nejslabším místem je e-mail, pokud přijdete o jeho heslo, nebo vám jej hacknou, dostanou se skoro všude… Zabezpečte si jej silným heslem a 2FA.

Pokud máte nějaké další tipy či zkušenosti, neváhejte je přidat do komentáře pod článkem!

Článek není investičním doporučením, ani dogma. Jediné dogma je: používejte vlastní rozum a buďte velmi obezřetní. Za případné ztráty neneseme odpovědnost.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
AjRep

Wawes už nabral růst 100%, docela jsem si lámal hlavu proč. Takže díky za vysvětlení.

Vojtech
Hodnocení článku :
     

Díky za podnět! Raději jsem posílil své heslo na do emailu, to jsem dlouho podceňoval. No a k tomu 2fa zabezpečení – mám nastaveno na binance skrz Google autentificator. Ale už teď se bojím co bude, až mi chcípne mobil. Jak to kdo řešíte?

Filip

Hele kamo ohledně toho telefonu jsem to řešil 4 týdny zpátky a v pohodě všechno. Naštěstí všude mám hesla Mega silný takže pochybuji že by někdo na to přišel.

Ondrej

Google autentifikator umi export a import.

Vojtech

Díky, pánové!

spot_img