[FORK] Bitcoin Cash – kdo vyhraje při jeho dělení a co bude následovat?

1
[FORK] Bitcoin Cash – kdo vyhraje při jeho dělení a co bude následovat?

Pozornost většiny kryptoměnového světa se aktuálně upírá ke čtvrté největší kryptoměně jménem Bitcoin Cash. Ta vznikla jako vyústění střetu různých názorů na to, jakým směrem se má Bitcoin ubírat, pokud jde o řešení problémů se škálovatelností.

Zatímco zastánci Bitcoinu (kterým komunita okolo Bitcoin Cashe říká Bitcoin Core, neboť považují Bitcoin Cash za nejvěrnější pokračování původních ideálů Bitcoinu) si chtěli ponechat omezenou velikost jednotlivých bloků a problém škálovatelnosti řešit další vrstvou sítě tzv. „Lightning network“, Bitcoin Cash chce řešit škálovatelnost pomocí zvyšování velikosti jednotlivých bloků.

Detailní rozbor forku a další informace najdete zde.

Tento spor mezi konkurenčními vizemi vedl v průběhu minulého roku k tzv. „hardforku“, během kterého se skupina těžařů odpojila od hlavní sítě a spustila vlastní větev s většími bloky jménem Bitcoin Cash.

Historie se opakuje

Teď se však podobná situace opakuje v rámci měny Bitcoin Cash, která sice nenahradila Bitcoin (jak si její autoři slibovali), ale povedlo se jí etablovat na trhu mnohem lépe než ostatním forkům Bitcoinu (pokusů o vytvoření vlastní a lepší verze Bitcoinu byly desítky). Zde opět existují dva tábory. Prvním je tým s verzí Bitcoin SV, jenž plánuje zvětšit bloky z 32 MB na 128 MB (pro srovnání, blok Bitcoinu má 1 MB) a nepřidávat žádné další funkce. Nejvýraznější postavou této skupiny je Craig Wright přezdívaný „fake Satoshi“, neboť se pokoušel vydávat za legendárního tvůrce Bitcoinu, avšak nikdy nebyl schopen předložit jakékoliv důkazy.

Návrh druhé skupiny se nazývá Bitcoin ABC a spočívá v zefektivnění způsobu zapisování transakcí do bloku a přidání dalších funkcí. Přičemž hlavními proponenty tohoto návrhu jsou Jihan Wu (zakladatel Bitmainu, největšího výrobce těžařského hardwaru) a Roger Ver, první investor do Bitcoinu (BTC) a dlouhodobý zastánce řešení Bitcoin Cash.

Vliv forku na hodnotu BCH

Zprávy o tomto možném dělení Bitcoinu Cash (BCH) vyhnaly cenu o 50 % vzhůru, neboť dva coiny za cenu jednoho zněly pro většinu investorů jako velmi lákavá nabídka. Avšak současná situace na trhu není ani zdaleka jasná. Cena BCH nebyla schopná prorazit hranici 0,1 BTC a aktuálně se na většině burz pohybuje na úrovni kolem 0,08 BTC. Ne všude je však cena stejná. Na burze Bitmex, která obchoduje pouze deriváty, a tudíž je na ní podstatně jednoduší spekulovat na pokles, je cena aktuálně okolo 0,065 BTC, což dokazuje, že většina obchodníků očekává v dalších dnech masivní pokles ceny. Burza Poloniex již otevřela budoucí trhy pro Bitcoin SV a Bitcoin ABC, přičemž Bitcoin ABC má evidentně mezi kupujícími mnohem větší popularitu, neboť je jeho cena aktuálně čtyřnásobná oproti Bitcoinu SV.

Co na to těžaři?

Avšak na straně těžařů je aktuálně situace diametrálně odlišná. V posledních dnech získalo řešení Bitcoin SV více než 51 % výkonu sítě a Craig Wright prohlašuje, že v případě samostatného Bitcoin ABC bude bojkotovat transakce sítě, dokud nebude Bitcoin Cash komunita opět jednotná. Otázkou zůstává, jestli budou ostatní těžaři ochotní tuto potenciálně velmi ztrátovou hrozbu podpořit.

Závěr

Krátkodobě je sice ještě možný další růst, ale z dlouhodobého hlediska máme v Kryptofondu za to, že tento mocenský boj v rámci Bitcoin Cash komunity povede k jejímu rozkladu, neboť stabilita je ve světě kryptoměn jednou z nejcennějších komodit. Je tak více než možné, že skutečným vítězem tohoto sporu nakonec bude Bitcoin Core.

Jiří Karpják, analytik Kryptofondu

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Rob Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Rob
Host
Rob

Řešit škálovatelnost zvyšováním bloků je jako hrát Tetris dlouhými na sebe a přitom zvětšovat výšku herního prostoru. Bloky se nesmí nikdy mazat a P2P vrstva měny musí v pohodě stíhat, aby mohli všichni bez problémů těžit. Nápad se 128MB bloky je výplod pomatence, vedoucí k ucpání komunikačních kanálů. Pak jim určitě ke kýžené škálovatelnosti při nějakém FOMO nebude stačit ani 128MB, tak přijdou s „nápadem“ navýšení velikosti bloků na 1GB. Ve finále v nich při bear marketu budou transakce na tom jednom MB a přitom P2P sdílení bude sotva zvládat distribuci tak velkých bloků, internet se zacpe sdílením z velké… Číst vice »