Fintech Online Summit: Jan Charvát – Kryptoměny čeká další velká zkouška

4.5
(8)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

V tomto článku bych rád představil prvního významného speakera Fintech Online Summitu, který je hlavním leaderem kryptoměnové vzdělávací platformy Crypto Kingdom. Kromě toho je značným investorem i do nemovitostí a fintechových společností.

Jak byste se představil a jaký je váš vztah ke kryptoměnám?

Ahoj, moje jméno je Honza Charvát. Na finančních trzích jsem již 18 let a posledních šest let se věnuji aktivnímu obchodování kryptoměn. Kromě dlouhodobého držení bitconu, který mám spíše za účelem toho záchranného charakteru a má pro mě podobný význam jako třeba zlato, mám i spekulační portfolio, které řídím pro sebe a několik privátních rizikových investorů. Kromě toho se aktivně věnuji i algoritmickému obchodování na kryptoměnách.

Na jakou vaši přednášku se můžou diváci těšit na konferenci Fintech Online Summit? A co je největším lákadlem na přednášku dorazit?

Na Fintech Online Summitu budu mít přednášku, kde budeme řešit halvingové cykly spolu s Andym Kalvodou, Jakubem Kralovanským a Davidem Kokavcem. Kluci jsou lídři a tradeři z ostatních vzdělávacích komunit. Takové setkání je vždy velmi temperamentní. Já osobně se nejvíce těším na panelovku ohledně bitcoin spot ETF, kde se budu zaměřovat na historický kontrast se zlatem a spuštěním prvních ETF. A když na takové panelovce máte právníka a BTC maximalistu, o to to bude šťavnatější :-D.

Co by lidem na kryptoměnách aktuálně rozhodně nemělo uniknout?

Mám zde takové dva důležité milníky, které dle mě opět otestují, jak je kryptoměnový ekosystém silný. První milník je spíše negativní, neboť stále více cítím na globálních trzích nejistotu. Ta nejistota je spojená s posílením dolaru a navýšení výnosu na amerických státních dluhopisech. Z akciových indexů prakticky rostou jenom technologie, což můžeme jednoznačně vidět, pokud porovnáme indexy Nasdaq s Russell 2000. Mám takové tušení, že se na tom globálu ještě něco zásadního semele. To bude opět velký test pro kryptoměny. A samozřejmě pozitivní pravděpodobně bude spuštění ETF spotu na bitcoin, kde si myslím, že nás to bude čekat v první polovině roku 2024. Pro kryptoměny to bude minimálně psychologické hopium.

Na konferenci máte panelovou diskuzi na téma přípravy na bullrun. V jakém stavu se aktuálně trh kryptoměn nachází? Čekáte bullrun již v nejbližších měsících?

Jo, „to the moon“ a ideálně zítra :-D. Ne, to je sranda. Já osobně vycházím z historických cyklů, ale zároveň se snažím být se svým pohledem střízlivý. Zkušenosti mi říkají, že bitcoin umí ještě hodně překvapit. A z mého pohledu mi přijde, že zkušení matadoři jsou ve vstupech nyní více agresivní, protože vidí opakování cyklů. V minulém cyklu nás vystrašil COVID, kde bitcoin během jednoho dne ztratil kolem 50 % svojí ceny. Osobně si myslím, že nám trhy vytvoří ještě nějaké větší překvapení, než se to celé po halvingu rozjede. Trhy musí testovat weak-hands, na tom je princip trhů postavený.

Setkávám se s názory, že kryptoměny již nikdy nemusí dosáhnout svých dosavadních maxim, jak to vnímáte vy?

Ačkoliv z médií stále slýcháváme, jak kryptoměny snižují svoji volatilitu, tak stále tu vidíme pokles o 90 % u některých altcoinů. Je to psychicky velmi náročné udržet zdravý rozum v případě dlouhodobého držení kryptoměn. Já jsem člověk, který je velmi konzervativní v kryptoměnách a nemám důvod být chamtivý. Nevím, co se stane, ale mám jasně daný plán, jak pracovat s portfoliem na spotu, kdy řešit margin trading, a kdy naopak zalézt do stablecoinu respektive fiatu.

Ale abych jenom neremcal! Nikdo z nás neví, co udělá psychologický hype při spuštění ETF a nikdo z nás neví, jak kryptoměny zareagují, pokud by Fed udržel úrokové sazby rok na maximech. Já jsem připravený na to, kdyby bitcoin po dalším halvingu neudělal nové maximum, ale více si nechám až právě na panelovku Fintech Online Summitu, kde nastíním svoji strategii na další halvingový cyklus.

Vedete vlastní krypto komunity, jaký je aktuální zájem vašich klientů o kryptoměny?

Zájem je samozřejmě aktuálně minimální. Bohužel lidé vstupují do kryptoměn při jejich boomu, takže se pak logicky řítí do medvědího trhu. Je to všechno o lidech. Někdo si řekne, že prodělal přes bearmarket a kryptoměny jdou podvod. Někdo se naopak bude skrze medvědí trh vzdělávat a snažit se minimalizovat ztráty. My nyní jdeme jednoznačně směrem vzdělávání. Snažíme se neustále aktualizovat vzdělávací kurzy. Snažíme se vystupovat na konferencích a vymýšlet, jak lidem pomoc. Plno lidí tohle nevidí, ale realita je taková, že každý týden řešíme s někým to, proč poslal někam své kryptoměny do nějakého podvodného projektu a už k nim nemá přístup. Tohle se vyřeší jenom edukací, popřípadě to možná bude částečně řešit regulace.

A právě regulace aktuálně přibývají. Jak vás to jako podnikatele ve světě kryptoměn zasahuje? Z čeho máte největší strach?

Já jsem byl dlouho traderem měnových futures. Vždy jsem bral regulaci jako samozřejmost. Abych se mohl soustředit na své obchody, tak musím mít zajištěnou půdu pod nohama. I přesto, že jsem v kryptoměnách, tak já jsem fanouškem regulací, aby spekulanti měli bezpečné prostředí pro svoje obchody. Nikdo nechce řešit, že zkrachuje stablecoin. Na druhou stranu i tohle prostředí má svůj adrenalin gamblera, který samozřejmě nachází mnohem více možností na vyšší ziskovost. Ovšem pokud spravujete kapitál investorů, tak to příjemné prostředí není.

Jako podnikatel, který má podíly v desítkách fintechových firem, mám větší strach z globálního prostředí, které má obrovský vliv na financování, averzi k riziku a rapidně ovlivňuje investiční apetit každého člověka. Lidi potřebují produkty, aby se dostali do určitého bezpečí při svých investicích. My jsme tu pak od toho, abychom tyto lidi edukovali a připravili je na volatilitu a práci s kryptoměnami.

Jak bude svět kryptoměn vypadat za 5 let? Na jaký vývoj kryptoměn nejvíce čekáte?

Už jsem na to odpověděl víceméně v předchozí otázce. Očekávám, že kryptoměny půjdou regulovaně skrze bankovní sektor. Lidi budou mít nástroje, jak s instrumenty pracovat. Vznikne více regulovaných derivátů. Já doufám, že se kryptoměnový svět více stabilizuje a nestane se to, že pádem jednoho stablecoinu nebo burzy se vrátíme minimálně o celé roky zpět v čase, co se důvěry v kryptoměny týče.

Kde můžeme váš obsah sledovat?

Máme sociální sítě, kde sdílíme obsah. Snažíme se držet linku třech obsahů zdarma: aktuální informace z trhu včetně analýz, základní vzdělání formou videí a samozřejmě občas i nějaké ty zajímavější rizikovější spekulace.

Facebook
Instagram
TikTok
Youtube

Co byste rád vzkázal čtenářům?

Opakuji to neustále dokola. Pokud chci někam dávat peníze, a nemusí to ani být přímo kryptoměny, musím o tom vědět relevantní informace. Vše začíná finanční gramotností a pokračuje až do konkrétní situace. I kdybych měl komukoliv zachránit 10 tisíc korun, že mu dám informace, co si o tom myslím, bude mě to hřát na srdci. Sbírejte o investicích informace, vzdělávejte se! I když investice/spekulace nevyjde, budete mít čisté svědomí, že jste pro rozhodnutí udělali maximum.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Monaroko

Na to bych nesahl ani klackem, na toz Bitcoinem

Tomáš

Super příležitost….
…. jak přijít o svoje BTC

Stanislav

Další shitcoin na obzoru.

DaveSK
Hodnocení článku :
     

Posledně co jsem viděl z reklamního článku, tak D2T vypadalo pěkně, ale ani marketing nevyřeší to, že je v předprodeji předražený. Nyní je – 90% od pre-sale

Mirek

🤣🤣🤣🤣

spot_img