[FORK] Bitcoin Cash – kdo vyhraje při jeho dělení a co bude následovat?

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Pozornost většiny kryptoměnového světa se aktuálně upírá ke čtvrté největší kryptoměně jménem Bitcoin Cash. Ta vznikla jako vyústění střetu různých názorů na to, jakým směrem se má Bitcoin ubírat, pokud jde o řešení problémů se škálovatelností.

Zatímco zastánci Bitcoinu (kterým komunita okolo Bitcoin Cashe říká Bitcoin Core, neboť považují Bitcoin Cash za nejvěrnější pokračování původních ideálů Bitcoinu) si chtěli ponechat omezenou velikost jednotlivých bloků a problém škálovatelnosti řešit další vrstvou sítě tzv. „Lightning network“, Bitcoin Cash chce řešit škálovatelnost pomocí zvyšování velikosti jednotlivých bloků.

Detailní rozbor forku a další informace najdete zde.

Tento spor mezi konkurenčními vizemi vedl v průběhu minulého roku k tzv. „hardforku“, během kterého se skupina těžařů odpojila od hlavní sítě a spustila vlastní větev s většími bloky jménem Bitcoin Cash.

Historie se opakuje

Teď se však podobná situace opakuje v rámci měny Bitcoin Cash, která sice nenahradila Bitcoin (jak si její autoři slibovali), ale povedlo se jí etablovat na trhu mnohem lépe než ostatním forkům Bitcoinu (pokusů o vytvoření vlastní a lepší verze Bitcoinu byly desítky). Zde opět existují dva tábory. Prvním je tým s verzí Bitcoin SV, jenž plánuje zvětšit bloky z 32 MB na 128 MB (pro srovnání, blok Bitcoinu má 1 MB) a nepřidávat žádné další funkce. Nejvýraznější postavou této skupiny je Craig Wright přezdívaný „fake Satoshi“, neboť se pokoušel vydávat za legendárního tvůrce Bitcoinu, avšak nikdy nebyl schopen předložit jakékoliv důkazy.

Návrh druhé skupiny se nazývá Bitcoin ABC a spočívá v zefektivnění způsobu zapisování transakcí do bloku a přidání dalších funkcí. Přičemž hlavními proponenty tohoto návrhu jsou Jihan Wu (zakladatel Bitmainu, největšího výrobce těžařského hardwaru) a Roger Ver, první investor do Bitcoinu (BTC) a dlouhodobý zastánce řešení Bitcoin Cash.

Vliv forku na hodnotu BCH

Zprávy o tomto možném dělení Bitcoinu Cash (BCH) vyhnaly cenu o 50 % vzhůru, neboť dva coiny za cenu jednoho zněly pro většinu investorů jako velmi lákavá nabídka. Avšak současná situace na trhu není ani zdaleka jasná. Cena BCH nebyla schopná prorazit hranici 0,1 BTC a aktuálně se na většině burz pohybuje na úrovni kolem 0,08 BTC. Ne všude je však cena stejná. Na burze Bitmex, která obchoduje pouze deriváty, a tudíž je na ní podstatně jednoduší spekulovat na pokles, je cena aktuálně okolo 0,065 BTC, což dokazuje, že většina obchodníků očekává v dalších dnech masivní pokles ceny. Burza Poloniex již otevřela budoucí trhy pro Bitcoin SV a Bitcoin ABC, přičemž Bitcoin ABC má evidentně mezi kupujícími mnohem větší popularitu, neboť je jeho cena aktuálně čtyřnásobná oproti Bitcoinu SV.

Co na to těžaři?

Avšak na straně těžařů je aktuálně situace diametrálně odlišná. V posledních dnech získalo řešení Bitcoin SV více než 51 % výkonu sítě a Craig Wright prohlašuje, že v případě samostatného Bitcoin ABC bude bojkotovat transakce sítě, dokud nebude Bitcoin Cash komunita opět jednotná. Otázkou zůstává, jestli budou ostatní těžaři ochotní tuto potenciálně velmi ztrátovou hrozbu podpořit.

Závěr

Krátkodobě je sice ještě možný další růst, ale z dlouhodobého hlediska máme v Kryptofondu za to, že tento mocenský boj v rámci Bitcoin Cash komunity povede k jejímu rozkladu, neboť stabilita je ve světě kryptoměn jednou z nejcennějších komodit. Je tak více než možné, že skutečným vítězem tohoto sporu nakonec bude Bitcoin Core.

Jiří Karpják, analytik Kryptofondu

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Řešit škálovatelnost zvyšováním bloků je jako hrát Tetris dlouhými na sebe a přitom zvětšovat výšku herního prostoru. Bloky se nesmí nikdy mazat a P2P vrstva měny musí v pohodě stíhat, aby mohli všichni bez problémů těžit. Nápad se 128MB bloky je výplod pomatence, vedoucí k ucpání komunikačních kanálů. Pak jim určitě ke kýžené škálovatelnosti při nějakém FOMO nebude stačit ani 128MB, tak přijdou s “nápadem” navýšení velikosti bloků na 1GB. Ve finále v nich při bear marketu budou transakce na tom jednom MB a přitom P2P sdílení bude sotva zvládat distribuci tak velkých bloků, internet se zacpe sdílením z velké části bezcenných dat, mineři nebudou zvládat navyšovat prostor úložiště pro blockchain a k tomu půjde navíc cena BCH dolů, neboť tento druh lidí, který se sám definoval a odfiltroval už při původním forku z BTC, se zajisté bude neustále o něčem dohadovat a drobit do dalších nejrůznějších forků. No a jak tak půjde cena dolů, dojde ke snížení počtu minerů a k jejich centralizaci do míst s nejlevnější elektřinou, v čehož souvislosti se zjednoduší nalezení HASHe, někdo to v pravou chvíli sestřelí jednapadesátkou a ze slavného BCH nezbude nic.

Závěr: Ne všechno se dá tak jednoduše očůrat, jak si vývojáři BCH mohou myslet. Někdy je opravdu lepší přemýšlet a hledat nové cesty. Prostupnost samotného internetu je také výsledkem vývoje dalších vrstev, takže je to ověřená cesta. Jen to chce ty geniální mozky, které zde bohužel evidentně chybí. Jinak se závěrem v článku se ztotožňuji.

spot_img