IOTA Qubic 2. část – Jak bude moci vaše lednička analyzovat data

0
(0)

V prvním díle jsme si vysvětlili úplné základy toho, co je to Qubic. Dnes se podíváme, co vlastně Qubic dokáže a co to bude znamenat pro IOTU. Qubic je protokol, který poběží jako další vrstva na IOTA protokolu. Qubic v sobě snoubí smart kontrakty, oracly a sdílení výpočetní síly. 

Vejce, nebo slepice?

Jistě znáte otázku, jestli byla první na světě slepice, nebo vejce. Je to takový paradox a podobně se můžeme ptát, jestli byla na světě první IOTA, nebo Qubic. A ačkoliv se zdá tato otázka jednoduchá, tak není. Qubic totiž předcházel IOTĚ. CFB (Sergej Ivancheglo) v minulosti přišel právě se vynálezem Qubicu, ale ten nemohl plně fungovat s žádným stávajícím blockchainem, a tak musela být nejprve vytvořena IOTA, aby mohl Qubic vzniknout.

Tohle zmiňuji hlavně proto, aby bylo naprosto jasné, že Qubic není pouze nějakou implementací a nadstavbou, ale je naprosto klíčovým faktorem pro celou síť IOTY.

Co znamená Qubic pro IOTU?

Než se dostaneme k užití Qubicu v reálném světě, tak je vhodné podívat se na to, co to bude znamenat pro samotnou IOTU. Jedním z hlavních argumentů odpůrců IOTY, proč nebude fungovat, je absence poplatků v síti. Z toho si mnoho blockchain fanoušků vyvodilo, že v podstatě nebude existovat zájem o to, podporovat síť a zřizovat uzly.

S příchodem Qubicu se toto výrazně mění a nastává úplně nová situace. Za transakce se stále platit nebude (to samo o sobě umožňuje efektivní existenci Qubicu), ale bude se platit za operace. Ty jsou stále založeny na transakcích, které probíhají na Tanglu (síť IOTY). V podstatě tak budete vytvářet více a více transakcí, za které budou uzly placeny.

Vysvětlíme si to na příkladu. Potřebujete analyzovat dva velké vzorky dat, ale váš počítač na to již nestačí. Tak si vytvoříte odměnu na síti a následně za vás provedou výpočetně náročné operace uzly na síti. Vy potom získáte zpátky výsledek. Síti se tak zvedne hashrate, zvýší se rychlost a bezpečnost a vy i uzly získáte přesně to, co jste chtěli. Tomuto konceptu se v podstatě dá říkat Proof of Useful work. Síť je bezpečnější a to primárně díky rozumnému využítí energie, které dělá i něco jiného, než že řeší náhodná sudoku.

Propojení trhů

V první řadě je nutné si říci, že užití Qubiců je neuvěřitelně široké. Možností je opravdu mnoho a bude jich čím dál více přibývat. Nyní se podíváme na trhy. Jedním z velkých přínosů Qubicu by měla být možnost propojit trhy v rámci Tanglu.

V problému propojení trhů se ani tak nejedná o to, že by Qubic kouzlem vyřešil problém propojenosti. Je to vlastně poměrně jednoduché. Za rozumného využití oraclů, smart kontraktů a qubiců je možné vytvořit jednotný trh přimo v Tanglu.

Představte si, že vaše firma je přímo závislá na cenách dřeva. Nicméně je těžké sledovat a stále propočítávat různé ceny dřeva. Díky Qubicu bude moct taková firma přímo navázat své vlastní ceny na tržní ceny dřeva a vše se bude upravovat v reálném čase. Tento proces bude jednoduše automatizovatelný, bude pracovat s přesnými daty v reálném čase, sníží byrokracii a v podstatě ulehčí celý proces.

Identické možnosti vzniknou pro všechny trhy a vše tak bude moci být na jednom místě, kterým bude Tangle.

Auto, konvice a lednička jako uzly

Qubic bude mimo jiné umožňovat sdílení výpočetní síly. A jak většina jistě ví, tak IOTA je optimalizována na Internet věcí (IoT). Představte si, že máte doma chytrou ledničku, která samozřejmě nebude mít zázračný výkon, ale nebude jej neustále využívat. Díky Qubicu bude fakticky možné připojit svou chytrou lednici do sítě. A pokud bude mít zrovna „volno“, tak bude moci provádět výpočty přes automatizovaný systém Qubiců a vydělávat tak svému majiteli peníze.

Stejně tak vaše chytré auto bude moci vytvářet takovou hodnotu, když zrovna nebude jezdit a operační čip bude mít volno. Konvice zrovna nedostává příkazy, tak půjde a začne počítat něčí kvantitativně založenou diplomovou práci. Díky automatizaci bude tento proces nenáročný na lidskou sílu. Milým bonusem je pak jednoduchá možnost vytvořit Qubicy na míru šité pro Asic minery, kteří by pak nemuseli počítat nesmyslné puzzle, ale mohli by využít svůj potenciál třeba k machine learningu.

Využití Qubiců je opravdu nesmírně široké a dnes jsme na začátku této cesty a její konec je v nedohlednu. Qubic protokol může vytvořit nesmírně komplexní strutkury díky tomu, že je snadné propojovat mezi sebou různe Qubicy. Posledním dílem skládačky IOTY a Qubicu je JINN. Na to, co je to JINN (a samozřejmě i programovací jazyk Abra), se podíváme příště.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr

Moc díky za tento článek. Doteď jsem všude jen slyšel, že je to příliš složité a nikdo to nedokázal vysvětlit “polopatě”.

spot_img