Instagramový influencer Jay Mazini obviněn z mnohamilionových podvodů s Bitcoinem

5
(4)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Jay Manzini byl známý tím, že dával spoustu peněz náhodným cizím lidem. Nové obvinění však vykresluje úplně jinou tvář instagramového influencera a údajného multimilonového podvodu…

Influencer Jay Mazini obviněn z mnohamilionových podvodů

Dny slávy slavného influencera na Instagramu Jegara Igbara, lépe známého jako „Jay Manzini,“ přerušilo obvinění. Americké úřady ho viní z mnohamilionového podvodu. Manzini se mimo jiné proslavil spoluprací s raperem 50centem. Na Instagramu pak sdílel videa, kde rozdával velké množství peněz cizím lidem, které oslovil například v obchodě. 

„Jay Mazini je real deal, včera mě viděl v kapuci, takže jsme dnes večer šli a všem ukázali nějakou lásku,” napsala rapová superhvězda 9. září loňského roku.

Prodej mi svůj BTC, s prémií!

Nové obvinění však počítá s tím, že mohl mít mnohem méně bohulibé pohnutky a za virálním rozdáváním peněz stál až odvážně hloupý systém podvodů. Známý influencer začal zveřejňovat reklamy na svých instagramových příbězích a tvrdil, že nakupuje bitcoiny s 5% prémií nad tržní hodnotou, což svým fanouškům vysvětlil tím, že nakupuje velké částky a burzy mu to nedovolí.

Jay Manzini chce koupit bitcoin (zdroj: Jay Manzini)

Podle obvinění se s prodávajícími dohodl na ceně a zaslal screeny transakcí, na základě kterých mu oni poslali Bitcoin do jeho peněženky. Peněz se však již nikdy nedočkali, jelikož jim žádné neposlal a uvedené obrázky s platbou byly zfalšované.

Za získanou důvěru si “koupil” BTC za 2,5 milionů dolarů

Podle oficiálního prohlášení amerického ministerstva spravedlnosti se modus operandi Jaye Manziniho opíral především o důvěru, kterou si získal jako influencer. Celkem mu tento podvod měl vynést nejméně 2,5 milionů dolarů a pokud bude usvědčen, odsedí si k tomu až 20 let ve vězení.

Ministerstvo uvedlo:

„Jak tvrdíme, osobnost Igbary v sociálních médiích sloužila jako zástěrka pro nalákání obětí, aby mu prodaly své bitcoiny za atraktivní, ale nadsazené hodnoty. Pohled do zákulisí však odhalil, že věci nejsou vždy takové, jaké se zdají. Na bitcoinových transakcích, které Igbara uzavřel se svými oběťmi, nebylo nic filantropického. Rychlé prohledání dnešního internetu odhalí zcela odlišný obraz tohoto mnohamilionového podvodníka.“

Podvod nemizí z kryptosvěta

Kryptoměnové podvody jsou stále přítomné, jak jistě ví z vlastní zkušenosti asi každý fanoušek Bitcoinu a kryptoměn. Scameři útočí nejčastěji na sociálích sítích a zdaleka nejsou vždy tak laskaví, jako Jay Manzini, aby podvedeným poskytli svou identitu.

Růst trhu i koronavirová krize způsobují, že se i podle eNational Fraud Intelligence Bureau v roce 2021 množství peněz ztracených v kryptoměnách od loňského roku zvýšilo dvojnásobně a počet nahlášených případů se dokonce ztrojnásobil.

Množství peněz ztracených kvůli krypto podvodům (zdroj: NFIB)

Závěr

Nabídky bitcoinů zdarma, magické zdvojnásobovače bohatství, revoluční investiční systémy s pohádkovou návratností a mnoho dalších lákavých podvodů sužuje obyvatele kryptosvěta a ani v roce 2021 se na tom stále nic nemění. Podvodníci nejčastěji využívají chamtivost lidí a nejde tu jen o Bitcoin, ale problém je na úrovni celého internetového prostředí.

Zatímco se úřady postaraly o to, že kryptokomunita neustále nahrává své dokumenty na desítky burz a platforem a riskuje jejich zneužití, zdá se, že jsme bohužel stále v mnoha případech vydání na milost a nemilost scamerům. Někdy nezbývá, než doufat, že budou všichni podvodníci tak hloupí, jako je podle svého obvinění influencer, který se rozhodl využít neobvykle nadobytou slávu k velkorysému podvádění svého publika.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img