Fed: Restriktivní politika potrvá, dokud inflace nepoleví

3
(5)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Představitelé Federálního rezervního systému se na svém zářijovém zasedání neshodli v tom, zda by bylo potřeba znovu zvýšit úrokové sazby. Nicméně bilance naznačovala, že je ještě jedno zvýšení pravděpodobné.

I když existovaly protichůdné názory na potřebu většího zpřísnění politiky, v jednom bodě panovala jednomyslnost – že sazby budou muset zůstat zvýšené, dokud politici nebudou přesvědčeni, že inflace se vrátí ke 2 %.

Většina účastníků usoudila, že ještě jedno zvýšení cílové sazby federálních fondů na příštím zasedání by bylo pravděpodobně vhodné, zatímco někteří považovali za pravděpodobné, že žádné další zvýšení nebude opodstatněné.

Bylo zapsáno do shrnutí politického zasedání z 19. až 20. září.

Dokument poznamenal, že všichni členové Výboru pro operace na otevřeném trhu (FOMC), kteří stanovují úrokové sazby, souhlasili s tím, že mohou “postupovat opatrně” při budoucích rozhodnutích, která budou založena na nových údajích, a ne na předem nastavené cestě.

Dalším bodem úplné shody bylo přesvědčení, „že politika by měla nějakou dobu zůstat restriktivní, dokud si Výbor nebude jistý, že se inflace pohybuje udržitelně dolů směrem ke svému cíli.“

Jednání vyvrcholilo rozhodnutím FOMC proti zvýšení úrokových sazeb.

Ještě jedno zvýšení je ve hře

V bodovém grafu očekávání jednotlivých členů však dvě třetiny výboru uvedly, že do konce roku bude potřeba ještě jedno zvýšení. FOMC od března 2022 zvýšil svou klíčovou úrokovou sazbu 11krát, čímž se dostal do cílového rozmezí 5,25 % až 5,5 %, což je nejvyšší úroveň za 22 let.

Od zářijové schůzky stoupl výnos desetiletých státních dluhopisů o zhruba čtvrtý procentní bod, což efektivně zohledňovalo zvýšení sazeb, které ústavní činitelé tehdy naznačili.

Zároveň hrstka představitelů centrální banky naznačila, že zpřísnění finančních podmínek může zrušit potřebu dalších zvýšení sazeb. Krishna Guha, vedoucí globální politiky a strategie centrální banky v Evercore ISI, dodal, že úředníci chtějí počkat, než se zavážou k dlouhodobější pozici ohledně sazeb.

Obavy z inflace

Členové, kteří byli pro další zvýšení sazeb na schůzi, vyjádřili obavy ohledně inflace. Ve skutečnosti zápis poznamenal, že “většina” členů FOMC vidí rizika ve vzestupu cen a vyšší nezaměstnanosti.

Údaje o inflaci, zejména ohledně očekávání do budoucna, obecně naznačovaly pokrok směrem k cíli centrální banky 2 %.

Nicméně Fed obdržel ve středu ohledně inflace špatné zprávy, když Úřad práce uvedl, že index cen výrobců, který je měřítkem inflace na velkoobchodní úrovni, vzrostl v září o 0,5 %.

Závěr

Po zveřejnění zápisu se trhy mírně otřásaly, a to i přesto, že hlavní akciové indexy mírně stouply. Obchodníci na trhu fedových futures snížili své sázky na další zvýšení sazeb – až na 8,5 % v listopadu a 27,9 % v prosinci, podle ukazatele CME Group’s FedWatch.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img