Grayscale Ethereum ETF by mohlo čelit masivním ztrátám po oficiálním spuštění

3.7
(3)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Společnost Grayscale plánuje spuštění Ethereum ETF, který by mohl v prvním měsíci ztrácet průměrně 110 milionů dolarů denně, pokud bude následovat vzor Grayscale Bitcoin Trust. Analytici Kaiko předpovídají podobné výkyvy kvůli nedávným zkušenostem s GBTC.

Ethereum ETF společnosti Grayscale a masivní ztráty?

Na začátku roku, přesně 11. ledna, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) změnil svůj formát z uzavřeného fondu na ETF. Podle zprávy analytické společnosti Kaiko ze dne 27. května toto přeměnění způsobilo odliv 23% spravovaných aktiv během prvního měsíce, což činí 6,5 miliardy dolarů.

Grayscale Ethereum Trust (ETHE) má spravovaná aktiva ve výši 11 miliard dolarů. V případě obdobné míry odlivů jako u GBTC by to znamenalo průměrný denní odliv 110 milionů dolarů. To představuje 30 % průměrného denního objemu ETH na kryptoburze Coinbase, jak uvádí společnost Kaiko.

Za poslední tři měsíce se ETHE obchodovaly až o 26% pod její čistou hodnotou aktiv (NAV). Výzkumníci z Kaiko poznamenávají, že po přechodu na spotové ETF je logické očekávat další odlivy nebo vykoupení, jakmile se sleva na NAV sníží.

ETF kam se podíváš

Sleva na čistou hodnotu aktiv (NAV) GBTC se po přechodu na ETF formát výrazně snížila. Před změnou dosahovala tato sleva až 17 %, ale po přeměně dala majitelům GBTC možnost prodeje za cenu stejnou nebo vyšší než jejich nákupní. Podle dat YCharts obchodování s GBTC vykázalo pouze 0,03% slevu, a od té doby si tento stav udržuje.

Sleva ETHE začala klesat po 23. květnu, kdy Komise pro cenné papíry (SEC) poprvé souhlasila se spotovým Ethereum ETF, i když obchodování ještě nezačalo. Prvního května se ETHE obchodovalo se slevou přesahující 25 %, ale během měsíce se tato sleva snížila na 1,28 %.

Analytici z Kaiko upozornili, že přílivy do jiných Bitcoin ETF převýšily odlivy z GBTC do konce ledna. Závěrem společnost Kaiko naznačuje, že ačkoliv počáteční přílivy do Ethereum ETF nemusí splnit očekávání, schválení má významný dopad na hodnocení ETH jako aktiva a pomáhá odstranit část regulačních nejistot, které ovlivňovaly jeho výkon v uplynulém roce.

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 68 884 USD dle KMC. Cena ETH se pohybuje okolo 3 859 USD.

Závěr

Co si o tom myslíte vy? Dejte nám vědět do komentářů nebo na naše sociální sítě. Neváhejte se přidat také na náš oficiální Discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Kompletní zprávu společnosti Kaiko naleznete pod přiloženým odkazem ZDE. [1]

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img