Jak je na tom využití lightning network na Binance? Už 30 dní žádné nové kanály

4.5
(4)

Binance je největší kryptoburza na světě. Pyšní se krom jiného také největším objemem obchodů s bitcoinem. Dne 20. června společnost potvrdila implementaci bitcoin Lightning network. Po téměř dvou měsících to ovšem s aktivitami na Binance (týkajících se právě druhé bitcoinové vrstvy) není nijak slavné.

Binance a Lightning Network

Lightning Network (LN) je řešení druhé vrstvy pro škálování bitcoinových transakcí. Spočívá v tom, že dva rovnocenní uživatelé otevřou dvoustranný kanál uložením BTC do společné peněženky (tzv. multi-sig peněženka). Zůstatky obou uživatelů se aktualizují podle všech transakcí, které provedli pomocí tohoto kanálu. Výhodou je, že jsou potvrzeny rychleji a s menšími síťovými poplatky.

První kanál Lightning Network společnosti Binance byl otevřen před 62 dny – tedy 16. června 2023. Nejnovější kanál je pak v provozu již 30 dní. To nám říká, že od té doby nebyly vytvořeny žádné nové LN kanály.

Celková kapacita dostupná pro Binance Node ve výši 34 BTC (3,4 miliardy satů) je také (přinejmenším od 24. července) stále stejná. Kapacita měří množství bitcoinů, které bylo vloženo do každého z jejich šesti kanálů a je uživatelům k dispozici pro jejich vklady či výběry.

Jak jsou na tom s LN jiné burzy?

Vedoucí kryptoměnovou burzou v používání Lightning Network je Bitfinex, která vlastní dva uzly Bitcoin LN nazvané “bfx-lnd0” a “bfx-lnd1”. Ty v době psaní článku disponují kapacitou více než 404 BTC mezi 929 kanály, respektive 480 BTC mezi 915 kanály.

Nejmladší kanál vytvořený v ‘bfx-lnd0’ je starý šest hodin a nejnovější kanál pro ‘bfx-ln1’ byl vytvořen cca jednu hodinu před vznikem tohoto článku.

Něco podobného můžeme vidět i u druhé (z pohledu využití LN) kryptoměnové burzy: Kraken. Má jeden jediný uzel s kapacitou více než 324 BTC mezi 1 509 kanály. Nejnovější kanál byl vytvořen cca dvě hodiny před psaním tohoto článku.

Závěr

Když se to vezme kolem a kolem, tak i když Binance druhou vrstvu bitcoinu nějak používá, její využití je rozhodně na nižší úrovni, než nadšenci Lightning Network, kteří tak dlouho žádali o její implementaci, čekali.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jay
Hodnocení článku :
     

Binance LN funguje dobře, rychle a levně (asi 70 haléřů za transakci v jakékoli výši). Vyzkoušeno mnohokrát

Jan H.

Presne tak. Ale dekujeme za clanek. Tesim na bullrun, uz jen kvuli toho jak na seznamu budou psat takove ty pecky ze bitcoin povstal z popela a pobodne sr..cky 😀

spot_img